Nowoczesne kotły gazowe – urządzenia nowej generacji

Przez Monika
W Kotły kondensacyjne
2 lutego, 2022
0 komentarzy
540 Views

Kotły gazowe służą do ogrzewania nieruchomości już od ponad 100 lat. Dawno temu uznano, że takie rozwiązanie może w bezpieczny i wydajny sposób zapewniać ciepło. Jednak to, co było nowoczesne na początku XX wieku, w dzisiejszych czasach może stanowić jedynie muzealny eksponat. Nowoczesne kotły gazowe to zupełnie inne urządzenia niż ich pierwsze odpowiedniki, a nawet kotły, z którymi mieliśmy do czynienia kilkanaście lat temu. W tym artykule opiszemy, jak działają nowoczesne kotły gazowe kondensacyjne, czym różnią się od tradycyjnych kotłów gazowych i na co zwrócić uwagę, wybierając urządzenie do ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. 

Zacznijmy od rozstrzygnięcia pewnej kwestii, która nie dla wszystkich jest jasna. Wiele osób, zastanawiając się nad urządzeniem gazowym, które miałoby służyć do ogrzewania domu, szukałoby… pieca. Tymczasem nie istnieje coś takiego jak nowoczesne piece gazowe – szukać należałoby kotła. Czym więc różni się piec od kotła? Dla osoby, która nigdy nie miała z takimi urządzeniami do czynienia, nie ma między nimi różnicy. Nowoczesny piec gazowy wydaje się tym samym co kocioł. Nic z tych rzeczy. Piec służy do ogrzewania tego pomieszczenia, w którym się znajduje. Wielu z nas pamięta klimatyczne piece kaflowe, w których paliło się węglem lub drewnem. Dziś niech zostaną elementami wystroju wnętrza – palenie w nich byłoby nieekologiczne i nieefektywne. W każdym razie paliwo spalane w piecu generuje ciepło, które powoli jest emitowane bezpośrednio do pomieszczenia. Piec nie jest podłączony do instalacji centralnego ogrzewania. Dawniej w domach było wiele pieców, w różnych pomieszczeniach. Tymczasem kocioł ma za zadanie podgrzać wodę, która krążąc w rurach, dociera do grzejników rozmieszczonych w różnych częściach domu czy mieszkania i emitujących ciepło. Tym, czego szukają współcześni inwestorzy, jest więc kocioł gazowy, a nie piec. 

Nowoczesne kotły gazowe – kondensacyjne czy tradycyjne?

Gdy wyjaśniliśmy już wątpliwości, czym tak naprawdę jest kocioł, warto zatrzymać się na chwilę przy tym, czym jest nowoczesny kocioł gazowy. Współczesne kotły do centralnego ogrzewania można podzielić na tradycyjne kotły z otwartą komorą spalania i kotły kondensacyjne. Choć ich funkcja jest taka sama, różnią się zasadniczo budową i sposobem działania. Spaliny z kotła tradycyjnego o temperaturze powyżej 100°C są odprowadzane na zewnątrz budynku, a znajdujące się w nich ciepło – bezpowrotnie tracone. Jest to nieekologiczne i nieopłacalne. Kotły kondensacyjne natomiast odzyskują energię ze spalin. To właśnie dlatego ich sprawność jest wyższa. 

Zjawisku kondensacji przyjrzymy się w kolejnej części tego artykułu. Tymczasem warto wiedzieć, że wielu producentów nowoczesnych kotłów gazowych praktycznie wycofało tradycyjne kotły ze swojej oferty. Przepisy wprowadzone przez Unię Europejską nie zalecają ich stosowania w domowych instalacjach. Dyrektywa ErP narzuciła także konkretne wymogi dotyczące sprawności kotłów gazowych. Jedynie nieliczne kotły tradycyjne są w stanie im sprostać – z kotłami kondensacyjnymi nie ma tego problemu. Same wymogi wobec kotłowni (jak nazywa się potocznie pomieszczenie, w którym zainstalowany jest kocioł; może być to równie dobrze kuchnia lub łazienka) w przypadku kotłów kondensacyjnych są o wiele mniej restrykcyjne. Gdy doda się do tego coraz mniejszą różnicę w cenie między kotłami tradycyjnymi a kondensacyjnymi i jak już wspomnieliśmy, o wiele wyższą sprawność tych drugich, okazuje się, że nie ma się nad czym zastanawiać – nowoczesny kondensacyjny kocioł gazowy jest najlepszym wyborem pod każdym względem

Zupełnie inną kategorią urządzeń są przepływowe podgrzewacze wody na gaz, które nie mają nic wspólnego z ogrzewaniem i służą wyłącznie do bieżącego podgrzania ciepłej wody użytkowej. 

Na czym polega kondensacja? 

Mówiąc wprost – zjawisko kondensacji, które wykorzystują nowoczesne kotły gazowe polega na przejściu ze stanu gazowego w stan ciekły. Mowa oczywiście o skropleniu pary wodnej, która jest jednym z produktów spalania w kotłach gazowych, obok m.in. dwutlenku węgla. Podczas spalania gazu temperatura przy powierzchni palnika sięga kilkuset stopni Celsjusza. To dzięki temu wytwarzane jest ciepło potrzebne do ogrzania domu lub ciepłej wody użytkowej. Ciepło jest przekazywane w wymienniku przepływającej przez niego wodzie grzewczej. 

W kotle kondensacyjnym jest zamontowany dodatkowy wymiennik, którego zadaniem jest odzyskanie energii ze spalin. Jak to się dzieje? Jego specjalna konstrukcja, sprowadza temperaturę spalin poniżej tzw. punktu rosy. Para wodna skrapla się, w efekcie czego zostaje wytworzona energia i odzyskane ciepło utajone, które w normalnych warunkach zostałoby stracone. Woda powracająca z instalacji centralnego ogrzewania do kotła przepływa przez wymiennik i odbiera ciepło. 

Dzięki zjawisku kondensacji i odzyskaniu dodatkowej porcji ciepła kotły kondensacyjne mogą cieszyć się o wiele wyższą sprawnością niż tradycyjne urządzenia gazowe. Najbardziej wydajne będą, działając w instalacji z ogrzewaniem niskotemperaturowym, np. podłogowym, co analizując, na czym polega kondensacja jest zupełnie logiczne. Im wyższa temperatura w instalacji, tym sprawność kotła kondensacyjnego niższa. Szczególnie ważne jest, aby temperatura powracająca do kotła była minimalizowana. Wówczas łatwiej jest osiągnąć temperaturę, w której zajdzie kondensacja i odzyskać ciepło ze spalin zamiast wypuścić je do atmosfery. Kotły kondensacyjne sprawdzą się jednak również w połączeniu z tradycyjnymi grzejnikami – ich sprawność będzie wówczas nieco niższa, ale nadal zadowalająca. Ważne, aby temperatury wody w instalacji nie zawyżać bez uzasadnienia.Tym, na co bezwzględnie trzeba zwrócić uwagę, jest fakt, że kotły kondensacyjne działają najsprawniej, gdy nie są nadmiernie obciążone. Dlatego tak ważne jest, aby dobrać je do konkretnej nieruchomości i instalacji, a później poddawać je regularnie przeglądom serwisowym.

Nowoczesne kotły gazowe dwufunkcyjne i jednofunkcyjne

Od tego, czy kocioł gazowy ma odpowiadać wyłącznie za ogrzewanie czy także za podgrzanie ciepłej wody użytkowej i wreszcie od sposobu przygotowania c.w.u. przy pomocy kotła, będzie zależało, czy wybierzemy urządzenie jedno- czy dwufukncyjne. Co do zasady nowoczesne kotły gazowe dwufunkcyjne odpowiadają jednocześnie za ogrzewanie i podgrzanie ciepłej wody użytkowej w sposób przepływowy. To kompaktowe urządzenia, które zmieszczą się nawet w małej łazience. Z kolej kotły jednofunkcyjne będą odpowiadać za zasilanie instalacji centralnego ogrzewania. Oczywiście kocioł jednofunkcyjny można rozbudować o zasobnik, a część tego typu urządzeń ma zintegrowane zasobniki. Wówczas tylko z nazwy będą jednofunkcyjne – tak naprawdę będą spełniać dwie funkcje – zasilać instalację c.o. i c.w.u. 

W przypadku mieszkań i małych domów, z jedną łazienką, gdy jednoczesne zapotrzebowanie na ciepłą wodę nie jest duże, a ponadto nie ma miejsca na instalację zasobnika, wystarczający będzie kocioł dwufunkcyjny. W większych domach, z kilkoma punktami odbioru ciepłej wody działającymi jednocześnie (kuchnia, łazienka z natryskiem, łazienka z wanną) zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie kocioł z zasobnikiem o pojemności dostosowanej do potrzeb mieszkańców. Pozwoli to na nagrzanie wystarczającej ilości ciepłej wody i korzystanie z niej do woli bez martwienia się o to, że kocioł “nie nadąży z produkcją”. 

Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest również takie, że kocioł jednofunkcyjny odpowiada za ogrzewanie budynku, a na potrzeby podgrzania ciepłej wody jest instalowana pompa ciepła. W sprzedaży znajdują się także urządzenia hybrydowe – połączenie kotła gazowego z powietrzną pompą ciepła. 

Na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając nowoczesny kocioł gazowy

Moc kotła gazowego musi być bezwzględnie dobrana do konkretnej instalacji w danej inwestycji. O tym, na jakiej podstawie jest przeprowadzany dobór mocy, pisaliśmy w artykule o kotle gazowym do domu 120 m2. W przypadku nowoczesnego kotła warto zwrócić uwagę na moc minimalną urządzenia, która jest istotna, gdy dla zapewnienia komfortu cieplnego budynek wymaga znacznie niższej mocy niż dla wytworzenia ciepłej wody użytkowej. Dobrze też, aby w przypadku większego chwilowego zapotrzebowania na moc potrzebną do przygotowania c.w.u., kocioł miał tę moc dostępną. 

Po dobraniu odpowiedniej mocy kotła i jego zainstalowaniu należy także urządzenie właściwie skonfigurować. To także zadanie doświadczonego instalatora. Będzie on wiedział, że nie należy niepotrzebnie zwiększać temperatury wody w instalacji, bo przyniesie to straty.  Po osiągnięciu zadanej temperatury w pomieszczeniu, termostat pokojowy lub głowica termostatyczna w grzejniku doprowadzają do wyłączania palnika w kotle. Jeśli pomieszczenia będą nagrzewać się zbyt szybko i intensywnie praca palnika będzie co chwilę przerywana, a aby znów się załączyć palnik będzie generował straty związane z rozruchem. 

Gdy kocioł będzie zainstalowany w innym miejscu niż oddalona od pomieszczeń mieszkalnych kotłownia, np. w łazience albo w kuchni, warto zwrócić uwagę także na parametry związane z hałasem, który będzie emitowało urządzenie. Czym innym jest przy tym moc akustyczna, a czym innym średnie natężenie dźwięku w odległości 1 m w skali dBA. Ten pierwszy parametr zwykle jest wyższy. 

Wybierając urządzenie, warto przeanalizować także deklarowane zużycie energii elektrycznej czy emisję tlenków azotu. Obie wartości sygnalizują, jaki wpływ ma urządzenie na środowisko naturalne, a pierwszy parametr może decydować w pewnej mierze o koszcie eksploatacji kotła. 

Przy jakichkolwiek wątpliwościach przy analizowaniu oferty urządzeń różnych producentów, warto zasięgnąć opinii doświadczonego instalatora. W folderach reklamowych można znaleźć czasem parametry, które nie mają żadnego odniesienia do rzeczywistości, w której będzie użytkowane urządzenie, ani nawet do obowiązujących przepisów. Dotyczyć to może nawet tak – wydawałoby się – uniwersalnej wartości jak sprawność urządzenia

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: