Czym różni się kocioł jednofunkcyjny od dwufunkcyjnego?

Przez Adam
W Klienci indywidualni
26 maja, 2020
0 komentarzy
56600 Views

Główna różnica polega na tym, że kocioÅ‚ jednofunkcyjny zasila jedynie instalacjÄ™ centralnego ogrzewania, natomiast dwufunkcyjny, dziÄ™ki wbudowanemu podgrzewaczowi dodatkowo podgrzewa ciepÅ‚Ä… wodÄ™ użytkowÄ…. 

Gazowy kocioł jednofunkcyjny nie ma wymiennika ciepła do podgrzewania wody użytkowej, więc nie może jej samodzielnie podgrzewać. W związku z tym zazwyczaj podłącza się do niego podgrzewacz pojemnościowy, czyli zbiornik na wodę z wbudowanym wymiennikiem ciepła.

Natomiast kocioł gazowy dwufunkcyjny podgrzewa wodę w sposób przepływowy (ma wbudowany przepływowy podgrzewacz c.w.u.), co znaczy, że proces podgrzewania rozpoczyna się w chwili odkręcania kranu z ciepłą wodą. Jedynie droższe modele bywają wyposażone w niewielki wbudowany zasobnik ciepłej wody, dzięki któremu czas oczekiwania na nią po odkręceniu kranu jest krótszy.

KotÅ‚y dwufunkcyjne z zaÅ‚ożenia sÄ… przeznaczone do niedużych domów, w których punkty poboru ciepÅ‚ej wody sÄ… blisko kotÅ‚a. Ważne jest to, by nie zdarzaÅ‚o siÄ™ czÄ™sto, że z ciepÅ‚ej wody korzystajÄ… jednoczeÅ›nie dwie osoby.  W praktyce oznacza to, że kotÅ‚y dwufunkcyjne nadajÄ… siÄ™ do domu z jednÄ… Å‚azienkÄ…, najlepiej sÄ…siadujÄ…cÄ… z kuchniÄ…. Piec gazowy dwufunkcyjny powinien być zainstalowany w jednym z tych dwóch pomieszczeÅ„, aby znalazÅ‚ siÄ™ jak najbliżej punktu poboru wody. W przeciwnym razie trzeba bÄ™dzie dÅ‚ugo czekać, aż woda dopÅ‚ynie z kotÅ‚a do kranu.

Gdy punkty jej poboru są znacznie oddalone od siebie (na przykład kuchnia nie sąsiaduje z łazienką), kocioł lepiej umieścić w pobliżu miejsca, w którym częściej odkręca się kran z ciepłą wodą (zwykle w kuchni). Wówczas mniej wody marnuje się podczas oczekiwania na jej podgrzanie. Gdy długość rury, którą woda z kotła płynie do kranu, przekracza 7 m, czas oczekiwania na nią jest już dokuczliwie długi.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: