Pompa ciepła czy gaz – na jakie rozwiązanie warto postawić?

Przez Monika
W Kotły kondensacyjne
21 kwietnia, 2022
0 komentarzy
1484 Views

Przed dylematem gaz czy pompa ciepła stoją osoby, które rozpoczynają budowę własnego domu i te, które planują gruntowną modernizację. Każde z tych dwóch rozwiązań ma swoje zalety i pewne ograniczenia. Warto zdawać sobie sprawę z całego spektrum możliwości przed podjęciem ostatecznej decyzji. Kiedy zatem warto postawić na pompę ciepła a kiedy na ogrzewanie gazowe? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to nurtujące pytanie. 

Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie jest warte uwagi. Dlatego często decyzja, co będzie lepsze, pompa ciepła czy gaz, nie jest wcale oczywista. Ogrzewanie wykorzystujące odnawialne źródła energii jest ekologiczne, jednak niektórzy obawiają się wysokich kosztów eksploatacyjnych. Gazowe kotły kondensacyjne są tańsze niż pompy ciepła, jednak rosnące ceny gazu sprawiają, że wiele osób boi się zainwestować w to paliwo. Kwestie ekonomiczne nie powinny być jednak jedynym aspektem, który bierze się pod uwagę, wybierając gaz czy pompa ciepła. Aby ułatwić sobie decyzję, warto na początek poznać zalety obu rozwiązań.

Pompa ciepła czy gaz: zalety pomp ciepła

Choć pompy ciepła funkcjonują na rynku już wiele lat, dla wielu osób wciąż są dość zagadkowym systemem. Kojarzą je z domami energooszczędnymi i nie wiedzą, że tak naprawdę mogą pracować w niemal każdym budynku – szczególnie te powietrzne. Za największą zaletę pomp ciepła uznaje się to, że działają ekologicznie – w końcu wykorzystują odnawialne źródła energii. Warto zwrócić uwagę, że dobrze dobrana pompa ciepła będzie nie tylko ekologicznym, ale także ekonomicznym rozwiązaniem, szczególnie w dobie stale rosnących cen gazu. Nie trzeba obawiać się tego, że są zasilane energią elektryczną. Optymalnie dobrana i skonfigurowana pompa ciepła będzie w ciągu roku większość energii czerpać z odnawialnych źródeł i pozwoli zaoszczędzić nawet 70% na kosztach ogrzewania w porównaniu do instalacji, które nie korzystają z OZE. 

Kiedyś uważało się, że funkcjonowanie pompy ciepła jest nieopłacalne zimą ze względu na niskie temperatury panujące na zewnątrz. A przecież ogrzewanie jest potrzebne zwłaszcza w porze zimowej. Tymczasem pompy ciepła doskonale radzą sobie z pracą w niskich temperaturach. Dla gruntowej pompy ciepła mrozy nie są żadną przeszkodą, gdyż temperatura w gruncie, na poziomie, na którym są umieszczone kolektory, jest stała. Z kolei powietrzna pompa ciepła może pracować nawet w temperaturze, która sięga -20°C. W wielu regionach kraju dni (a nawet nocy), gdy jest tak zimno jest naprawdę niewiele. Większość pomp ciepła pracuje z dodatkowym wsparciem w postaci grzałki elektrycznej, która załącza się, gdy praca samej pompy jest niewystarczająca, aby zapewnić oczekiwany komfort cieplny. Dobór urządzenia o odpowiedniej mocy sprawi, że grzałka będzie się załączać tylko wtedy, gdy naprawdę będzie to konieczne, a tym samym zapewni ekonomiczną pracę urządzenia. 

Pompy ciepła to bardzo nowoczesne urządzenia. Przekłada się to także na wygodę użytkowania i sterowania ich pracą. Wybierając konkretne urządzenie, warto przyjrzeć się temu, jak będzie wyglądał dostęp do jego najważniejszych funkcji i czy obsługa będzie intuicyjna czy będzie wymagała dużego zaangażowania. Pompy ciepła marki De Dietrich wyposażone są w łatwą w obsłudze konsolę sterowniczą. Urządzenia można także połączyć z nowoczesnym termostatem pokojowym SMART TC. Pozwala on na wygodne sterowanie pracą urządzenia nie tylko z poziomu wyświetlacza termostatu, ale także za pomocą aplikacji mobilnej zainstalowanej w smartfonie z dowolnego miejsca na świecie. Współpraca z termostatem pokojowym sprawi, że pompa ciepła będzie pracować jeszcze wydajniej.

Znając powyższe zalety pomp ciepła, być może łatwiej będzie podjąć decyzję pompa ciepła czy gaz. Co w takim razie z kotłami gazowymi?

Pompa ciepła czy gaz ziemny: zalety kotłów kondensacyjnych

Kotły gazowe wciąż są bardzo popularnym wyborem wielu inwestorów, których działka ma dostęp do gazu ziemnego. Gaz jest stosunkowo ekologicznym źródłem ciepła, a nowoczesne kotły kondensacyjne sprawiają, że korzystanie z niego do ogrzania budynku jest dużo bardziej opłacalne niż w przypadku tradycyjnych kotłów gazowych. Kocioł gazowy jest w prosty w obsłudze i nie zajmuje dużo miejsca. Taki w wersji dwufunkcyjnej sprawdzi się bardzo dobrze w małych domach, gdzie nie ma przestrzeni na dodatkowe pomieszczenie gospodarcze. Kocioł kondensacyjny można powiesić w kuchni lub łazience, nie ma zbyt rygorystycznych wytycznych odnośnie warunków, jakie musi spełnić kotłownia. Kocioł kondensacyjny sprawdzi się także w przypadku dużego domu i dużej rodziny. Wtedy warto postawić na urządzenie z dodatkowym podgrzewaczem ciepłej wody użytkowej – dla zapewnienia odpowiedniego komfortu c.w.u.

Kotły kondensacyjne dzięki wykorzystaniu procesu kondensacji charakteryzują się wysoką sprawnością. Dzieje się tak ze względu na wykorzystanie w tej technologii ciepła utajonego zawartego w spalinach. Także konstrukcja obudowy i materiały użyte do jej wykonania sprawiają, że praca urządzenia jest bardziej ekonomiczna.  Kotły kondensacyjne działają szczególnie efektywnie we współpracy z ogrzewaniem niskotemperaturowym, podobnie jak pompy ciepła. To, co łączy te dwa rodzaje urządzeń to także duże możliwości sterowania. 

Warto wiedzieć, że nawet decydując się na kocioł kondensacyjny, nadal można korzystać z odnawialnych źródeł energii. Taką możliwość daje rozwiązanie hybrydowe – połączenie kotła z pompą ciepła. Wystarczy, że odpowiednio skonfigurowany regulator będzie tak włączał i wyłączał  poszczególne urządzenia w systemie, aby ich praca była jak najbardziej ekonomiczna. 

Pompa ciepła czy gaz – co z montażem?

To, co zdecydowanie różni pompy ciepła i kotły gazowe, to sposób montażu. Jeśli zależy nam na łatwym montażu, warto wybrać powietrzną pompę ciepła. Montaż gruntowej będzie o wiele bardziej skomplikowany. Montaż powietrznej pompy ciepła dla osoby niewtajemniczonej będzie taki sam, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z urządzeniem typu split czy monoblok. Powietrzna pompa ciepła składa się z dwóch jednostek – zewnętrznej i wewnętrznej połączonej przewodami. W przypadku pompy split płynie w nich czynnik chłodniczy a w przypadku pompy monoblok – woda. W przypadku montażu pomp ciepła niezbędne jest miejsce do zamontowania jednostki wewnętrznej. Nowoczesne urządzenia, zwłaszcza te ze zintegrowanym podgrzewaczem mają jednak niewielkie gabaryty.

Kocioł gazowy musi być podłączony do sieci gazowej. Wiąże się to z uzyskaniem niezbędnego pozwolenia. Cała instalacja musi być wykonana z uwzględnieniem projektu i wymaganych norm. Miejsce, które trzeba przeznaczyć na kocioł gazowy, jest uzależnione od modelu konkretnego urządzenia. Najwięcej miejsca zajmuje kocioł z dodatkowym zasobnikiem o dużej pojemności, najmniej model dwufunkcyjny,

Gaz czy pompa ciepła przy modernizacji ogrzewania

W przypadku montażu pompy ciepła czy gazu w nowym domu, instalacja nie jest skomplikowana. Dużo trudniejszy może okazać się wybór w przypadku modernizacji instalacji grzewczej. Zakres prac będzie uzależniony od posiadanego budżetu i możliwości. Posiadane ogrzewanie można połączyć z pompą ciepła lub zdecydować się na całkowicie nowe rozwiązanie. Wymiana całego systemu grzewczego i dodatkowo termomodernizacja będą najbardziej kosztowne, jednak wówczas nowe ogrzewanie będzie najbardziej efektywne. Trzeba zdawać sobie sprawę, jak dużo ciepła “ucieka” przez nieocieplone ściany, a także stare drzwi i okna. Można także skorzystać z odpowiedniego dofinansowania i ulgi termomodernizacyjnej, co znacznie obniży koszty inwestycji. 

W przypadku modernizacji można zdecydować się na powietrzną pompę ciepła. Można nią zastąpić dotychczasowy system grzewczy lub dołączyć do dotychczasowego źródła ciepła, szczególnie jeśli był nim kocioł kondensacyjny. który współpracował z ogrzewaniem podłogowym. W takiej sytuacji prace montażowe pompy ciepła nie będą skomplikowane. Połączenie pompy ciepła ze starym kotłem wysokotemperaturowym może nie być opłacalne. Wymieniając na nowe urządzenie piec na paliwo stałe, można zdecydować się na pompę ciepła lub kocioł gazowy albo połączyć te dwa rozwiązania. Warunkiem jest oczywiście to, aby budynek posiadał dostęp do sieci gazowej. Jeśli takiego dostępu nie ma, pompa powietrzna będzie wystarczająca. Więcej o wymianie kotła na paliwo stałe na kocioł gazowy piszemy w artykule Wymiana pieca węglowego na gazowy – o tym należy pamiętać. Wiele osób wymieniając na nowe urządzenie stary kocioł gazowy, zostaje przy ogrzewaniu gazowym. Z punktu widzenia oszczędności to niezła decyzja. Nowy kocioł kondensacyjny będzie pracował o wiele wydajniej niż tradycyjne urządzenie gazowe, a przez to będzie zużywał mniej paliwa, nawet o 30%. W takiej sytuacji konieczne będą pewne prace związane z instalacją. 

Gazowe kotły kondensacyjne są wyposażone we wszystko, co niezbędne, do właściwego działania: pompę, naczynie przeponowe, czasami zintegrowany podgrzewacz ciepłej wody. Wymiana starego kotła na kondensacyjny będzie się wiązała z usunięciem starych, niepotrzebnych elementów, a także zbędnych rur. Nie będzie także możliwe wykorzystanie istniejącego układu spalinowego, jeśli dotychczasowy kocioł pracował z otwartą komorą spalania. Trzeba będzie także zwrócić uwagę na kolejność i rozstaw przyłączy hydraulicznych. Nie warto wybierać nowego kotła bez konsultacji z doświadczonym instalatorem. 

Kotły kondensacyjne i pompy ciepła – oferta De Dietrich

Marka De Dietrich ma w swoim portfolio urządzenia zarówno z segmentu pomp ciepła, jak i kotły kondensacyjne. Stawiając na nowoczesne rozwiązania, daje swoim klientom wybór najbardziej optymalnego i dopasowanego do ich potrzeb systemu grzewczego. Wśród kotłów kondensacyjnych wyróżnić należy Evodens AMC – kocioł z segmentu premium, kompaktowy kocioł Lumea MPX, stojący kocioł Modulens, a także nowość Inidens – kocioł wykonany w technologii Hydrogen Ready – przygotowany do spalania gazu z domieszką 20% wodoru. Kotły kondensacyjne De Dietrich są dostępne w wersji jednofunkcyjnej, dwufunkcyjnej, ze zintegrowanymi podgrzewaczami c.w.u., a także podgrzewaczami wiszącymi pod kotłem. Wśród pomp ciepła największą popularnością cieszy się pompa split Alezio S, a także monoblok Alezio M. Obie pompy są także dostępne w wersji z podgrzewaczami o pojemności prawie 200 l. Jednym z najciekawszych modeli jest pompa Steateo

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: