Co należy wiedzieć o kotłach kondensacyjnych?

Przez Adam
W Instalatorzy
14 stycznia, 2016
2 komentarze
2637 Views

Po wprowadzeniu Dyrektywy ErP z rynku praktycznie zniknęły kotły inne niż kondensacyjne. Tylko one spełniają bowiem narzucone przez Dyrektywę warunki dotyczące sprawności. Co to oznacza dla Klientów? Czym się kierować, wybierając kocioł kondensacyjny?

mcr3-plus-24-28mi-30-35mi (2)Kotły kondensacyjne to rozwiązania grzewcze cechujące się wysoką sprawnością, którą zapewnia im wykorzystywanie w działaniu procesu kondensacji. Kondensacja polega na przejściu pary wodnej ze stanu gazowego w stan ciekły. Produkty spalania w kotłach kondensacyjnych to m.in. dwutlenek węgla i para wodna. Temperatura przy powierzchni palnika w kotle wynosi nawet kilkaset stopni. Jest ona przekazywana do wody grzewczej przepływającej przez wymiennik ciepła. Wymiennik w kotłach kondensacyjnych jest skonstruowany w taki sposób, że sprowadza temperaturę spalin poniżej punktu rosy. Dzięki temu para wodna skrapla się, a w efekcie zostaje wytworzona energia i odzyskujemy tzw. ciepło utajone. To między innymi dlatego kotły kondensacyjne mogą charakteryzować się tak wysoką sprawnością.

Sprawność kotła kondensacyjnego może wynieść ponad 100%. Jednak ostatecznie jest ona uzależniona głównie od konstrukcji wymiennika ciepła i na tym elemencie należałoby się skupić, porównując różne urządzenia.

Na sprawność mają wpływ również materiały, z których wykonany jest cały kocioł, np. wysokiej jakości obudowa, która ogranicza straty ciepła. Sprawność można też poprawić, korzystając z zalet automatyki pokojowej lub pogodowej. Warto wybierać urządzenia w pakiecie z tego typu systemami.

Warto też pamiętać, że sprawność będzie wyższa, jeśli kocioł będzie współpracował z instalacją niskotemperaturową, np. z ogrzewaniem podłogowym.

2 komentarze do “Co należy wiedzieć o kotłach kondensacyjnych?”

  1. Jakub pisze:

    Nie cały miesiąc temu zamontowałem u siebie w domu kocioł tzw. górnego spalania i nie wiem czy nie popełniłem błędu, nie licząc tego że montowałem cały system czyli rurki grzejniki to do tego piec który jak zacząłem sie dowiadywać, oczywiście po fakcie okazuje się nie aż tak dobry jak inne, poczytam jeszcze troche i zastanowie sie czy nie wymienić go bo wole stracić teraz tysiąc czy dwa niż co roku tyle samo lub wiecej na opał.

  2. Mariusz pisze:

    To muszę przyjrzeć się wymiennikom ciepła przy kotłach bo niedługo czeka mnie zakup i czytam różne porady czym się kierować przy zakupie i na co patrzeć bardzo dobry artykuł opisujący działanie.

komentarze z facebooka: