3 triki, które pomogą być bardziej eko

Przez Monika
W Klienci indywidualni
15 grudnia, 2016
0 komentarzy
1911 Views

Bycie “eko” jest obecnie bardzo modne. Ekologiczna żywność, segregowanie śmieci, ubrania i tekstylia wytworzone z przyjaznych środowisku materiałów, dyrektywy i ustawy regulujące kwestie związane z ogrzewaniem to tylko niektóre z kroków do ochrony naszej planety i nas samych. Przedstawiamy kilka działań, które pomogą żyć ekologicznie.

 

Zrzut ekranu 2015-08-31 o 15.08.33Trik 1: Środek transportu

Na polskich drogach dobrze widać, jak dużo osób podróżuje samochodami. Zatłoczone autostrady, korki w centrach miast w godzinach szczytu to dowód na to, że wygodę stawiamy ponad własnym zdrowiem i dobrem środowiska. Spaliny emitowane przez samochody są szkodliwe zarówno dla otoczenia, jak i nas samych. Tlenek azotu, dwutlenek węgla i siarki, benzen, a także pyły zawieszone PM10 czy benzo(a)piren wnikają do naszego organizmu i wyniszczają wątrobę, nerki, układ oddechowy, krwionośny, a także działają rakotwórczo. Co więcej, jak wykazały przeprowadzone kilka lat temu w Londynie badania, stężenie niektórych szkodliwych związków wewnątrz samochodu jest kilkadziesiąt razy większe niż w przestrzeni otwartej. Tymczasem wystarczy zamienić samochód na komunikację zbiorową lub rower, a zanieczyszczeń i niebezpiecznych dla nas i otoczenia związków będzie w powietrzu dużo mniej.

Trik 2: Ekonomiczne ogrzewanie

Nie tylko spaliny pochodzące z pojazdów przyczyniają się do zanieczyszczania powietrza. Duża część toksyn dostaje się do atmosfery prosto z naszych domów. Poprzez komin uwalniane są związki, które powstają w procesie spalania w przydomowych kotłowniach. Dlatego tak istotne jest to, czym palimy i jakiego urządzenia do tego używamy.

Mimo że Polacy coraz więcej wiedzą o metodach ogrzewania domów, to wciąż znajdą się osoby, które używają urządzeń grzewczych starego typu. A to one są jednym ze źródeł zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery. Przykładem mogą być piece węglowe, które, spalając węgiel, emitują tlenek i dwutlenek węgla, związki siarki i wiele innych szkodliwych substancji w wysokim stężeniu.  Nieco inaczej, bo w bezpieczniejszy sposób, proces spalania przebiega w przypadku chociażby kotłów kondensacyjnych, które można znaleźć w ofercie firmy De Dietrich. Kotły kondensacyjne dają duże możliwości regulacji ogrzewania. W efekcie tego zużywamy tylko tyle paliwa, ile potrzebujemy. W przypadku pieców węglowych duża część energii zwyczajnie się marnuje.

Nowoczesne, a tym samym opłacalne i energooszczędne źródła ciepła to także te oparte na odnawialnych źródłach energii. W zależności od preferencji i możliwości możemy zdecydować się na korzystanie z energii pozyskiwanej z powietrza, gruntu lub ze słońca. Ogrzewać dom i podgrzewać ciepłą wodę można za pomocą powietrznych pomp ciepła oraz pomp ciepła gruntowych, a także kolektorów słonecznych. Ich wyższość nad innymi urządzeniami grzewczymi tkwi w tym, że do środowiska nie przedostają się żadne szkodliwe substancje.

Przysłużyć się naturze, można także dzięki systemom hybrydowym, które polegają na zamontowaniu zarówno kotła, jak i powietrznej pompy ciepła. Gdzie tu oszczędność i ekologia? Współpracujące ze sobą urządzenia grzewcze tak wykorzystują pozyskaną energię, aby zapewnić najbardziej odpowiednia temperaturę przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów lub poboru energii pierwotnej. Hybrydy wybierają najbardziej korzystne w danym momencie źródło ogrzewania i c.w.u.

Trik 3: Segregacja śmieci

Nie od dziś wiadomo, że spalanie śmieci w piecach jest niedozwolone. Plastikowe butelki czy nawet stare meble “utylizowane” w domowych piecach tworzą szkodliwe dla środowiska i człowieka substancje. Niektórzy twierdzą, że palenie śmieci chroni przyrodę i nas samych przed ich nadmiarem. Co zatem należy zrobić z odpadkami, aby nie stały się zagrożeniem dla człowieka i otoczenia? Odpowiedź jest prosta – recykling. Segregacja śmieci w podstawowym zakresie polega na oddzieleniu szkła, makulatury i plastiku. Ponieważ szkło może być ponownie przetopione na butelki i pojemniki, należy oddzielać je nie tylko od innych odpadów, ale także segregować szkło kolorowe i białe. Umożliwia to ponowne przetopienie takiego tworzywa, a proces ten nie wymaga zużycia tak dużej ilości energii, co wytopienie szklanych butelek od początku. Makulatura z kolei, szczególnie ta nie pokryta tuszem, może stanowić część nowowytworzonej kartki papieru. Plastikowe butelki natomiast są wykorzystywane ponownie po umyciu i dezynfekcji lub zgniatane i utylizowane w bezpieczny sposób. Dlatego tak ważne jest, żeby zdejmować zakrętki i w miarę możliwości wyrzucać już zgniecione butelki, aby zajmowały jak najmniej miejsca.

 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: