PORT PC: rynek pomp ciepła w I kw. 2023 r. ze wzrostem sprzedaży

Przez Monika
W Instalatorzy
29 maja, 2023
0 komentarzy
731 Views

Z analizy przygotowanej przez PORT PC wynika, że w I kwartale 2023 r. jedyną grupą urządzeń grzewczych, w której nastąpił wzrost sprzedaży były pompy ciepła. Sprawdzamy, jakie są prognozy dla branży na najbliższe miesiące.

raport
źródło: pexels.com

Jak kształtowała się dynamika rynku i sprzedaż pomp ciepła w I kwartale 2023 roku?

Dane udostępnione w analizie Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) pokazują, że rynek pomp ciepła przeznaczonych do ogrzewania budynków zanotował wzrost sprzedaży w porównaniu do I kwartału 2022 r. W grupie pomp ciepła typu powietrze-woda sprzedaż wzrosła o 64%, w tym sprzedaż pomp ciepła typu split zwiększyła się o 73%, a typu monoblok o 41%.

Zaskoczeniem okazała się sprzedaż gruntowych pomp ciepła typu solanka-woda, która wzrosła o 69%. Natomiast wyraźny spadek – o 55% – zaliczyły pompy ciepła typu powietrze-woda do przygotowania c.w.u.

Według szacunków przedstawionych przez PORT PC, w I kwartale 2023 r. ogółem w Polsce sprzedano 43 – 47 tys. pomp ciepła.

Wzrosty sprzedaży a programy „Czyste Powietrze” i „Mój Prąd”

Do osiągnięcia tak dobrych wyników sprzedaży przyczyniły się m.in. dostępne programy dotacyjne, zwłaszcza „Czyste Powietrze” i „Mój Prąd”.

Przedstawione przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) dane wskazują, że pompy ciepła cieszą się dużą popularnością we wnioskach o dofinansowanie do wymiany źródła ciepła w programie „Czyste Powietrze”. W marcu 2023 r. pompy ciepła stanowiły niemalże 60% wszystkich urządzeń grzewczych. Dla porównania, w styczniu 2022 r. wnioski o dofinansowanie do pomp ciepła wynosiły niecałe 30% ogólnej ich liczby.

Kolejna, piąta już edycja programu „Mój Prąd”, która ruszyła pod koniec kwietnia br. również może przyczynić się do zwiększenia dynamiki sprzedaży pomp ciepła, zwłaszcza, że kwoty dofinansowania do zakupu urządzeń mogą wynieść nawet ok. 50% kwoty brutto.

Jakie są prognozy dla rozwoju rynku i sprzedaży urządzeń grzewczych w 2023 roku?

Specjaliści PORT PC sugerują, że widać już spadki w ilości inwestycji w budownictwie, szczególnie pierwotnym, a przez to także w branży instalacyjno-grzewczej. Powodem wyhamowania są wysoka inflacja, rosnące oprocentowanie kredytów, ale także niepewna sytuacja ekonomiczna i geopolityczna, co zniechęca do podejmowania nowych inwestycji.

Jak podaje PORT PC, obecnie czynnikiem hamującym inwestycje w pompę ciepła jest brak przewidywalności cen energii elektrycznej oraz ich relacji do cen paliw, szczególnie gazu. Ich zdaniem sytuację mogłaby poprawić oficjalna zapowiedź wprowadzenia specjalnych taryf energetycznych dla użytkowników pomp ciepła, a także znajomość długoterminowych prognoz cen energii elektrycznej i gazu ziemnego (co już częściowo ma miejsce w dokumencie REPowerEU, który ustala relację ceny energii elektrycznej do ceny gazu na najbliższe lata).

Zdaniem specjalistów z PORT PC, w 2023 roku polski rynek pomp ciepła typu powietrze-woda dalej będzie osiągał wzrosty sprzedaży dochodzące nawet do 30%, natomiast sprzedaż gruntowych pomp ciepła wzrośnie nawet o 50%.

Cały raport opracowany przez PORT PC przeczytasz tutaj.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: