Klimatyzacja w mieszkaniu – co warto wiedzieć?

Przez Adam
W Klienci indywidualni
17 marca, 2023
0 komentarzy
1765 Views

Wielkimi krokami zbliżają się najcieplejsze miesiące w roku. Warto przygotować się na fale upałów, zanim one nadejdą. Jak przetrwać gorące lato w mieście? Niezastąpiona okazuje się nowoczesna klimatyzacja. Co warto o niej wiedzieć, zanim przystąpimy do poszukiwania modelu najbardziej dopasowanego do osobistych preferencji? Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące montażu, pracy i użytkowania urządzeń znajdziesz w naszym artykule.

Jak zwiększyć skuteczność pracy klimatyzatora? Czy klimatyzacja może być ekonomicznie opłacalna?

Klimatyzacja pozwala na uzyskanie komfortu termicznego w upalne dni. Jednak nieodpowiednie użytkowanie systemu może obniżyć wydajność pracy, a jednocześnie zwiększyć rachunki za prąd.

Aby praca klimatyzacji była bardziej efektywna, a przy tym ekonomiczna i ekologiczna, warto wdrożyć do codziennego użytkowania kilka prostych zasad:

  • – włączając urządzenie, zamykajmy okna i drzwi;
  • – zasłaniajmy okna np. roletami, zasłonami, markizami w upalne dni, co zapobiegnie zbytniemu nagrzaniu pomieszczenia;
  • – wyłączajmy klimatyzację, gdy nikogo nie ma w domu przez co najmniej godzinę;
  • – korzystajmy z jej funkcjonalności – ustawmy ją w taki sposób, aby włączała się automatycznie np. godzinę przed powrotem domowników, wtedy zdąży wychłodzić pomieszczenie do optymalnej temperatury;
  • – dbajmy o komfort termiczny – nie ustawiajmy temperatury zbyt niskiej – wystarczy 22-25 stopni C, zwróćmy uwagę też na to, aby różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz nie była większa niż 6 stopni, w upały do 10 stopni, ponieważ spowoduje to szok termiczny dla organizmu. Pamiętajmy, że na większy pobór prądu mają wpływ zbyt duże różnice temperatury;
  • – wykonujmy regularne konserwacje, przeglądy  i czyszczenie filtrów.

Ile klimatyzacja zużywa prądu w ciągu miesiąca?

Ilość zużytego przez klimatyzację prądu zależy od mocy urządzenia oraz ilości godzin, w których urządzenie jest włączone. Zazwyczaj pobór prądu jest około 3-krotnie mniejszy niż moc chłodnicza klimatyzacji. 

Znając średnie zużycie energii w ciągu godziny oraz wiedząc ile mniej więcej godzin w miesiącu ona pracuje, możemy wyliczyć miesięczny koszt włączonej klimatyzacji. Wystarczy liczbę godzin pracy klimatyzacji w miesiącu (h) pomnożyć przez ilość pobranego prądu (kW), a otrzymaną wartość pomnożyć następnie przez koszt 1 kWh w posiadanej taryfie.

Zakup klimatyzacji, jak i jej intensywne użytkowanie w sezonie letnim, przyczynia się do zwiększenia rachunków za prąd. Jednak na klimatyzacji (jak i na innych urządzeniach elektronicznych) nie warto oszczędzać – wybór modelu z wyższej półki, z lepszą klasą energetyczną (przynajmniej A), mimo wyższych kosztów zakupu, zrekompensuje bezawaryjna i bezproblemowa eksploatacja przez lata.

Jak długo klimatyzacja może być włączona?

Zazwyczaj, gdy klimatyzacja wychłodzi pomieszczenie do żądanej temperatury, przechodzi w tzw. tryb “stand by”, czyli tryb uśpienia, w którym pracuje wyłącznie wentylator jednostki wewnętrznej. Urządzenie pobiera wtedy minimalną ilość prądu, może być włączone przez cały czas.

Gdzie zamontować klimatyzator w mieszkaniu i w domu?

Planując montaż klimatyzacji, należy wybrać takie miejsce, które zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza i nie będzie przeszkadzało domownikom.

Odpowiedni dobór miejsca pozwoli uniknąć przeciągów, a tym samym zapobiegnie przeziębieniom i bólom mięśni. Dla jednostek typu split najlepiej wybrać przestrzeń przy suficie, ponieważ tam najintensywniej mieszają się ciepłe i zimne powietrze. Aby to jednak było możliwe, trzeba zachować odpowiednie odległości:

  • – minimum 20 cm od sufitu,
  • – minimum 30 cm od przeszkód po bokach.

Gdy tylko układ przestrzenny pomieszczenia na to pozwala, zaleca się, aby klimatyzację zamontować na ścianie z oknem – obok lub nad oknem. Wokół i na przeciwko urządzenia, trzeba natomiast wyeliminować wszelkie przeszkody.

Czy jeden klimatyzator wystarczy, aby schłodzić powietrze w całym mieszkaniu?

System klimatyzacyjny, który ma zapewnić komfort termiczny w mieszkaniu w czasie upałów, musi być przemyślany i odpowiednio zaprojektowany do indywidualnych potrzeb. Niemożliwym jest, aby jedna jednostka wewnętrzna skutecznie schłodziła powietrze w całym mieszkaniu. Lepszym pomysłem jest montaż kilku jednostek o mniejszej mocy, niż jednej większej. Najlepiej, gdy osobne urządzenia zostaną zainstalowane w każdym pomieszczeniu.

Klimatyzacja ma określoną wydajność oraz zasięg. Na odpowiedni dobór sprzętu  i jego mocy wpływa więc wielkość i przeznaczenie pomieszczenia, a także poziom nasłonecznienia. Moc klimatyzatora dostosowuje się do powierzchni pomieszczenia, w którym urządzenie ma zostać zamontowane. Do obliczeń przyjmuje się, że 1 kW mocy wystarczy na schłodzenie około 10 m², jednak pod uwagę trzeba wziąć również liczbę osób korzystających z pomieszczenia oraz ilość okien i ich ekspozycję na słońce.

Czy posiadając klimatyzację można zrezygnować z wentylacji?

Mając zainstalowaną klimatyzację nie można rezygnować z wentylacji, ponieważ to dwa odmienne systemy. Trzeba pamiętać o tym, że klimatyzacja tylko pobiera powietrze z pomieszczenia, chłodzi je (lub ogrzewa) i oddaje z powrotem. W tym przypadku powietrze nie jest więc wymieniane, tak jak ma to miejsce w przypadku systemu wentylacyjnego. Wentylacji nie da się niczym zastąpić. Każda nieruchomość powinna posiadać odpowiedni system wentylacyjny, aby domownicy byli zdrowi, a budynek nie zawilgotniał.

Czy klimatyzacja może zastąpić osuszacz powietrza?

Zapewnienie optymalnego poziomu wilgotności w pomieszczeniach sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu domowników. Zbyt mała, ale i zbyt duża wilgotność staje się problemem i odbija się negatywnie na codziennym funkcjonowaniu. Ze zbyt dużym poziomem wilgotności w pomieszczeniu możemy sobie poradzić używając klimatyzacji z funkcją osuszania lub osuszacza powietrza, czyli urządzenia dedykowanego do miejsc, w których wilgotność wynosi ponad 60%, co ma także odzwierciedlenie w pojawianiu się choćby nieestetycznej pleśni na ścianach.

Klimatyzacja schładzając powietrze, niejako przy okazji pozwala na uzyskanie optymalnej wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Dzieje się tak, ponieważ podczas chłodzenia powietrza nadmierna ilość wody jest z niego wykraplana, a następnie usuwana na zewnątrz pomieszczenia. 

Niektóre modele klimatyzacji wyposażone są dodatkowo, poza funkcjami chłodzenia i ogrzewania, w tryb osuszania. Klimatyzacja z funkcją osuszania ma wpływ na obniżenie poziomu wilgotności w pomieszczeniu, pozwala tym samym na precyzyjne jej kontrolowanie.

Klimatyzacja z funkcją osuszania sprawdzi się wszędzie tam, gdzie poziom wilgotności jest zbyt duży. Jednak mieszkając na terenach podmokłych albo w sytuacji, gdy Twoja posiadłość została zalana, przez co borykasz się ze znacznie przekroczonym poziomem dopuszczalnej wilgotności i to przez długi czas, to mimo wszystko nie rezygnuj z profesjonalnego osuszacza.

Czy wyłączać klimatyzację na noc?

Zazwyczaj funkcjonalności dostępne w systemie klimatyzacji pozwalają na zaprogramowanie czasu włączenia i wyłączenia systemu. Gdy te funkcje nie są dostępne, lepiej nie zostawiać klimatyzacji włączonej na noc, a zwłaszcza wtedy, gdy znajduje się ona w sypialni i umieszczona jest np. nad łóżkiem, ponieważ może to być przyczyną przeziębienia i odbije się negatywnie na kondycji skóry (będzie zbyt przesuszona).

Czy klimatyzacja jest dobra dla alergików?

Nowoczesne klimatyzatory posiadają wiele rozwiązań, które zapewnią oprócz przyjemnego chłodu, także czyste powietrze wolne od zanieczyszczeń i alergenów takich jak: pyłki, kurze, roztocza, drobnoustroje (bakterie, wirusy), zarodniki grzybów. Osoby cierpiące na różnego rodzaju alergie mogą wybierać w ofercie klimatyzatorów z odpowiednio dobranym zestawem filtracyjnym.

Filtry oczyszczą powietrze, dzięki czemu alergicy będą mniej narażeni na działanie szkodliwych dla nich alergenów. Aby klimatyzacja była bezpieczna, trzeba ją jednak regularnie czyścić i serwisować. Gdy to zaniedbamy, wewnątrz urządzenia mogą pojawić się pleśń i grzyby, które stanowią zagrożenia dla zdrowia i to nie tylko alergików.

Czy klimatyzacja skutecznie ogrzeje zimą pomieszczenia w domu?

Nowoczesne klimatyzatory typu split mogą nie tylko chłodzić, ale także grzać. Umożliwia to zainstalowany w urządzeniu specjalny komponent, który pozwala na odwrócenie obiegu chłodniczego. Zazwyczaj jest tak, że w trybie chłodzenia jednostka wewnętrzna pełni funkcję parownika, natomiast jednostka zewnętrzna jest skraplaczem. W funkcji grzania, dzięki wykorzystaniu wspomnianego komponentu, wymienniki mogą zamienić się rolami.

Wykorzystywanie klimatyzacji do ogrzewania pomieszczeń przydaje się w okresach przejściowych, czyli wczesną wiosną czy późną jesienią, gdy jeszcze albo już nie działa centralne ogrzewanie.

Czy ogrzewanie klimatyzacją opłaca się?

Korzystanie z klimatyzacji do ogrzewania opłaca się, ponieważ wytworzone przez nią ciepło jest tańsze w porównaniu do tradycyjnego ogrzewania grzejnikami elektrycznymi, nawet o ponad połowę. Klimatyzacja z funkcją grzania, dzięki wydajnemu wentylatorowi i nawiewowi w ciągu kilku minut może podnieść temperaturę do preferowanego poziomu, a także utrzymać ją przez określony czas.

Przeczytaj także:

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: