Jak dobrać moc kotła grzewczego?

Przez Adam
W Instalatorzy
11 kwietnia, 2018
1 komentarz
12448 Views

Przygotowując się do wyboru nowego urządzenia grzewczego, najważniejszym zadaniem będzie dobranie prawidłowej mocy kotła. Warto przy tym zwrócić także uwagę na jego oszczędność oraz wysoką sprawność.

Modern kitchen interiorUżytkując dom lub mieszkanie duża część kosztów wiąże się z opłatą za ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody. Dlatego jednym z najważniejszych parametrów dla przyszłego użytkownika przy doborze mocy kotła jest zapotrzebowanie na ciepło dla konkretnego budynku. Dla domów obecnie budowanych współczynnik ten można przyjąć orientacyjnie na poziomie ok. 40 W/m2. W przypadku domów powstałych w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, które nie zostały poddane termomodernizacji współczynnik ten wynosi ok. 100 W/m2.

Należy więc przyjąć, że aby zapewnić odpowiedni komfort cieplny w domu o powierzchni 100 m2, w pierwszej sytuacji kocioł musiałby mieć minimalną moc 4 kW, zaś w drugiej 10 kW.

Praktyczne zalety modulacji

W praktyce wygląda to jednak nieco inaczej. Producenci w swojej ofercie posiadają kotły, które działają płynnie w pewnym zakresie mocy, np. od 3,7 do 34 kW, jak w przypadku kotła Lumea MPX. Mówimy wtedy o modulacji pracy silnika. Wybierając więc kocioł, szczególnie dla domu o małym zapotrzebowaniu na ciepło, warto zwrócić uwagę na zakres modulacji mocy grzewczej. Im będzie on większy, tym kocioł gazowy lepiej będzie się dopasowywał do zapotrzebowania na ciepło, będzie rzadziej się załączał, a tym samym zużyje mniej gazu. Przekłada się to na jego żywotność i koszty eksploatacji. Z kolei kiedy minimalna wartość tego parametru będzie dużo wyższa od zapotrzebowania budynku na ciepło, będzie to powodowało częste włączanie i wyłączanie palnika, a w rezultacie doprowadzi do nadmiernego zużycia urządzenia. Mogą też występować problemy z utrzymaniem we wnętrzach temperatury zadanej przez użytkownika.

Ciepła woda bez problemów

W przypadku ciepłej wody użytkowej ważna jest maksymalna moc kotła kondensacyjnego. Bez względu na to, czy do kotła będzie dołączony podgrzewacz ciepłej wody – model jednofunkcyjny, czy będzie wyposażony w wymiennik płytowy – model dwufunkcyjny, urządzenie dobierze parametry swojej pracy w taki sposób, aby uzyskać temperaturę wody ustawionej przez użytkownika na sterowniku. Dodatkowo duża moc gazowego kotła kondensacyjnego umożliwia szybsze podgrzanie wody.

1 komentarz do “Jak dobrać moc kotła grzewczego?”

  1. Tomek pisze:

    Ja mam segment 120m2.Łazienka z prysznicem.Ogrzewanie podłogowe na parterze na piętrze grzejniki.Rodzina 3 osobowa.Czy LUMEA MPX 28/33 bic to dobre rozwiazanie?

komentarze z facebooka: