Pompa ciepła z kotłem czy jako zamiennik dla kotła gazowego?

Przez Adam
W Instalatorzy
16 czerwca, 2023
0 komentarzy
364 Views

Wybór odpowiedniego źródła ciepła, zarówno do domu nowo budowanego, jak i modernizowanego, to nie lada wyzwanie. Trzeba wziąć pod uwagę wiele kwestii – od specyfiki danej nieruchomości po analizę warunków makroekonomicznych i uwarunkowań politycznych. Sprawdzamy, które rozwiązanie i w jakiej sytuacji jest bardziej optymalne.

Przed dylematem – wybrać pompę ciepła czy może kondensacyjny kocioł gazowy – stają inwestorzy budujący dom, jak i modernizujący swoją dotychczasową nieruchomość. Jak pisaliśmy już m.in. w artykule pompa ciepła czy gaz – na jakie rozwiązanie warto postawić? oba rozwiązania mają zarówno zalety, jak i ograniczenia. Wybór powinien więc być podyktowany przede wszystkim dokładną analizą konkretnej inwestycji.

Pompa ciepła – chwilowa moda czy stały trend?

Pompa ciepła to rozwiązanie ekologiczne, ekonomiczne, a do tego komfortowe. Nie produkuje zanieczyszczeń jak kotły na paliwa stałe oraz minimalnie, ale jednak, także kotły gazowe, nie przyczynia się więc do  powstawania szkodliwych zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery, a tym samym do powstawania smogu. Jest bezobsługowa, wystarczy ją raz nastawić i potem ewentualnie raz na jakiś czas korygować te ustawienia. Natomiast przy porównaniu kosztów eksploatacyjnych okazuje się najtańszym źródłem ciepła, co pokazują cykliczne raporty przygotowywane m.in. przez POBE.

Co więcej, patrząc na umocowania prawne i kierunki polityki krajowej i europejskiej, pompa ciepła jest też najbardziej przyszłościowym urządzeniem do c.o. niż dotychczas stosowane konwencjonalne rozwiązania. Nie dajmy się jednak zwieść fake newsom dotyczącym rychłego zakazu stosowania kotłów gazowych w Polsce czy innych krajach. Nowoczesne kotły gazowe oparte na procesie kondensacji i spalaniu gazu z domieszką wodoru (kotły H2 Ready, jak  Inidens od De Dietrich lub Luna Classic od Baxi) nadal będą stanowiły dobrą alternatywę dla pomp ciepła. Udowadniają to m.in. działania marek De Dietrich i Baxi, które prowadzą udane testy kotłów spalających paliwo wodorowe potwierdzające, że wodór może stać się paliwem przyszłości.

Nowe wytyczne zawarte w WT2021 dotyczące budowy domów, ale także dostępne dotacje sprawiają jednak, że inwestorzy coraz chętniej wybierają pompy ciepła do c.o. i c.w.u. (ten trend uwidaczniają m.in. raporty opracowane przez specjalistów SPIUG i PORT PC), co jest uzasadnione, ponieważ nowe budynki są energooszczędne i mają odpowiednią termoizolacyjność.

Pompa ciepła w budynkach modernizowanych

Pompa ciepła rozważana jest również w przypadku domów już wybudowanych. W tym przypadku trzeba jednak przeprowadzić analizę opłacalności takiej inwestycji sprawdzając stopień termoizolacyjności budynku. Ważne jest, aby w tym przypadku pamiętać o stratach ciepła. Ciepło „ucieka” przez ściany, dach, wentylację, okna czy piwnicę, dlatego przed podjęciem decyzji ważne jest sprawdzenie czy budynek jest ocieplony, z czego wykonane są ściany, dach, podłoga, w jakim stanie jest stolarka okienna i drzwiowa oraz jaką wentylację zastosowano.

Pompa ciepła i kocioł gazowy vs. system ogrzewania

Kolejną kwestią jest określenie rodzaju systemu ogrzewania – czy planujemy, a może mamy już zamontowane ogrzewanie podłogowe, czy instalację wykorzystującą grzejniki. Przy instalacji gazowej rodzaj systemu ogrzewania nie ma takiego znaczenia, ponieważ kotły mogą ogrzewać instalację do ponad 70 st.C. Natomiast pompy ciepła są zazwyczaj urządzeniami niskotemperaturowymi, co oznacza, że im niższa temperatura na zasilaniu, tym pracuje ona efektywniej. A to ma bezpośrednie przełożenie na wysokość naszych rachunków.

Jeżeli jednak mamy w domu system grzejnikowy, który też sprawdza się przy pompach ciepła, to jednak trzeba zastanowić się jaką temperaturą ogrzewamy grzejniki. W niektórych przypadkach uzasadnione jest, aby wymienić grzejniki na nowsze, co wpłynie ma obniżenie parametrów pracy całej instalacji.

Urządzenia grzewcze a moc cieplna budynku

W kolejnym kroku trzeba także określić zapotrzebowanie na moc cieplną budynku. Jest to szczególnie ważne w przypadku pomp ciepła, ponieważ ma to przełożenie na efektywność pracy całej instalacji. Istotne jest, aby dobrać optymalną wielkość pompy ciepła, czyli żeby nie była ona przewymiarowana lub niedowymiarowana. Jej zbyt mała moc spowoduje, że częściej będzie załączała się grzałka elektryczna lub np. kocioł gazowy (który może pracować jako dodatkowe źródło ciepła), natomiast zbyt duża moc sprawi, że pompa ciepła będzie taktowała oraz częściej załączała sprężarkę, co zużyje więcej prądu i zwiększy miesięczne rachunki.

Jaką pompę ciepła wybrać?

Decydując się na pompę ciepła – możemy wybrać gruntową pompę ciepła lub powietrzną pompę ciepła występującą w wersji split lub monoblok. Kluczowe jest dobranie odpowiedniej mocy oraz zwrócenie uwagi na czynnik chłodniczy, jaki zastosowany jest w danym urządzeniu. Stosowane w pompach ciepła czynniki chłodnicze to R290, R32 i R410A. Każdy z nich ma odmienne właściwości, a także pozwala na pracę pompy ciepła przy innej temperaturze zasilania.

Pompa ciepła samodzielnie czy z kotłem gazowym?

Na tym etapie trzeba też podjąć decyzję, czy pompa ciepła będzie pracowała w trybie monowalentym, czyli samodzielnie i w razie potrzeby będzie wspomagała się grzałką elektryczną czy w trybie biwalentnym. Oznacza to, że oprócz pompy ciepła, zainstalowane będzie dodatkowe źródło grzewcze np. kocioł gazowy, który załączy się, gdy temperatura na zewnątrz uniemożliwi jej efektywną pracę.

Następnie trzeba zastanowić się nad zasobnikiem do podgrzewu wody – w przypadku pompy ciepła zazwyczaj stosuje się zasobnik z większą wężownicą niż przy kotle gazowym, a to z uwagi na niższe temperatury pracy. Co istotne, to fakt, że pompa ciepła wolniej niż kocioł podgrzewa wodę, dlatego tak ważne jest określenie ile osób i w jaki sposób korzysta z ciepłej wody. Zazwyczaj wybiera się zasobniki 200-litrowe lub większe. Jeżeli modernizujemy instalację i wykorzystujemy dwa źródła ciepła, to możemy np. dogrzewać wodę kotłem gazowym, co skróci czas oczekiwania na ciepłą wodę.

Trzeba też mieć na uwadze, że pompa ciepła magazynuje ciepło w zasobniku buforowym, dlatego aby mogła prawidłowo pracować musi mieć zapewniony zasobnik buforowy do odmrażania. Jego pojemność dla pomp inwerterowych powinna wynosić 4-10 l/ kW mocy grzewczej. Dobór pojemności uzależniony jest od tego, czy mamy podłogówkę, czy grzejniki.

Pompy ciepła i gazowe kotły kondensacyjne od De Dietrich i Baxi

W ofercie BDR Thermea, producenta marek De Dietrich i Baxi, znajdziemy zarówno bogatą ofertę pomp ciepła, jak i gazowych kotłów kondensacyjnych. Dzięki wysokiej jakości komponentom oraz nowoczesnej automatyce, urządzenia charakteryzują się niezawodnością połączoną z wysoką efektywnością i wydajnością. Niezależnie, czy wybierzesz gruntową lub powietrzną pompę ciepła, urządzenia hybrydowe (połączenie kotła gazowego z pompą ciepła) czy kondensacyjne kotły gazowe H2 Ready od De Dietrich i Baxi, będziesz korzystał z nich przez lata.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: