Czym różni się kocioł jednofunkcyjny od dwufunkcyjnego?

Przez Adam
W Klienci indywidualni
26 maja, 2020
0 komentarzy
91 Views

Główna różnica polega na tym, że kocioł jednofunkcyjny zasila jedynie instalację centralnego ogrzewania, natomiast dwufunkcyjny, dzięki wbudowanemu podgrzewaczowi dodatkowo podgrzewa ciepłą wodę użytkową. 

Gazowy kocioł jednofunkcyjny nie ma wymiennika ciepła do podgrzewania wody użytkowej, więc nie może jej samodzielnie podgrzewać. W związku z tym zazwyczaj podłącza się do niego podgrzewacz pojemnościowy, czyli zbiornik na wodę z wbudowanym wymiennikiem ciepła.

Natomiast kocioł gazowy dwufunkcyjny podgrzewa wodę w sposób przepływowy (ma wbudowany przepływowy podgrzewacz c.w.u.), co znaczy, że proces podgrzewania rozpoczyna się w chwili odkręcania kranu z ciepłą wodą. Jedynie droższe modele bywają wyposażone w niewielki wbudowany zasobnik ciepłej wody, dzięki któremu czas oczekiwania na nią po odkręceniu kranu jest krótszy.

Kotły dwufunkcyjne z założenia są przeznaczone do niedużych domów, w których punkty poboru ciepłej wody są blisko kotła. Ważne jest to, by nie zdarzało się często, że z ciepłej wody korzystają jednocześnie dwie osoby.  W praktyce oznacza to, że kotły dwufunkcyjne nadają się do domu z jedną łazienką, najlepiej sąsiadującą z kuchnią. Piec gazowy dwufunkcyjny powinien być zainstalowany w jednym z tych dwóch pomieszczeń, aby znalazł się jak najbliżej punktu poboru wody. W przeciwnym razie trzeba będzie długo czekać, aż woda dopłynie z kotła do kranu.

Gdy punkty jej poboru są znacznie oddalone od siebie (na przykład kuchnia nie sąsiaduje z łazienką), kocioł lepiej umieścić w pobliżu miejsca, w którym częściej odkręca się kran z ciepłą wodą (zwykle w kuchni). Wówczas mniej wody marnuje się podczas oczekiwania na jej podgrzanie. Gdy długość rury, którą woda z kotła płynie do kranu, przekracza 7 m, czas oczekiwania na nią jest już dokuczliwie długi.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: