Tanie ogrzewanie domu – ekologiczne i ekonomiczne

Przez Monika
W Porady
15 września, 2022
0 komentarzy
577 Views

Decyzja o sposobie, w jaki będzie ogrzewany nowy dom, jest jedną z pierwszych, które inwestor musi podjąć już na etapie wyboru projektu. Jest też decyzją jedną z najważniejszych, ponieważ przekłada się wprost na wygodę użytkowania i koszt eksploatacji nieruchomości. Jakim rozwiązaniom dostępnym na rynku systemów grzewczych warto się przyjrzeć, budując nowy dom? Czy jest możliwe tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem, albo tanie ogrzewanie elektryczne domu? Czym tanio ogrzewać dom w dzisiejszych czasach?

Czym tanio ogrzewać dom?

Wybierając sposób, w jaki będzie ogrzewany nowy dom, inwestor powinien zastanowić się nad własnymi preferencjami i oczekiwaniami wobec systemu grzewczego. Musi też wziąć pod uwagę ograniczenia działki, na której powstaje nieruchomość, i metraż, jaki chce przeznaczyć na pomieszczenie, w którym będą zainstalowane urządzenia. Najważniejsze jednak jest to, że obecnie powstający budynek musi spełnić wymagania Warunków Technicznych 2021, które określają m. in., jakie może być maksymalne roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię wykorzystywaną do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz do chłodzenia, wentylacji czy oświetlenia. WT 2021 w bardzo dużym stopniu wpływają więc na to, jakie urządzenie będzie mogło być zainstalowane w konkretnej inwestycji.

Tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego kotłem gazowym

Jeśli działka posiada dostęp do gazu ziemnego, dla wielu inwestorów naturalnym wyborem wydaje się kocioł gazowy. Gaz to stosunkowo tanie i ekologiczne źródło ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Gazowy kocioł kondensacyjny jest wygodny w obsłudze, a w wersji dwufunkcyjnej zajmuje bardzo mało miejsca, więc nie jest potrzebne specjalne pomieszczenie do instalacji – można go powiesić choćby w kuchni. Jednak jeśli inwestor ma dużą rodzinę i planuje budowę sporego domu z dwiema łazienkami, lepszym wyborem będzie kocioł jednofunkcyjny i dodatkowo podgrzewacz c.w.u. Takie rozwiązanie zapewni wyższy komfort korzystania z ciepłej wody, bo dzięki zasobnikowi można podgrzać jej duży zapas. Nie będzie problemu z obniżonym przepływem, jak w przypadku kotłów dwufunkcyjnych, a podczas kąpieli – z obniżającą się temperaturą napływającej wody przez długi czas. Chcąc korzystać z odnawialnych źródeł energii, można zdecydować się na rozwiązanie hybrydowe – połączenie kotła z pompą ciepła. Odpowiednio skonfigurowany regulator zapewni takie załączanie i wyłączanie poszczególnych urządzeń w systemie, aby ich praca była jak najbardziej ekonomiczna. 

Tanie ogrzewanie domu – pompa ciepła powietrzna lub gruntowa

Pompy ciepła są obecnie jednymi z najczęściej wybieranych rozwiązań w przypadku nowych domów. Jest to rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne w eksploatacji, choć nakłady, jakie trzeba ponieść na początku, są wyższe niż w przypadku zastosowania jedynie kotła gazowego. Pompy ciepła to jedne z najnowocześniejszych i najszybciej rozwijających się urządzeń grzewczych. Producenci proponują coraz bardziej zaawansowane rozwiązania, które pozwalają inwestorom cieszyć się tanim i ekologicznym ogrzewaniem i wysokim komfortem ciepłej wody użytkowej. 

Aby zainstalować gruntową pompę ciepła z kolektorami poziomymi, inwestor musi dysponować ogrodem o powierzchni przekraczającej powierzchnię domu, który ma zostać ogrzany. Można również zdecydować się na kolektor pionowy i przeprowadzić niezbędne odwierty. Pompa powietrzna będzie dużo łatwiejsza i tańsza w instalacji. Może być nieco mniej efektywna od pompy gruntowej w miesiącach, gdy temperatura powietrza jest niska. W takich przypadkach pompa będzie wspomagać się grzałką elektryczną. 

Tanie ogrzewanie domu zgodne z przepisami WT 2021

Od 2021 roku wszystkie nowe budynki powinny być niemal zero-energetyczne, a nowy standard można uzyskać poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na energię oraz jak największe wykorzystanie Odnawialnych Źródeł Energii. Na podstawie współczynnika przenikania ciepła U określa się, ile ciepła ucieka z domu na zewnątrz. Im niższa jego wartość, tym mniejsze są straty ciepła. Zmiany parametrów dotyczą również stolarki w nowo budowanych domach. Od 2021 roku maksymalna wartość wynosi 0,9 W/m2K dla okien zwykłych i 1,1 W/m2K dla okien dachowych. Oprócz bardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących energooszczędności budynków, czyli dopuszczalnych wartości współczynnika przenikania ciepła U dla poszczególnych przegród domu, równie istotna jest wartość współczynnika EP. Ta określa maksymalne roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, a także oświetlenia. Wytyczne mają ogromny wpływ na wybór systemu grzewczego. W przypadku budynku jednorodzinnego, zużycie energii pierwotnej dla ogrzewania, wentylacji oraz podgrzania ciepłej wody użytkowej, nie może przekraczać jednostkowo 70 kWh/m2 rok, gdzie obecnie maksymalna wartość współczynnika Ep wynosi 95 kWh/m2 rok. 

Oznacza to, że budowany dom będzie musi być dobrze zaizolowany termicznie oraz zasilany energią, która nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Mimo, że poziom izolacji cieplnej budynku wpływa na jego zapotrzebowanie na energię cieplną, to spełnienie kryteriów WT 2021 dotyczących maksymalnych wartości współczynnika EP nie jest możliwe. Wszystko dlatego, że największy udział w zużyciu energii pierwotnej ma system grzewczy i wentylacyjny. Duże znaczenie ma zatem to, jakie urządzenia wybierzemy. Ograniczony wybór utrudnia zadanie, ponieważ osiągnięcie niższego współczynnika EP nie da się uzyskać, np. w momencie kiedy ogrzewanie będzie bazować na kotle węglowym. Ten zbyt negatywnie wpływa na środowisko naturalne. Uzyskanie odpowiednich parametrów będzie również trudne w przypadku instalacji zasilanej kotłem olejowym i gazowym – nawet tym charakteryzującym się najwyższą sprawnością. 

Spełnienie wymagań WT 2021, a co za tym idzie obniżenie zużycia energii pierwotnej wymaga od inwestora zastosowania urządzenia korzystającego z energii odnawialnej. Spełnienie wymagań jest tym łatwiejsze, im większy będzie udział energii odnawialnej w bilansie energetycznym domu. Poza tym, obniżenie strat cieplnych budynku zgodnie z nowymi przepisami, może pozwolić na wybór systemu grzewczego o niższej wydajności. Może się okazać, że wystarczy zastosowanie pompy ciepła o mniejszej mocy grzewczej, co pozwoli na większe oszczędności nie tylko inwestycyjne, ale i eksploatacyjne. 

Tanie ogrzewanie domu prądem – pompa ciepła

Pompy ciepła, pozyskujące energię z odnawialnych źródeł, są jednymi najbardziej ekonomicznych i energooszczędnych rozwiązań. Pozostają nimi niezależnie od wahających się cen na rynku, ponieważ wykorzystywana przez nie energia cieplna z wody, gruntu i powietrza, jest bezpłatna. Dzięki temu redukcja kosztów ogrzewania sięga nawet do 70%.  Co więcej, to również bardzo wygodny system, nie wymagający zaangażowania użytkowników. 

Podczas doboru pompy należy zwrócić uwagę na właściwe dopasowanie modelu i mocy urządzenia do zapotrzebowania budynku na energię cieplną oraz warunków otoczenia (wielkości działki i ukształtowania terenu). Warto również rozważyć wybór pod kątem dodatkowych funkcji pomp ciepła : c.w.u., chłodzenie pomieszczeń czy podgrzewanie wody w basenie. Od powyższych decyzji będzie zależało jak duży poziom oszczędności osiągniemy. 

Na początkowym etapie wykonania instalacji, najwięcej błędów popełnianych jest przez instalatorów, kierujących się nieprecyzyjnymi obliczeniami przy rozkładaniu rurociągów lub zaniedbujących niektóre obowiązki. Pompy nie zapewnią energooszczędności na odpowiednim poziomie,  jeżeli na etapie realizacji zostaną popełnione błędy. 

System pomp ciepła złożony jest z jednostki pompy umieszczonej w dogodnym miejscu domu, instalacji wewnętrznej oraz kolektora zewnętrznego. Najbardziej korzystną instalacją grzewczą jest system powierzchniowy (tzw. podłogówka). Pomimo tego, że pompy mogą również poprawnie współpracować z instalacją grzejnikową to jednak  przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego uzyskują one najwyższą wydajność, zapewniając jednocześnie równomierne rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniach, oraz niskie rachunki. 

Ważnymi elementami instalacji są rurki miedziane kolektora zewnętrznego. To w nich krąży czynnik roboczy transportujący energię. Jego prawidłowa praca uzależniona jest od poprawnego doboru długości pętli, rozstawu oraz ułożenia rur. Po zakończeniu montażu utrudnione staje się zlokalizowanie nieszczelności, dlatego należy wcześniej zadbać o ich usunięcie. Jednym ze sposobów jest eliminacja zbędnych połączeń między kolejnymi odcinkami rur. Sofath gwarantuje wytrzymałość systemu dzięki zastosowaniu miedzi oraz metodzie lutowania na twardo. Dodatkowo, rurociąg zostaje poddany próbie wykonanej azotem o ciśnieniu 25 bar, która wyklucza pojawienie się ewentualnych nieszczelności.

Koszty związane z zakupem i montażem nowoczesnej instalacji grzewczej z kotłem kondensacyjnym są porównywalne z kosztami inwestycyjnymi dla pomp ciepła. Różnica pojawia się jednak w trakcie eksploatacji. Właściwie wykonana instalacja z pompą ciepła przynosi znacznie większe oszczędności finansowe niż pozostałe, dostępne na rynku systemy ogrzewania wykorzystujące: olej opałowy, gaz, energię elektryczną czy ekogroszek. 

Stosując odpowiednie materiały izolacyjne oraz prawidłową instalację grzewczą w postaci pompy ciepła, możemy zyskać pewność, że dom będzie cechował się lepszą charakterystyką energetyczną. W ten sposób zyskujemy komfort cieplny i obniżamy koszty ogrzewania. Energooszczędne rozwiązania wpływają na atrakcyjność nieruchomości i jej późniejszą wartość na rynku wtórnym. Przyczyniają się także do ochrony środowiska poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: