Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki – które rozwiązanie wybrać?

Przez Adam
W Instalatorzy
2 maja, 2023
0 komentarzy
1560 Views

Wybór systemu centralnego ogrzewania to jedna z kluczowych decyzji podczas budowy domu lub gruntownego remontu. W jakich sytuacjach postawić na podłogówkę, a kiedy wybrać grzejniki? Jakie są wady i zalety obu rozwiązań? Która opcja lepiej współpracuje z pompą ciepła i kotłem?

grzejnik

Ogrzewanie podłogowe a grzejniki – porównanie obu rozwiązań

Podłogówka, czyli ogrzewanie podłogowe oparte jest na technologii płaszczyznowego ogrzewania mieszkań i domów. Do skutecznego ogrzewania powierzchni nie potrzebuje wysokiej temperatury, dlatego nazywana jest także ogrzewaniem niskotemperaturowym. Można ją zastosować w całym domu, ale także w wybranych pomieszczeniach np. w salonie czy łazience.

Podstawową różnicą dotyczącą podłogówki i grzejników jest rozkład temperatury. Kaloryfer ogrzewa pomieszczenie wykorzystując konwekcję, ciepłe powietrze unosi się w górę, tam zostaje wychłodzone i wtedy wraca z powrotem ku podłodze. W efekcie najcieplej jest w górnej strefie pomieszczenia, która nie jest używana, natomiast w dolnej, gdzie przebywają domownicy, jest chłodniej.

Ciepło odczujemy też w bezpośrednim otoczeniu kaloryfera, im jednak dalej od niego, tym chłodniej. Siedzenie w bliskiej odległości od gorącego grzejnika może czasami powodować dyskomfort. Podłogówka działa odwrotnie – najwyższa temperatura jest niżej, czyli przy podłodze, a najniższa pod sufitem. Takie rozwiązanie zdaje się być bardziej optymalne i daje poczucie większego komfortu termicznego.

Co więcej, ogrzewanie podłogowe pozwala na utrzymywanie określonej temperatury we wnętrzach, natomiast grzejniki pozwalają na szybką jej zmianę. Kaloryfery umożliwiają szybkie obniżenie temperatury w wybranych pokojach, np. w pokoju dziecięcym na noc, lub na zwiększenie jej np. w łazience przed kąpielą.

Rodzaje podłogówki

W zależności od czasu, miejsca instalacji, ale i budżetu wybierać możemy między ogrzewaniem podłogowym wodnym, elektrycznym i powietrznym.

Podłogówka w wersji elektrycznej, choć szybka i stosunkowo tania w montażu, to jest droga w eksploatacji, dlatego wybiera się ją raczej do mniejszych pomieszczeń, np. do łazienek. Decyzję o instalacji ogrzewania podłogowego wodnego warto podjąć już na wczesnym etapie budowy domu lub wykańczania mieszkania. Z tym rodzajem ogrzewania jest odwrotnie niż z elektrycznym – koszt montażu jest dość wysoki, ale już eksploatacja bardzo opłacalna. Co ważne, wodne ogrzewanie podłogowe bardzo dobrze współpracuje ze źródłami energii posiadającymi regulację temperatury, czyli z kotłami gazowymi, pompami ciepła czy kolektorami słonecznymi.

Natomiast technologia powietrznego ogrzewania podłogowego, mimo że uchodzi za bezawaryjną, to jest najmniej znana, a przez to rzadziej używana. Pewnym ograniczeniem w tym przypadku jest możliwość zastosowania jej tylko podczas budowy budynku, później już nie.

W jakich sytuacjach warto zainstalować podłogówkę?

Budując dom lub robiąc termomodernizację budynku i planując ogrzewanie domu pompą ciepła lub kotłem kondensacyjnym warto połączyć je z podłogówką – pozwoli to zmaksymalizować korzyści i w pełni wykorzystać potencjał tych nowoczesnych urządzeń grzewczych.

Trzeba bowiem pamiętać, że zarówno pompy ciepła, jak i gazowe kotły kondensacyjne są efektywniejsze, gdy wykorzystują dość niską temperaturę wody zasilającej, czyli takiej, jakiej potrzebuje podłogówka. Nie dyskwalifikuje to jednak w żaden sposób grzejników, wystarczy odpowiednio dobrać ich wielkość.

Grzejniki, które potrzebują wody o wysokiej temperaturze dobrze uzupełniają się natomiast z kotłami na paliwa stałe.

Ogrzewanie podłogowe – wady i zalety

Oba warianty ogrzewania mają jednocześnie swoje zalety i wady. Warto zdawać sobie z nich sprawę i wybrać taką wersję, która okaże się najbardziej optymalna w danym przypadku oraz kompatybilna z użytym źródłem ciepła. Największymi zaletami ogrzewania podłogowego są:

 • komfortowy rozkład temperatur we wnętrzu – najcieplej jest na podłodze, natomiast nieco chłodniej w wyższych partiach pomieszczenia. Dzięki temu w sezonie grzewczym możemy odczuwać przyjemne ciepło chodząc po posadzce w samych skarpetkach. Zadowolone będą też dzieci, które zazwyczaj bawią się na podłodze.
 • Równomierne rozchodzenie się ciepła po pomieszczeniu –  dzięki czemu łatwiej o zapewnienie komfortu cieplnego oraz optymalnego poziomu wilgotności powietrza, co bywa sporym problemem w przypadku tradycyjnych grzejników. Odpowiednio nawilżone powietrze ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie domowników, ale także na kondycję uprawianych w domu roślin. Mając podłogówkę można więc zminimalizować użycie nawilżacza powietrza.
 • Wygodne i ekonomiczne użytkowanie – mimo że koszt montażu jest dość sporym wydatkiem, to już eksploatacja przynosi wymierne oszczędności w budżecie. Ciepło, które rozchodzi się po całej powierzchni równomiernie sprawia, że osiągnięcie komfortu termicznego możliwe jest szybciej i to w niższej temperaturze. A to przekłada się już bezpośrednio na niższe koszty zużycia energii i szybszy zwrot nakładów finansowych poniesionych na inwestycję.
 • Mniej kurzu we wnętrzu – jak się okazuje, odmienna niż w przypadku grzejników cyrkulacja powietrza i możliwość utrzymania większego poziomu wilgotności przyczynia się do mniejszej ilości kurzu i alergizujących pyłków w pomieszczeniach.
 • Względy estetyczne – ogrzewania podłogowego nie widać, a brak kaloryferów we wnętrzu zwiększa jego możliwości aranżacyjne. Jest to ważne, zwłaszcza w przypadku nowoczesnych budynków, w których ogranicza się powierzchnię ścian na rzecz przeszkleń czy przepierzeń. Jeżeli jednak gustujesz w tradycyjnym designie i wnętrzach z dużymi dywanami to zamiast podłogówki rozważ instalację grzejników.
 • Dłuższe utrzymywanie się komfortowej temperatury we wnętrzu – podłogówka wychładza się wolniej niż grzejniki, dlatego nawet po wyłączeniu ogrzewania, dłużej utrzyma się komfortowa temperatura w pokoju.
 • Możliwość użycia dowolnych materiałów do wykończenia podłogi – kiedyś były to wyłącznie płytki, obecnie możemy wybierać z wielu wzorów paneli podłogowych, które przeznaczone są do ogrzewania podłogowego.

W przypadku ogrzewania podłogowego wadami są natomiast:

 • – stosunkowo wysoki koszt montażu,
 • – konieczność instalacji przez wyspecjalizowaną firmę,
 • – trudności w naprawie nawet niewielkiej usterki,
 • – aranżacja przestrzeni z uwzględnieniem układu rur grzewczych, które nie powinny przebiegać pod ciężkimi meblami, ponieważ negatywnie odbije się to na wydajności ogrzewania.

Urządzenia grzewcze De Dietrich i Baxi kompatybilne z podłogówką

Z ogrzewaniem podłogowym możemy połączyć zarówno pompę ciepła (rozwiązanie wybierane najczęściej, zwłaszcza w nowo budowanych budynkach), jak i gazowy kocioł kondensacyjny. Oba warianty mają wiele zalet – od eksploatacyjnych, po ekonomiczne.

Ogrzewanie podłogowe pozwala na obniżenie kosztów użytkowania pompy ciepła, dzięki zmniejszeniu różnicy temperatur dolnego i górnego źródła. W tym przypadku dolnym źródłem ciepła jest powietrze z otoczenia pompy, natomiast dolnym – system grzewczy, który pompa zasila. Jak pokazują obliczenia, zastosowanie podłogówki – zamiast kaloryferów – pozwala na zwiększenie średniorocznej sprawności pompy ciepła nawet o kilkadziesiąt procent.

Podobnie jest w przypadku kotła kondensacyjnego, który dzięki wykorzystaniu podłogówki może pracować w sezonie grzewczym z najwyższą sprawnością. Nowoczesne kotły wykorzystując technologię kondensacji, mogą pozyskiwać ciepło pochodzące nie tylko ze spalania paliwa, ale także z pary wodnej znajdującej się w spalinach. Proces kondensacji najefektywniejszy jest w niskich temperaturach roboczych, dlatego im niższa temperatura wody grzewczej, tym wyższa sprawność kotła.

Trzeba wiedzieć, że kocioł kondensacyjny w połączeniu z grzejnikami okresowo pracuje na wysokich parametrach wody grzewczej, przez co proces kondensacji jest utrudniony, a sprawność kotła obniża się. Natomiast współpracując z podłogówką, kocioł gazowy osiąga wyższą sprawność, ponieważ kondensacja zachodzi nieprzerwanie. Dlatego też średnioroczna sprawność kotła kondensacyjnego w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym wzrasta o kilka procent.

W portfolio BDR Thermea Group, producenta marek De Dietrich i Baxi, znajdują się urządzenia, które są kompatybilne z ogrzewaniem podłogowym, są to m.in.:

– pompy ciepła: Auriga A, Platinum BC Smart iR32, Strateo R32, Modena, HPI S,  Alezio S V200 R32 i Alezio S R32;

– kondensacyjne kotły gazowe: Evodens AMC, Lumea MPX, MCR 3 evo , Inidens, Luna Classic.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: