Klimatyzator ścienny – jaki wybrać i na co zwrócić uwagę?

Przez Monika
W Klimatyzacja
14 lipca, 2022
0 komentarzy
853 Views

Średnie temperatury latem rosną z roku na rok. Upalnych dni każdego roku jest coraz więcej. Coraz częściej też zdarzają się całe tygodnie, gdy temperatura na zewnątrz nie spada poniżej 30 stopni Celsjusza. Oczywistą przyczyną tego niezbyt przyjemnego stanu rzeczy jest globalne ocieplenie spowodowane działalnością człowieka – w tym korzystania z nieekologicznych i nieefektywnych źródeł ciepła. Jak sobie poradzić z tą sytuacją, aby móc żyć, pracować i odpoczywać w komforcie? Rozwiązaniem może być klimatyzator ścienny. 

Klimatyzator ścienny a przenośny – co wybrać? 

O wyborze klimatyzatora i czynnikach wpływających na komfort korzystania z klimatyzacji pisaliśmy w jednym z poprzednich tekstów. Tym razem skupimy się na wyborze konkretnego rozwiązania spośród klimatyzatorów: klimatyzator ścienny, przenośny, a może przypodłogowy? Czym jest klimatyzator ścienny z funkcją grzania i kiedy taka opcja może być przydatna? Zapraszamy do lektury!

O ile różnicę pomiędzy klimatyzatorem ściennym a przenośnym łatwo sobie wyobrazić, to nie wszyscy odróżniają klimatyzator przenośny od klimatora, a to zupełnie inne urządzenia. Zanim odpowiemy na pytanie, co jest lepsze klimatyzator ścienny czy przenośny, przedstawmy różnicę między tym drugim, a klimatorem. Zacząć należy od tego, że klimatyzator przenośny jest mobilnym odpowiednikiem klimatyzacji, którą montuje się na stałe. Tak naprawdę jest on tylko częściowo przenośny, bo i tak musi zostać zainstalowana rura, która będzie odprowadzać ciepłe powietrze na zewnątrz. Pozostawianie go w pomieszczeniu, które chcemy schłodzić, nie miałoby bowiem żadnego sensu. Rurę można wyprowadzić przez ścianę, drzwi lub przez okno. Drzwi lub okno nie powinny być przy tym otwarte, bo to znacząco obniżyłoby efektywność klimatyzatora. Są specjalne systemy, które pozwalają wyprowadzić rurę na zewnątrz i sprawiają, że powietrze z zewnątrz nie napływa bezpośrednio do pomieszczenia, a jedynie przez klimatyzator. Klimatyzatora przenośnego nie da się zatem zamontować wszędzie, a jedynie tam, gdzie jest dość prosty sposób na wyprowadzenie rury. W przeciwnym razie koszt montażu byłyby podobne, jak w przypadku klimatyzatora ściennego, a to właśnie koszty czy niechęć do remontu są czynnikami, które skłaniają inwestorów do postawienia na przenośną zamiast ścienną wersje klimatyzacji. 

Klimator zwany jest także klimatyzatorem ewaporacyjnym. Działa na wodę, wykorzystując proces ewaporacji. Powietrze wnikające do urządzenia jest przepuszczane przez filtr zamoczony w wodzie. Tam jest ochładzane i wyprowadzane na zewnątrz. Działanie jest zatem proste, ale niestety nie do końca skuteczne, jeśli chodzi o obniżenie temperatury. Gdy nie ma wielkich upałów, można pokusić się o skorzystanie z klimatora, ale nie należy liczyć na spektakularne efekty porównywalne z klimatyzacją. Woda wlana do klimatora musi być bardzo zimna i często wymieniana, bo pod wpływem gorącego powietrza szybko się nagrzewa. W przypadku klimatora nie da się także określić temperatury, jaką chce się osiągnąć. Można ustawić prędkość wentylatora i wpłynąć na efekt temperaturą wlewanej do urządzenia wody, ale to tak naprawdę wszystko, na co mamy wpływ. Jedyną przewagą klimatora na klimatyzatorem przenośnym jest większa mobilność i mniejsze zużycie prądu. Na tym jednak zalety się kończą. 

Gdy już wiemy, czym różni się klimatyzator przenośny od klimatora, warto teraz przeanalizować różnice między tym pierwszym urządzeniem a klimatyzatorem montowanym na stałe. Niewątpliwą zaletą klimatyzatora przenośnego jest jego cena i mniejsza ingerencja w nieruchomość. Są często wybierane jako tymczasowe rozwiązania zanim uda się zamontować “prawdziwą” klimatyzację. Klimatyzatory przenośne są dość głośnymi urządzeniami i warto mieć tego świadomość zwłaszcza gdy planuje się ich użytkowanie w nocy lub bezpośrednio przy ścianie sąsiada, któremu hałas może przeszkadzać. Klimatyzator przenośny jest ponadto dużo mniej efektywny niż klimatyzator ścienny. Oznacza to, że chcąc jednym i drugim urządzeniem obniżyć temperaturę do żądanej, klimatyzator przenośny zużyje o wiele więcej prądu. Jest zatem także mniej ekologiczny – w dzisiejszych czasach szczególnie warto zwracać na to uwagę. 

Różne rodzaje klimatyzacji – klimatyzator ścienny, przypodłogowy, podsufitowy

Myśląc o klimatyzacji ściennej, mamy w wyobraźni zwykle jeden rodzaj urządzenia, w przypadku którego jednostka wewnętrzna jest zamontowana na ścianie na pewnej wysokości. Tymczasem są różne rodzaje klimatyzacji, a klimatyzator może być nie tylko ścienny, ale też podsufitowy i przypodłogowy. Choć zastosowanie mają takie samo – ich zadaniem jest obniżyć temperaturę w pomieszczeniu – będą działać nieco inaczej. Jakie są zatem różnice?

Klimatyzacja ścienna to znane powszechnie klimatyzatory split lub multisplit, montowane w pomieszczeniu w postaci klimatyzatora o zwykle prostokątnym kształcie, oczywiście na ścianie, poniżej sufitu. Jest to najbardziej powszechnie stosowany rodzaj klimatyzacji, głównie ze względu na łatwy montaż i przystępną cenę. Najczęściej spotyka się go w domach i mieszkaniach, a także w niewielkich biurach czy budynkach użyteczności publicznej. Klimatyzator ścienny jest też stosowany wtedy, gdy klimatyzacja jest montowana w już istniejącym budynku, bez gruntownego remontu – właśnie ze względu na łatwy i mało kosztowny montaż. 

Czym różni się klimatyzator ścienny od podsufitowego? Sugerując się samą nazwą, można nie widzieć tej różnicy – w końcu klimatyzator ścienny również wisi pod sufitem. Tymczasem są to zupełnie inne urządzenia. Klimatyzatory podsufitowe są spotykane najczęściej w biurowcach i innych dużych budynkach. Działają silniej niż klasyczne klimatyzatory ścienne, są montowane jeszcze bliżej sufitu niż ścienne, podobnie jak one na ścianie lub do sufitu bądź stropu. Niektóre modele montuje się w suficie podwieszanym, tak że są one niemal niewidoczne. Podmuch klimatyzatora podsufitowego jest na tyle silny, że jest on w stanie swoim działaniem objąć dużą powierzchnię. Ze względu na moc i zakres działania, nie montuje się ich zwykle w przeciętnej wielkości domach. 

Jeszcze innym rodzajem klimatyzacji jest klimatyzacja z klimatyzatorem przypodłogowym. Wygląda on trochę jak grzejnik i podobnie jak on jest zamontowany na ścianie nad podłogą. Zajmuje ona mniej miejsca niż klimatyzator ścienny i jest montowana zwykle tam, gdzie nie ma możliwości zamontowania klimatyzatora ściennego lub wówczas, gdy chce się klimatyzator przypodłogowy wykorzystywać w charakterze ogrzewania w chłodniejszych porach roku. Bez względu na to, że rodzajów klimatyzatorów jest kilka i każdy z nich ma swoje zalety, wciąż niepodważalnie największą popularnością cieszy się klimatyzator ścienny. Ten rodzaj rozwija się także najszybciej i najprężniej – największa liczba producentów ma takie urządzenia w swojej ofercie. 

Klimatyzator ścienny z funkcją grzania – nowoczesne ogrzewanie

Klimatyzator ścienny ma wiele zalet i możliwości stosowania. Można używać go rzecz jasna do chłodzenia pomieszczeń, do ich osuszania, do nawilżania, ale także do… ogrzewania. Jak to możliwe? 

Czy klimatyzator ścienny z funkcją grzania się opłaca? Wszystko zależy od tego, jakie jest główne źródło ciepła i jak duża jest nieruchomość, którą chciałoby się ogrzać w ten sposób. Klimatyzator nie będzie oczywiście konkurował z klasyczną pompą ciepła (choć przecież klimatyzacja to tak naprawdę pompa ciepła), ale jeśli w domu stosowane jest ogrzewanie węglowe, może okazać się, że ogrzanie jednego z pomieszczeń klimatyzatorem będzie nie tylko zdrowsze, ale także opłacalne. Najpowszechniej do ogrzewania są stosowane klimatyzatory multisplit, gdy jednostka wewnętrzna jest zamontowana w każdym pomieszczeniu w nieruchomości. Klimatyzator ścienny z funkcją grzania jest więc ekologiczny, pozwala zachować estetykę wnętrza (brak dodatkowych grzejników), jest łatwy w obsłudze. Jedno urządzenie pozwala spełnić dwie potrzeby związane z komfortem cieplnym – ogrzanie i ochłodzenie powietrza w pomieszczeniu. Jednak w przypadku naprawdę niskich temperatur wydajność takiego rozwiązania może być zbyt niska. Warto rozważyć zatem klimatyzator ścienny z funkcją grzania jako dodatkowe, a nie jedyne źródło ciepła w mieszkaniu. W takim przypadku klimatyzator pozwoli szybko dogrzać pomieszczenie na przykład w sytuacji awarii pieca lub wtedy, gdy jest to niespodziewanie potrzebne. Dzięki nawiewowi klimatyzator ścienny z funkcją grzania poradzi sobie z zapewnieniem pożądanej temperatury w pomieszczeniu szybciej niż grzejnik. 

Do czego jeszcze może przydać się klimatyzacja zimą oprócz ogrzewania? Nowoczesny klimatyzator pomoże nie tylko utrzymać stałą temperaturę (w sytuacji gdy nie ma sterowania urządzeniem grzewczym), ale też na przykład oczyści powietrze z kurzu czy drobnoustrojów. Nie trzeba przypominać, że zimą powietrze nawet w domach jest wyjątkowo zanieczyszczone z powodu niskiej emisji. Posiadając klimatyzator, nie trzeba inwestować w dodatkowe urządzenie oczyszczające. 

Klimatyzator ścienny – przydatne funkcje

Jakie jeszcze oprócz grzania i chłodzenia funkcje może mieć klimatyzator ścienny? Dużo mówi się o konieczności zapewnienia w pomieszczeniu odpowiedniej wilgotności. Co to znaczy odpowiednia wilgotność? To wilgotność ani za duża, ani za mała. Tymczasem wiele osób chętnie inwestuje w nawilżacze, nie zwracając uwagi, że wilgotność powietrza nie powinna być większa niż 60%. A co jeśli w pomieszczeniu schnie pranie lub inne źródło generuje dużą wilgotność? Przydatna okazuje się funkcja osuszania w klimatyzatorze. Jest ona szczególnie przydatna np. podczas remontu, choćby malowania ścian. 

Z kolei funkcja turbo pozwala w wyjątkowo szybki sposób nadać pomieszczeniu pożądaną temperaturę, a samooczyszczanie sprawia, że eksploatacja klimatyzacji jest higieniczna i łatwa. Warto także postawić także na klimatyzator z funkcją eco i trybem nocnym. Wszystkie wymienione w tym artykule funkcje spełnia zestaw klimatyzacji CLIM’UP SMART – nowość w ofercie marki De Dietrich. 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: