Kotły gazowe H2 Ready – co warto wiedzieć o ogrzewaniu wodorem?

Przez Adam
W Klienci indywidualni
2 marca, 2023
0 komentarzy
8711 Views

Przejście z ogrzewania paliwami stałymi na niskoemisyjne lub bezemisyjne źródła energii oraz stopniowe zastępowanie gazu ziemnego gazami, których spalanie nie emituje zanieczyszczeń to kluczowe założenia obecnej polityki dekarbonizacyjnej. Odpowiedzią na transformację sektora energetycznego jest m.in. rozwijanie technologii opartej na wodorze. Obecnie w sprzedaży są już nowoczesne kotły gazowe przystosowane do spalania mieszanki z 20% wodorem. Testowane są także rozwiązania oparte na spalaniu czystego wodoru. Czy wodór stanie się paliwem przyszłości? Dlaczego warto już teraz postawić na kondensacyjny kocioł gazowy H2 Ready?

kocioł gazowy h2 ready

Zalety wodoru: dlaczego H2 to paliwo przyszłości?

Na coraz większą popularność wodoru wpływa wiele czynników. Z pewnością zawirowania związane z wciąż rosnącymi kosztami zakupu gazu ziemnego oraz problemy z jego dostępnością (panikę potęgują fake newsy) dodatkowo sprzyjają rozwijaniu nowoczesnych technologii opartych na alternatywnych źródłach energii.

Zaletą wodoru jest zeroemisyjność. Spalaniu wodoru nie towarzyszy wytwarzanie szkodliwych produktów ubocznych, w tym dwutlenku węgla. Z jego spalania powstaje wyłącznie para wodna. Brytyjscy eksperci wyliczyli, że wystarczy zastosować gaz ziemny z 20% domieszką wodoru, aby osiągnąć efekt dla środowiska taki, jak gdyby z ulic Wielkiej Brytanii zniknęło 2,5 miliona samochodów. Gdyby do gazu ziemnego dodawać 20% wodoru, to już teraz pozwoliłoby to zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych o 8% rocznie.

Wodór można produkować ekologicznie. „Zielony wodór” wytwarza się w procesie elektrolizy wody. Elektorlizery mogą natomiast wykorzystywać prąd wyprodukowany z odnawialnych źródeł energii (np. z farm wiatrowych czy fotowoltaiki).

Obecnie technologia produkcji zielonego wodoru jest dynamicznie rozwijana, co daje realną perspektywę nie tylko na całkowite odejście od węgla, ale także na stopniowe odchodzenie od spalania gazu ziemnego.

Wytyczne dyrektywy unijnej, jak i kierunki polskiej polityki są jednoznaczne – technologię wodorową warto rozwijać. Przyjęta przez rząd Polska Strategia Wodorowa zakłada, że do 2025 roku zostaną opracowane wytyczne dotyczące możliwości przesyłu wodoru w krajowej infrastrukturze, a do 2030 roku dostosowana zostanie sieć do transportu tego paliwa. Ogrzewanie wodorem zdaje się więc naturalnym etapem transformacji sektora energetycznego.

Kocioł gazowy H2 Ready – czym różni sią od konwencjonalnych kotłów gazowych?

Pod względem konstrukcji kotły przystosowane do spalania wodoru nie różnią się od nowoczesnych kotłów gazowych. Nie jest to przypadek, ponieważ wodór i gaz ziemny pracują na podobnej zasadzie, choć proces spalania obu gazów jest odmienny.

Na rynku coraz więcej dostępnych jest gazowych kotłów kondensacyjnych z oznakowaniem H2 Ready (gotowe na wodór), co oznacza, że urządzenie jest gotowe na spalanie wodoru, czyli można przestawić go na spalanie nowego paliwa, gdy będzie ono już w dystrybucji.

Gazowe kotły H2 Ready z wysoką efektywnością spalają wodór, wytwarzając ciepło i…wodę. Mimo, że całkowita rezygnacja z ogrzewania gazem na rzecz wodoru wymaga przygotowania odpowiedniej infrastruktury, to technika pozwalająca na wykorzystanie gazu ziemnego zmieszanego z wodorem do ogrzewania budynków jest już dostępna.

Nowoczesne gazowe kotły kondensacyjne mogą już dzisiaj pracować z 20% domieszką wodoru. Kupując kocioł gazowy H2 Ready będziesz doskonale przygotowany na nie tak już odległą przyszłość.

kocioł Luna Classic H2 ready baxi

Kocioł gazowy H2 Ready – do domów nowo budowanych

Okazuje się, że wybór pompy ciepła nie dla każdego typu inwestycji jest optymalny. Ogrzewanie domu i przygotowanie ciepłej wody użytkowej z wykorzystaniem gazowego kotła kondensacyjnego pracującego z wodorem może więc być bardziej adekwatnym, a do tego ekonomicznym i przyszłościowym wyborem. Zwłaszcza, że wymiary kotła H2 Ready są zbliżone do obecnych rozmiarów gazowych kotłów kondensacyjnych, co pozwala na ich łatwą instalację w domach nawet z niewielką ilością miejsca.

Kotły gazowe „H2 Ready” wykorzystują technologię kondensacji, mogą także spalać gaz ziemny lub mieszaninę gazu ziemnego z wodorem. Urządzenia w łatwy sposób można przestawić ze spalania gazu ziemnego na spalanie z domieszką wodoru.

Kupując kocioł gazowy H2 Ready już teraz, w przyszłości w łatwy sposób przejdziesz na ogrzewanie gazem z domieszką 20% wodoru. Nie będzie potrzeby wymiany urządzenia grzewczego na nowe za kilka lat. Co więcej, producenci urządzeń grzewczych, z BDR Thermea Group na czele, wciąż udoskonalają technologię spalania wodoru. BDR Thermea, producent urządzeń marek De Dietrich i Baxi, prowadzi udane testy kotłów przystosowanych do spalania 100% wodoru, które pracują tak samo jak kotły gazowe, ale pozwalają na wygodne przestawienie ich na ogrzewanie czystym wodorem. Takie rozwiązanie w przyszłości pozwoli na uniezależnienie się od dostawców gazu oraz na ogrzewanie domu w sposób energooszczędny oraz korzystny dla domowego budżetu.

Kocioł H2 Ready do modernizowanych instalacji grzewczych

Obecnie wciąż wiele domów ogrzewanych jest wysłużonymi kotłami gazowymi, które charakteryzują się niską sprawnością i większym zużyciem paliwa niezbędnego do wytworzenia tej samej ilości energii cieplnej.

Obecnie najlepszą efektywność spalania gazu oferują kotły gazowe kondensacyjne, które do ogrzewania wykorzystują nie tylko energię ze spalania gazu, ale także energię powstałą podczas skraplania się pary wodnej zawartej w spalinach. To wpływa na większą wydajność kotłów kondensacyjnych oraz zużycie mniejszej ilości paliwa w porównaniu do urządzeń gazowych starszego typu, które tracą część zawartej w paliwie energii wraz ze spalinami ulatniającymi się przez komin.

O przewadze nowoczesnych kotłów kondensacyjnych nad starymi urządzeniami gazowymi decyduje także palnik o modulowanej mocy. Pozwala on na płynną pracę kotła i odpowiednie dobieranie mocy do aktualnego zapotrzebowania na ciepło. Dzięki temu palnik może pracować nieprzerwanie i to przez dłuższy czas. Ma to odzwierciedlenie w wyższej sprawności kotła i całego systemu grzewczego.

Kotły gazowe starszej generacji mają zazwyczaj także bardzo skromną automatykę. Nowoczesne urządzenia oparte na technologii kondensacji zwykle pozwalają na zdalną obsługę za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej. Dzięki niej można korzystać z wielu dodatkowych funkcji, które pozwalają na lepsze dostosowanie urządzenia do potrzeb domowników.

Aby zminimalizować wysokość rachunków za gaz, ale także ułatwić sobie korzystanie z systemu ogrzewania, warto zastanowić się nad wymianą wysłużonego kotła gazowego na nowoczesny kocioł kondensacyjny.

koioł gazowy Inidens h2 ready de dietrich

Kocioł H2 Ready – ogrzewanie z myślą o przyszłości

Wykorzystanie wodoru w sektorze energetycznym uważane jest za ważny czynnik w powodzeniu procesów dekarbonizacyjnych w ogrzewnictwie. Mimo, że na ogrzewanie wodorem musimy jeszcze kilka lat poczekać, to planując modernizację systemu grzewczego lub jego instalację w domu nowo wybudowanym, warto wybrać kotły przystosowane do spalania mieszanki gazu i wodoru.

Kocioł Inidens marki De Dietrich oraz Luna Classic marki Baxi to nowoczesne gazowe kotły kondensacyjne „H2 Ready”, które mogą być eksploatowane zarówno na gazie ziemnym, jak i na gazie z zawartością 20% wodoru. A ich przestawienie ze spalania gazu na pracę na mieszance z 20% domieszką wodoru jest szybkie i bezproblemowe.

Instalując już teraz kocioł gazowy „H2 Ready” będziesz dobrze przygotowany na nieuniknione zmiany w całym sektorze ogrzewnictwa w niedalekiej przyszłości, ale co najważniejsze – gotowy na dalsze oszczędności. Nowoczesny kocioł H2 Ready pozwoli na łatwe przejście na ogrzewanie gazem z domieszką wodoru i to bez konieczności wymiany kotła na nowy.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: