Kocioł jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny – który wybrać?
Ekspert De Dietrich podpowiada, jakie czynniki wziąć pod uwagę wybierając kocioł gazowy – na ile ważna jest liczba mieszkańców, rozległość instalacji, ilość dostępnego miejsca i ewentualna współpraca z kolektorami słonecznymi lub instalacją fotowoltaiczną.
Pisaliśmy już:
- – o różnicach między kotłem jednofunkcyjnym i dwufunkcyjnym – KLIK
- – jak wybrać kocioł z wbudowanym podgrzewaczem c.w.u. – KLIK
- – o sposobach na tanie ogrzewanie domu – KLIK
- – o ekologicznych sposobach na ogrzewanie domu – KLIK
- – dlaczego warto postawić na nowoczesne ogrzewanie gazowe – KLIK
- – jak dobrać moc kotła grzewczego – KLIK
- – jaki kocioł gazowy do domu 120 m2 – KLIK
- – jaki kocioł gazowy do małego mieszkania – KLIK
- – jaki kocioł wybrać – wiszący czy stojący – KLIK

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kotła gazowego?
Kotły dwufunkcyjne są konstrukcjami podgrzewającymi ciepłą wodę użytkową w tzw. wymiennikach płytowych i przepływowych. W związku z tym realizują zarówno cele c.o., jak i c.w.u. Kocioł dwufunkcyjny, który znajduje się blisko punktu poboru wody typu kran, umywalka czy prysznic, nie musi realizować w tym przypadku tzw. pętli cyrkulacji c.w.u., dzięki temu stanowi najlepsze rozwiązanie do mieszkań i małych domów. Zwłaszcza, że zazwyczaj brakuje w nich miejsca na podgrzewacz pojemnościowy pod kotłem, a poza tym w mieszkaniach punkty poboru c.w.u. są blisko siebie, warto więc z tego skorzystać.
Trzeba przy tym pamiętać, że kocioł dwufunkcyjny przepływowy będzie miał mniejszą wydajność c.w.u. niż kocioł o tej samej mocy, ale jednofunkcyjny połączony z podgrzewaczem pojemnościowym np. 120 litrów. Podgrzewacze pojemnościowe zazwyczaj pozwalają na zrealizowanie tzw. cyrkulacji c.w.u. po obiekcie, co pozwala na osiągnięcie komfortu ciepłej wody użytkowej zaraz pod odkręceniu kranu, nawet w dalekim punkcie domu, ponieważ ciepła woda pojawi się niemal natychmiast. A tego nie da się zrealizować z kotłem dwufunkcyjnym. Dlatego też w domach, w których inwestorzy posiadają dwie łazienki z dwoma prysznicami równolegle pobierającymi c.w.u., rekomendujemy zastosowanie kotła jednofunkcyjnego z podgrzewaczem pojemnościowym. Dodatkowo, mając podgrzewacz pojemnościowy, można pomyśleć o zamontowaniu grzałki elektrycznej i np. fotowoltaiki na dachu, co przyniesie dodatkowe oszczędności w domowym budżecie.
Odpowiedzi na łamach magazynu Budujemy Dom udzielił Marek Rawicki, Menadżer ds. szkoleń BDR Thermea Poland Sp. z o.o.