5 najczęściej popełnianych błędów podczas instalacji klimatyzacji

Przez Adam
W Instalatorzy
19 kwietnia, 2023
0 komentarzy
229 Views

Aby klimatyzacja właściwie spełniała swoje zadanie, czyli w zależności od potrzeb, chłodziła lub ogrzewała pomieszczenia, ważne jest, aby m.in. miała prawidłowo dobraną moc i miejsce montażu. Jednak błędy dotyczące instalacji urządzeń nadal są dość częste. Te najbardziej typowe omówimy poniżej.

klimatyzacja clim up de dietrich

Źle zdefiniowane zadania

Nie wszyscy użytkownicy mają świadomość zadań, które ma do spełnienia klimatyzacja oraz jakie są najbardziej optymalne miejsca jej zastosowania. Pamiętajmy, klimatyzacja nie zastąpi termomodernizacji budynku. Źle zaizolowane budynki nie zawsze sprawiają problemy z ogrzewaniem w sezonie zimowym, jednak latem przebywanie w nich może okazać się wyjątkowo trudne. Często w takim kontekście pojawia się klimatyzacja jako konieczność, a nie jako urządzenie poprawiające komfort termiczny. W niektórych przypadkach lepiej w pierwszej kolejności poprawić termoizolacyjność budynku, która jest jednorazową większą inwestycją, ale w dłuższej perspektywie z pewnością zwróci się i podniesie komfort życia.

Przed montażem klimatyzacji warto też rozważyć ograniczenie i zacienienie otworów okiennych i innych miejsc, które wpuszczają światło, czyli energię cieplną do wnętrza budynku. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolet okiennych. Przy czym warto mieć na uwadze, że rolety zewnętrzne działają kilkukrotnie lepiej niż wewnętrzne. Takie zabiegi z pewnością zmniejszą zużycie energii, w tym przypadku zapotrzebowanie na chłód, co w niektórych sytuacjach może znacznie zmniejszyć nakłady inwestycyjne z racji zakupu mniejszej ilości i/lub mniejszych jednostek.

Wielu użytkowników nie zwraca uwagi na fakt, że klimatyzacja nie doprowadza świeżego powietrza do wnętrza budynku. Dzięki niej uzyskujemy komfort chłodu, jednak nie dostarcza ona świeżego powietrza i nie usuwa na zewnątrz tego wykorzystanego. Klimatyzacja nie zastępuje więc systemu wentylacyjnego. Niektórzy jednak o tym zapominają, jest to nieraz dotkliwie odczuwalne np. w lokalach gastronomicznych.

Nieodpowiednia lokalizacja

Jednostka wewnętrzna powinna zapewniać strumień powietrza skierowany poza stałe miejsce przebywania użytkowników. Jeżeli jest ona umieszczona w sypialni to omijajmy nawiew na łóżko, jeżeli w salonie to na kanapę lub stół. Dobrymi lokalizacjami dla umieszczenia urządzenia mogą być miejsca w pobliżu okien, drzwi i części komunikacyjnych pomieszczeń. Miejmy także na uwadze, że chłód z poziomu wyższego będzie zastępowany i wymieniany ciepłym powietrzem z poziomu niższego.

Producenci ograniczają temperaturę maksymalną, w której może pracować jednostka zewnętrzna. W przypadku klimatyzatorów De Dietrich jest to wysoka wartość – 52oC. Pamiętajmy, że w przypadku lokalizacji południowych w otoczeniu wielu elementów betonowych lub stalowych i jednoczesnym braku roślinności, może nastąpić przegrzanie i wyłączenie lub odmowa włączenia jednostki przez automatykę sterującą.

Lepszymi lokalizacjami dla umieszczenia klimatyzacji są miejsca zacienione, ale uważajmy na ograniczenia przestrzeni, ponieważ generują one efekt odwrotny od zamierzonego. Mogą utrudniać usuwanie gorącego powietrza ze skraplacza przyczyniając się do większego zużycia energii lub wyłączeń.

Ponadto, wszelkie wnęki pogarszają akustykę wzmacniając generowany przez agregaty dźwięk. Z powodów akustycznych instalatorzy coraz częściej przekonują się do montażu poza elewacją. Montaż na gruncie, z użyciem prefabrykowanych bloczków oraz stop antywibracyjnych, zapewnia trwałość posadowienia i zabezpieczenie przed wibracjami szkodliwymi dla urządzenia i przenoszącymi się do budynku nawet w przypadku dużych jednostek.

Źle dobrana moc urządzenia

Często wykorzystywany jest bardzo szacunkowy współczynnik 1 kW na 10 m2. Nie ma innych sposobów na określenie mocy urządzenia, niż dokonanie obliczeń dla każdego z pomieszczeń. Nie są one czasochłonne, a w Internecie można znaleźć wiele kalkulatorów i pomocy w tym zakresie.

Nieodpowiedni montaż chłodniczy

Już przy doborze klimatyzacji należy pamiętać o fabrycznych limitach długości instalacji freonowej dla każdego z montowanych urządzeń i możliwościach ich zwiększenia po dodaniu odpowiedniej ilości czynnika.

Zwróćmy uwagę na odpowiednie usunięcie wilgoci z instalacji oraz sprawdzenie szczelności połączeń pod jednostką wewnętrzną, jak również przy zaworach agregatu zewnętrznego.

Poważnym problemem jest załamanie rury miedzianej, które skutkuje spadkiem wydajności instalacji.

Nieodpowiednie odprowadzanie skroplin

Podczas pracy klimatyzacji następuje schłodzenie powietrza i wytrącanie pary wodnej, którą w postaci skroplin należy usunąć z urządzenia na zewnątrz, np. do kanalizacji. Przy tym konieczne jest zadbanie o jej szczelność, aby nie dopuścić do rozprowadzenia nieprzyjemnych zapachów z rur. Jeżeli takiej możliwości nie mamy, można usuwać je na zewnątrz przy zadbaniu o brak kontaktu z elewacją, w przeciwnym razie może to spowodować jej zagrzybienie i zniszczenie.

Wypowiedzi, która we fragmentach ukazała się na łamach magazynu branżowego Cyrkulacje, udzielił Łukasz Olszewski, Menedżer ds. szkoleń OZE w De Dietrich.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: