Podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji, czyli modernizacja ogrzewania
Jeżeli system grzewczy pochodzi jeszcze z lat 70-tych lub 80-tych, konieczna może stać się jego wymiana lub modernizacja. Stare instalacje charakteryzują się bowiem niską sprawnością i generują wysokie rachunki za ogrzewanie. Na rynku dostępne są jednak nowoczesne rozwiązania z pompami ciepła, które pozwalają na wprowadzenie oszczędności i usprawnienie działania całego układu. Jakie?
Pompy ciepła są coraz chętniej wybieranymi urządzeniami do ogrzewania domu oraz ciepłej wody użytkowej. Wynika to z zastosowanej w nich technologii pozyskiwania darmowej energii z otoczenia, dzięki którym są ekologiczne, wydajne oraz niezwykle oszczędne. Pobór energii z powietrza, ziemi lub wody umożliwia zastosowanie ich zarówno w domach nowopowstałych, jak i modernizowanych. Ich atutem jest również możliwość podłączenia do istniejącego już w budynku źródła ciepła. Na rynku dostępnych jest jednak wiele technologii i modeli pomp ciepła cechujących się różnym sposobem montażu. Jak wybrać właściwe rozwiązanie?
Jednym z podstawowych elementów, decydujących o wyborze pompy ciepła do modernizowanego budynku, jest zagospodarowanie terenu. Jeżeli na działce znajduje się wystarczająco dużo miejsca, warto zdecydować się na urządzenie, które pozyskuje energię z ziemi. Kolektor poziomy montowany jest na powierzchni odpowiadającej 120% do 150% powierzchni ogrzewanej, z możliwością ułożenia go na dwóch poziomach. Z kolei sondy pionowe umieszcza się w głębi ziemi, w celu oszczędności miejsca lub na nieregularnym terenie. Na działkach, na których nie ma możliwości zastosowania kolektora gruntowego, proponowana jest powietrzna pompy ciepła. Rozwiązanie to posiada wiele zalet. Kolejnym warunkiem, który wpływa na wybór optymalnej pompy ciepła do modernizowanego budynku, jest podjęcie decyzji dotyczącej istniejącego już systemu grzewczego.
Jak podłączyć pompę ciepła do istniejacego ogrzewania – modernizacja systemu
Zastosowanie pomp ciepła w nowo realizowanych inwestycjach jest już codziennością. W przypadku modernizacji systemu grzewczego w budynkach istniejących pompy ciepła są wybierane coraz częściej. I choć wiele osób wciąż ma wątpliwości w związku z takim rozwiązaniem, to niesłusznie – powietrzna pompa ciepła to doskonały wybór dla już istniejącego budynku. Dlaczego tak jest i na co zwrócić uwagę, decydując się na pompę ciepła, modernizując ogrzewanie?
W ostatnich latach mówi się wręcz o fali renowacji. Sprzyjają temu liczne programy wsparcia dla inwestorów decydujących się na wymianę ogrzewania na ekologiczne, np. Czyste Powietrze. W niektórych regionach Polski już dziś funkcjonuje zakaz palenia węglem. Jakiś czas temu rząd zapowiedział, że w 2030 roku zakaz będzie dotyczył wszystkich miast, a za kolejne 10 lat również wsi. Może się więc okazać, że obecnie jest najlepszy moment na wymianę przestarzałego systemu grzewczego. Zamiast decydować się na nieco nowszy model pieca na paliwo stałe, warto postawić na rozwiązania ekologiczne. Jednym z lepszych wyborów będzie pompa ciepła.
W przypadku nowych budynków sprawa jest prosta. Z jednej strony obecnie obowiązujące Warunki Techniczne poniekąd wymuszają na inwestorach zastosowanie źródeł ciepła w postaci OZE. Z drugiej – pompa ciepła jest daje komfort, wygodę i realne oszczędności. odpowiaDobór pompy ciepła do budynku modernizowanego jest nieco bardziej złożony niż w przypadku dopiero powstającej inwestycji. Należy wziąć pod uwagę nie tylko stan izolacji budynku, ale także samej instalacji grzewczej. Pewną podpowiedzią może być rodzaj i ilość zużywanego do tej pory paliwa. Gdy to ustalimy, łatwiej będzie ocenić realne, a nie tylko szacunkowe zapotrzebowanie budynku na energię zużywaną do ogrzewania i produkcji c.w.u. Oczywiście dobór będzie przebiegał jeszcze inaczej przy założeniu, że cały budynek przejdzie gruntowną termomodernizację. Ale i bez niej można zastosować pompę ciepła i cieszyć się ze znacznych oszczędności na ogrzewaniu.
Pompa ciepła jest przy tym rozwiązaniem wszechstronnym. Może stanowić jedyne źródło ciepła lub współpracować z dotychczasowym systemem. Za tym drugim scenariuszem przemawia możliwość ograniczenia wydatków na ogrzewanie przy jednoczesnej oszczędności związanej z brakiem konieczności wymiany całej instalacji. Można również rozważyć wymianę kotła na paliwo stałe na kocioł gazowy i dodatkowo rozszerzyć system o pompę ciepła, np. do podgrzewania c.w.u. Pompa ciepła w układzie z kotłem gazowym może być także urządzeniem dominującym, a kocioł stanowić jedynie wsparcie w momentach szczytowego zapotrzebowania na ciepło. Konkretne rozwiązanie należy zawsze dopasować do danej inwestycji, rozważając aspekt ekonomiczny i ekologiczny każdego ze scenariuszy.
Pompa ciepła może także dobrze współpracować z instalacją solarną lub panelami fotowoltaicznymi. Instalacja tych ostatnich pozwala zredukować niemal do zera wydatki na ogrzewanie i podgrzanie c.w.u. Taka całościowa zmiana przyniesie w dłuższej perspektywie największe oszczędności a przy tym najlepiej wpłynie na środowisko naturalne.
W przypadku nowych budynków pompy ciepła zwykle działają w połączeniu z niskotemperaturowym ogrzewaniem płaszczyznowym. Co ważne, wymiana urządzenia grzewczego na pompę ciepła nie musi wiązać się z rezygnacją z grzejników na rzecz ogrzewania podłogowego. We współpracy niskotemperaturowym ogrzewaniem płaszczyznowym pompa ciepła jest co prawda najbardziej wydajna, ale nie oznacza to, że jej działanie przy grzejnikach jest pozbawione sensu. Wręcz przeciwnie, doświadczony instalator będzie w stanie tak dobrać moc pompy ciepła, aby zapewniła ona oczekiwany komfort cieplny przy akceptowalnej średniej efektywności nawet w budynkach bez kompleksowej termomodernizacji.
Koszt podłączenia pompy ciepła do istniejącej instalacji – przegląd oferty De Dietrich
Oferta powietrznych pomp ciepła marki De Dietrich jest bardzo szeroka. Pozwala to dostosować koszt zakupu konkretnego urządzenia do możliwości finansowych inwestora. Prezentujemy przegląd wybranych urządzeń.
Alezio S / Alezio S V200 to jedne z najczęściej wybieranych pomp ciepła marki De Dietrich. Te kompaktowe i proste w obsłudze urządzenie sprawdzą się zarówno w przypadku nowych inwestycji, jak i w budynkach poddawanych modernizacji. Szeroki zakres dostępnych mocy pozwala dobrać odpowiednie urządzenie Alezio S do różnego rodzaju nieruchomości. W wersji V200 pompa ma zintegrowany podgrzewacz c.w.u. o pojemności aż 177 litrów, co zaspokoi potrzeby kilkuosobowej rodziny. Pompa ciepła Alezio S jest dostępna w konkurencyjnej cenie, która w połączeniu z innymi zaletami urządzenia czyni je niezwykle atrakcyjnym wyborem.
Alezio M / Alezio M V200 odpowiadają na pytanie, jak odbywa się podłączenie pompy ciepła monoblok do istniejącej instalacji. Są to urządzenia proste w obsłudze, ekologiczne i energooszczędne. Pompa ma funkcję grzania zimą i chłodzenia latem przy pomocy instalacji ogrzewania podłogowego. Alezio M może pracować w temperaturze na zewnątrz do -20°C. Zintegrowany podgrzewacz w wersji Alezio M V200 ma pojemność 177 litrów. Pompa jest wyposażona w wygodną konsolę sterowniczą, która umożliwia korzystanie z szeregu przydatnych funkcji. Ustawieniami pompy można też sterować na odległość przy pomocy aplikacji zainstalowanej na urządzeniu mobilnym.
Powietrzna pompa ciepła Strateo to jedno z najnowszych urządzeń w ofercie marki De Dietrich. Charakteryzuje się wyjątkowo wysoką efektywnością energetyczną. Zintegrowany podgrzewacz ciepłej wody użytkowej o pojemności aż 190 litrów daje wysoki komfort korzystania z ciepłej wody, a przemyślana konstrukcja sprawia, że urządzenie mimo takiej pojemności nie zajmuje dużo miejsca. Pompa pracuje bardzo cicho. Ma bardzo nowoczesny design i wiele przydatnych funkcji.
Podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji a program “Czyste Powietrze”
Wiele osób zastanawia się, czy można skorzystać z dotacji “Czyste Powietrze”, nie pozbywając się starego urządzenia, a tylko stosując podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji. Przypomnijmy zatem zasady programu “Czyste Powietrze”. “Czyste Powietrze Plus” to umowna nazwa nowej odsłony znanego programu wymiany starych, węglowych pieców na niskoemisyjne źródła ciepła oraz poprawy efektywności energetycznej budynków przez ich ocieplenie. Co zmieniło się od połowy lipca?
Największą zmianą jest przyspieszenie wypłaty dofinansowania – tzw. prefinansowanie. Zakłada ono wypłatę części pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Taka opcja będzie dostępna dla wnioskodawców z podwyższonego i najwyższego poziomu dofinansowania, czyli dla mniej zarabiających. Warunkiem będzie złożenie wniosku wraz z podpisaną z wykonawcą umową na prace termomodernizacyjne (można będzie ją dostarczyć do 10 dni od złożenia wniosku). Takie rozwiązanie pozwoli skorzystać z programu tym osobom, które do tej pory nie mogły sobie pozwolić na rozpoczęcie remontu ze względu na konieczność zainwestowania na początek własnych środków. W “Czystym Powietrzu Plus” osoby te będą mogły liczyć na wypłatę 50% dofinansowania – przelewanego bezpośrednio na konto wykonawcy. Stanie się to w ciągu dni od zawarcia umowy z beneficjentem, rozpatrzenie wniosku będzie trwało nie dłużej niż 14 dni. Pozostałe 50% dofinansowania zostanie wypłacone do 30 dni po zakończeniu inwestycji.
W “Czystym Powietrzu Plus” w przypadku prefinansowania zwiększeniu uległa również kwota maksymalnego dofinansowania, o które mogą starać się ubiegające się o podwyższony i najwyższy poziom dofinansowania. Mogą zyskać one aż o 10 tys. zł więcej, czyli odpowiednio do 47 i 79 tys. złotych.
Docelowo budżet programu ma wynieść aż 103 miliardy złotych, co powinno przełożyć się na zauważalną poprawę jakości powietrza w naszym kraju. Termomodernizacja budynków w ramach programu “Czyste Powietrze” będzie dotyczyć aż 3 milionów gospodarstw domowych.
Ze szczegółowymi informacjami na temat programu “Czyste Powietrze Plus” można zapoznać się na stronie internetowej: https://www.czystepowietrze.gov.pl. Wszystkie urządzenia marki De Dietrich i Baxi, jak kotły kondensacyjne i pompy ciepła znajdują się na liście urządzeń, na które można starać się o dofinansowanie w programie.