Pierwszy na świcie projekt z udziałem kotłów Baxi zasilanych w 100% wodorem

Przez Adam
W Newsy
21 marca, 2023
0 komentarzy
280 Views

Firma Baxi dostarczy kotły zasilane w 100% wodorem do projektu H100 Fife, będącego pierwszym na świecie obiektem demonstracyjnym złożonym z domów ogrzewanych wodorem. Pionierski projekt realizowany jest w Wielkiej Brytanii w ramach partnerstwa między firmą dystrybucyjną gazu SGN i Radą Fife we ​​współpracy z organem nadzoru branżowego Ofgem.

baxi luna classic h2 ready

8 marca br. rozpoczęła się budowa obiektu demonstracyjnego domów wodorowych H100 Fife. Nowy obiekt, który ma zostać oddany do użytku latem 2023 roku, będzie składał się z dwóch domów pokazowych, w których odwiedzający będą mogli wypróbować domowe urządzenia wodorowe, w tym kotły Baxi na 100% czysty wodór.

Projekt H100 Fife umożliwia gospodarstwom domowym z obszarów Buckhaven i Denbeath znajdujących się na południowym wybrzeżu Fife w Szkocji skorzystanie z dostaw wodoru za pośrednictwem nowej sieci, która ma zostać uruchomiona w 2024 r.

Do programu zgłosiło się już ponad 300 gospodarstw domowych, które chcą być częścią pierwszej w 100% zielonej sieci o zerowej emisji dwutlenku węgla. Ich udział w projekcie pozwoli na pozyskanie wielu cennych informacji, które mogą pomóc w wyznaczeniu kierunków polityki Wielkiej Brytanii w procesie dekarbonizacji ogrzewania budynków.

Zielony wodór będzie dostarczany za pośrednictwem dedykowanej turbiny wiatrowej ORE Catapult o mocy 7 MW, podłączonej do lokalnego elektrolizera i magazynu. Analizy predykcyjne pokazują, że turbina może zapewnić energię wystarczającą do wyprodukowania odpowiedniej ilości wodoru dla nawet 900 domów rocznie.

Baxi stawia na wodór

Projekt H100 Fife jest najnowszym z projektów wodorowych, w którym bierze udział firma Baxi. Wcześniej producent nowoczesnych urządzeń grzewczych dostarczył już swoje kotły pozwalające na pracę ze 100% wodorem i jego 20% mieszanką do projektów mieszkaniowych, takich jak HyDeploy, Hy4Heat, HyStreet, Northern Gas Network’s dom ogrzewany w 100% wodorem w pobliżu Gateshead.

W obszarze ogrzewania komercyjnego firma Baxi podjęła niedawno współpracę z H2GO Power, jej efektem ma być dostarczenie pierwszego na świecie komercyjnego kotła na wodór oraz zademonstrowanie potencjału tej technologii w zakresie dekarbonizacji wielu gałęzi przemysłu.

 „Cieszymy się, że możemy dostarczyć nasze kotły w 100% wodorowe do kolejnego innowacyjnego, pierwszego na świecie projektu demonstracyjnego. Wspaniale jest widzieć wsparcie dla tego projektu ze strony lokalnej społeczności i praktyczne zaangażowanie rady Fife i innych ważnych interesariuszy w okolicy. Dzięki takim projektom możemy pomóc społeczeństwu, rządowi oraz całej branży ciepłowniczej w lepszym zrozumieniu potencjału wodoru, który zapewni bezpieczne i niskoemisyjne ogrzewanie w przyszłości wraz z innymi dostępnymi obecnie opcjami, takimi jak pompy ciepła, systemy hybrydowe i sieci ciepłownicze. ” – podsumowuje Karen Boswell, Dyrektor Zarządzająca Baxi Wielka Brytania i Irlandia.

O zaletach kotłów H2 Ready pisaliśmy więcej tutaj.

Źródło:

https://www.baxi.co.uk/news/baxi-hydrogen-boilers-to-be-used-with-world-first-project-in-partnership-with-sgn-and-fife-council

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: