Jaki klimatyzator do domu? Najefektywniejsze rozwiązania

Przez Monika
W Klimatyzacja
12 lipca, 2022
0 komentarzy
653 Views

Gdy nadchodzą upały wiele osób marzy o chwili oddechu w chłodnym domu. Jest na to sposób – montaż klimatyzacji. I choć środek lata to trochę za późno, aby startować z taką inwestycją, to warto już teraz dobrze przeanalizować dostępne możliwości, aby w kolejnych sezonach cieszyć się komfortem. Jaki klimatyzator sprawdzi się najlepiej? Jakie jeszcze rozwiązania są w zasięgu ręki, aby ulżyć sobie w najbardziej upalne dni? 

Przegląd sposobów na ochłodzenie mieszkania

Sposobów jak ochłodzić mieszkanie jest kilka: wentylacja, rekuperacja, klimatyzator – jaki wybrać? A może postawić na zupełnie naturalne sposoby? Przeanalizujmy najbardziej powszechne metody. 

  • – Prostą, choć nie tak skuteczną, jak byśmy tego chcieli metodą, jest zasłonięcie okien. Im mniej słońca dostanie się do wnętrza, tym niższa będzie w nim temperatura. Metoda nie zadziała niestety w sytuacji, gdy w mieszkaniu już zdążyło zrobić się gorąco. Jest więc dobra do uniknięcia nagrzewania a nie do ochłodzenia. Najlepiej sprawdzą się zewnętrzne rolety lub wewnętrzne rolety lub zasłony zaciemniające. Minusem jest to, że wówczas w pomieszczeniu panuje półmrok.
  • – W oknach można także zawiesić mokre zasłony lub po prostu bawełniany materiał. W największe upały będzie on szybko schnął. Należy go więc często moczyć, a najlepiej prać, by pozbyć się kurzu, zanieczyszczeń i drobnoustrojów.
  • – Dobrym sposobem na obniżenie temperatury w pomieszczeniu jest odpowiednie wietrzenie. Okien nie należy jednak otwierać w ciągu dnia, gdy jest gorąco – wtedy lepiej, aby pozostały one zamknięte i zasłonięte, jak zostało wcześniej wspomniane. Wietrzyć dom lub mieszkanie należy w nocy, gdy jest najchłodniej i nad ranem, ewentualnie późnym wieczorem. Idealnie, gdyby okna mogły być otwarte “na przestrzał”, aby powietrze mogło się wymienić. 

W największe upały naturalne sposoby mogą jednak nie wystarczyć. Wtedy przychodzi pora na skorzystanie z usług technologii i specjalnych urządzeń. Do wyboru jest wentylator, rekuperator, klimator lub klimatyzator – jaki wybrać spośród tego sprzętu pozostaje kwestią głównie możliwości konkretnej nieruchomości i zasobności portfela inwestora. 

Klimatyzacja a rekuperacja 

Co do zasady celem zarówno rekuperacji, jak i klimatyzacji, jest otrzymanie komfortu termicznego. Rekuperacja dodatkowo dba o jakość powietrza. System rekuperacji opiera się bowiem na wymianie powietrza w pomieszczeniu. Do wewnątrz jest nawiewane świeże powietrze a odbierane to zanieczyszczone, “zużyte”. W przypadku klimatyzacji powietrze nie jest wymieniane, ale zmieniana jest jego temperatura. Rekuperacja chłodzi powietrze w upalne dni dzięki zastosowaniu wymiennika ciepła. Temperatura w pomieszczeniu dzięki niej może być także oczywiście podniesiona, ale w końcu nie o to chodzi nam w upalne lato. Klimatyzacja może także poprawić wilgotność powietrza i jego czystość, co ma poza temperaturą znaczący wpływ na nasze samopoczucie. 

Warto zdawać sobie sprawę, że rekuperator nigdy nie obniży temperatury tak skutecznie jak klimatyzacja. To dlatego, jeśli zależy nam na możliwości precyzyjnego określenia temperatury i szybkiego jej obniżenia, lepiej sprawdzi się klimatyzacja. Rekuperacja jest też dużo bardziej skomplikowana w montażu. Zwykle jest instalowana w nowych domach lub takich podlegających kompleksowej termomodernizacji z gruntownym remontem. Najczęściej decydując się na rekuperację inwestorzy instalują wraz z nią klimatyzację. To najbardziej kompleksowe rozwiązanie. Dzięki rekuperacji powietrze w pomieszczeniu będzie bardziej świeże, a klimatyzacja będzie działać wydajniej. Klimatyzacja z kolei pozwoli na zachowanie wysokiego komfortu cieplnego. 

Jaki klimatyzator do domu a jaki do mieszkania? 

O tym, jaki klimatyzator wybrać, będzie decydować przede wszystkim jego przeznaczenie. Na to, jaki klimatyzator do domu, zostanie wybrany ma wpływ głównie jego metraż i liczba pomieszczeń, które mają zostać schłodzone. W dużych domach zwykle nie obejmuje się działaniem klimatyzacji wszystkich pomieszczeń. Chcąc obniżyć temperaturę np. w salonie czy sypialni, można wybrać urządzenie składające się z jednej jednostki zewnętrznej i jednej wewnętrznej, czyli split. Jest to rozwiązanie w bardzo przystępnej cenie, które nie wymaga kosztownych i czasochłonnych remontów. Należy wybrać odpowiednią moc i usytuowanie klimatyzatora split, aby miły chłodek roznosił się także do pozostałych pomieszczeń w mieszkaniu. Zatem do małego domu lub mieszkania w bloku czy domu wielorodzinnym wybiera się zwykle klimatyzator split. 

Do większych domów warto rozważyć klimatyzator multisplit. Składa się on z jednej jednostki zewnętrznej i kilku podłączonych do niej jednostek wewnętrznych. Takie rozwiązanie jest rzecz jasna droższe w montażu. Można je zastąpić kilkoma urządzeniami split montowanymi w różnych pomieszczeniach domu. Trzeba jednak przekalkulować, które rozwiązanie będzie bardziej opłacalne. 

Wybierając klimatyzator do domu czy mieszkania, trzeba przeanalizować funkcje, jakie mają poszczególne urządzenia. Im jest ich więcej, tym większa szansa na wygodne użytkowanie i satysfakcję z jego działania. Jednak niezależnie od dostępnych funkcji, aby klimatyzator działał poprawnie i satysfakcjonująco, musi być dobrze ustawiony.

Jak optymalnie ustawić klimatyzator?

Optymalne ustawienie klimatyzatora jest związane przede wszystkim z temperaturą, jaka powinna panować w pomieszczeniu, aby można było mówić o komforcie. Zwykle wewnątrz domu czy mieszkania jest to ok. 20 stopni Celsjusza. Gdy temperatura spada poniżej, może być nam chłodno, z kolei powyżej 25 stopni możemy skarżyć się, że jest nam zbyt gorąco. Nie oznacza to jednak, że temperatura, do której powinna dążyć praca klimatyzatora, zawsze powinna mieścić się w tym zakresie. 

Z klimatyzacji korzysta się najczęściej w lecie, szczególnie wtedy, gdy na zewnątrz panują wyjątkowo wysokie temperatury. Co do zasady różnica między temperaturą wewnątrz budynku a tym, jaka jest na zewnątrz nie powinna przekraczać 6-7 stopni Celsjusza. Oznacza to, że temperatury w domu nie należy obniżać za bardzo. Jeśli na zewnątrz panuje upał i jest na przykład 35 stopni, to obniżanie temperatury w domu do 21 stopni będzie nierozsądne. Trzeba zachować umiar i balans pomiędzy zbyt dużą różnicą, a a zachowaniem komfortu cieplnego. 

Jednak temperatura to nie wszystko. aby korzystanie z klimatyzatora było zdrowe i komfortowe, nawiew nie powinien być zbyt silny. Jeśli zależy nam na szybkim obniżeniu temperatury, można na chwilę skorzystać z odpowiedniej opcji (np. turbo), ale nie powinna być ona ustawiona bez przerwy. Lepiej, aby klimatyzator działał dłużej, ale bardziej stabilnie niż krótko a intensywnie. Warto podkreślić, że dla komfortu ważne jest także miejsce instalacji urządzenia. Należy je zamontować w takim ustawieniu, aby nawiew nie był skierowany bezpośrednio na ludzi – może to być zwyczajnie nieprzyjemne. 

Warto korzystać regularnie z różnych funkcji urządzenia. Wyjątkowo przydatna jest funkcja samoczyszczenia, która pozwala korzystać z klimatyzacji w sposób zdrowy i higieniczny. Doceniany przez użytkowników jest także tryb nocny. Urządzenie działa w nim wyjątkowo cicho, co poprawia komfort nie tylko cieplny, ale też akustyczny. Bywają tygodnie, gdy temperatura w nocy jest także dość wysoka, a nagrzane za dnia mieszkanie nie jest w stanie się tak szybko schłodzić, aby można było nim przyjemnie odpocząć. Szkoda rezygnować z działania klimatyzacji w nocy tylko dlatego, że przeszkadza nam jej hałas. 

Jaki klimatyzator wybrać – propozycja marki De Dietrich

Jeśli zastanawiasz się, jaki klimatyzator wybrać, z pewnością zainteresuje Cię propozycja marki De Dietrich. Firma BDR Thermea Poland prezentuje najnowsze urządzenie ze swojej oferty – zestaw klimatyzacji CLIM’UP SMART typu monosplit (pompa ciepła powietrze/powietrze). W sprzedaży dostępnych jest kilka modeli urządzenia – o mocach od 2,6 do 6,7 kW.

Urządzenie działa w technologii DC Inverter i składa się z jednostki wewnętrznej UMS i jednostki zewnętrznej MOSE. Jednostka zewnętrzna jest wyposażona w wysokowydajną sprężarkę ROTARY DC INVERTER zasilaną bardziej ekologicznym czynnikiem chłodniczym R32, 4-drogowy zawór rewersyjny, który umożliwia tryb chłodzenia/grzania oraz wentylator o regulowanej prędkości. Regulacja prędkości wentylatora zapewnia szeroki zakres pracy i wysoką efektywność energetyczną. Moc wentylatora jest utrzymywana nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach. 

Jednostkę wewnętrzną urządzenia wyposażono w wentylator o zmiennej prędkości, który umożliwia nawiew powietrza w 4 kierunkach na odległość aż do 15 metrów. Jest ona wykonana z użyciem wysokiej jakości materiałów, prezentuje się bardzo elegancko dzięki opływowym kształtom i nowoczesnemu designowi. 

Klimatyzacja CLIM’UP SMART to nie tylko wysoka klasa energetyczna i znakomita wydajność, ale także niski poziom hałasu, łatwy montaż i komfortowe użytkowanie. Dzięki 5 trybom pracy (auto, chłodzenie, grzanie, osuszanie, wentylacja) CLIM’UP SMART sprawdzi się w różnych warunkach. Tryb nocny zapewnia wysoki komfort akustyczny w porze odpoczynku, opcja zapobiegania przeciągom i opcja turbo pozwalają cieszyć się przyjemnym chłodem lub ciepłem w kilka chwil, a antybakteryjne samoczyszczenie sprawia, że eksploatacja klimatyzacji jest higieniczna i wygodna. Urządzeniem można sterować zdalnie i intuicyjnie w zasięgu do 8 metrów. Nie trzeba wprowadzać ustawień bezpośrednio na wyświetlaczu konsoli sterowniczej.

Szczegółowe informacje o urządzeniu są dostępne na stronie www CLIM’UP SMART. 

Kiedyś uważało się, że korzystanie z klimatyzacji jest niezdrowe i należy jej unikać. Te czasy już jednak minęły. Mając odpowiednią wiedzę i dostęp do nowoczesnych urządzeń, można cieszyć się komfortem cieplnym latem w sposób bezpieczny. Warto wybrać urządzenie sprawdzonego, renomowanego producenta, a jego instalację powierzyć fachowcom. Wówczas można mieć pewność, że klimatyzacja będzie działać sprawnie, wydajnie i zdrowo, a jej eksploatacja będzie prawidłowa. 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: