Zasada działania powietrznej pompy ciepła

Przez Adam
W Instalatorzy
17 marca, 2016
0 komentarzy
24112 Views

Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że firma De Dietrich dołączyła do projektu edukacyjnego Autobus Energetyczny.

Wspominaliśmy, że w autobusie zamontowano pompę powietrzną De Dietrich Kaliko. Każdy ze zwiedzających może dzięki interaktywnej infografice zapoznać się ze sposobem działania powietrznej pompy ciepła. Dziś na blogu prezentujemy wspomnianą infografikę z krótkim komentarzem.

Infografika pompa cieplaPowietrzna pompa cieplna (pompa typu powietrze/woda) to pompa ciepła, która jako dolne źródło (środowisko, z którego pozyskiwane jest ciepło) wykorzystuje dostępne bez ograniczeń powietrze atmosferyczne (aerotermia). Podobnie jak inne pompy ciepła, w domowej instalacji grzewczej może ona pełnić taką samą rolę, jak kocioł węglowy, gazowy czy elektryczny, a więc służyć do zasilania w ciepło instalacji centralnego ogrzewania (c.o.) oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.).

Zasysane do pompy ciepła powietrze z pomieszczenia lub z zewnątrz oddaje swoją energię cieplną w wymienniku ciepła (parownik) do czynnika chłodniczego, który w stanie rozprężonym (ciekłym) jest zimny. Podgrzany powietrzem czynnik paruje (zmienia stan skupienia na gazowy) i następnie trafia do sprężarki, a tam pod wpływem sprężania znacznie rośnie jego ciśnienie i temperatura.

Gorący czynnik w stanie sprężonym (gazowym) trafia do wymiennika ciepła (skraplacz) i oddaje swoją energię cieplną do zmagazynowanej w zasobniku wody.

Po schłodzeniu czynnik ulega skraplaniu (przechodzi do stanu ciekłego) i trafia następnie do zaworu rozprężnego, gdzie następuje obniżenie jego ciśnienia. Z zaworu rozprężnego czynnik (w stanie ciekłym) kierowany jest do wymiennika ciepła (parownik) i cały cykl się powtarza.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: