Serwis klimatyzacji – kto i jak często powinien go wykonywać?
Ekspert BDR Thermea podpowiada na czym polega serwis klimatyzacji w domu jednorodzinnym. Co w jednostce wewnętrznej i zewnętrznej powinno się sprawdzić, wymienić i umyć? Kto powinien to robić i jak często? Co należy do zadań użytkownika podczas bieżącej eksploatacji, a co do serwisanta?
Nowoczesne systemy klimatyzacji, coraz bardziej popularne w naszych domach, zapewniają nie tylko komfort termiczny, ale również odpowiedni poziom wilgotności powietrza, niezwykle istotny dla naszego zdrowia i samopoczucia. Jednak najnowocześniejsze nawet urządzenia wymagają okresowej kontroli i obsługi serwisowej. Częstotliwość takich przeglądów zależy od wielu czynników, m.in. warunków, w jakich urządzenie pracuje, a także czasu jego użytkowania (sezonowe czy całoroczne). Zwykle odbywa się to raz w roku.
Poza czynnościami typowo serwisowymi, jak kontrola szczelności, pomiary ciśnień i temperatur, sprawdzenie sprężarki czy okablowania, niezwykle istotne jest czyszczenie elementów parownika, czyli jednostki wewnętrznej zainstalowanej w pomieszczeniu. Mówimy tu kolejno o filtrze (lub filtrach), kierownicach nawiewu, łopatkach wentylatora i chłodnicy lamelowej. Filtr siatkowy możemy wyczyścić sami za pomocą odkurzacza i pędzelka co 2 – 3 miesiące. Do usunięcia tłustych osadów można użyć zwykłego detergentu i ciepłej wody. W przypadku stosowania wkładów węglowych, konieczna jest natomiast ich wymiana w terminie podanym przez producenta (zwykle raz na sezon).
Czyszczenie chłodnicy skraplacza wykonuje serwis podczas rocznego przeglądu. Używa się w tym celu odpowiednich roztworów, które posiadają właściwości grzybo- i bakteriobójcze. Dezynfekcji podlegają również wszystkie elementy wewnętrzne parownika mające bezpośredni kontakt z powietrzem. Często do tego celu wykorzystywane są również ultradźwięki lub ozon.
Wypowiedzi na łamach magazynu Ładny Dom udzielił Jarosław Sobota, Manager ds. Technicznych i Szkoleń Działu OZE.
Przeczytaj także: