Źródła ciepłej wody użytkowej w naszym domu

Przez Monika
W Klienci indywidualni
30 kwietnia, 2015
2 komentarze
5744 Views

Dawno już minęły czasy, kiedy posiadanie cieplej wody w domu było luksusem – dziś jest to standard. Urządzeń zapewniających nam ciepłą wodę użytkową jest tak wiele, że ktoś, kto nie jest specjalistą w tym temacie, łatwo może się pogubić. Co mamy więc do dyspozycji?

Wybór będzie zależał głównie od tego, czy posiadamy w domu kocioł centralnego ogrzewania, czy ciepło jest nam dostarczane z zewnątrz, np. przez miejską kotłownię.

 
Kotły

Jeśli mamy zainstalowany w domu kocioł centralnego ogrzewania, oczywistym sposobem uzyskania ciepłej wody jest podgrzewanie jej przy jego pomocy. O różnicach między różnymi typami kotłów pisałam już jakiś czas temu na blogu w tekście „Kotły od podstaw”. Przypomnę więc tylko, że do wyboru mamy m.in. kotły dwufunkcyjne – najlepsze do niedużych domów lub mieszkań, zapewniające jednocześnie ogrzewanie i ciepłą wodę; kotły jednofunkcyjne – wytwarzające ciepło do centralnego ogrzewania. Aby kocioł jednofunkcyjny mógł służyć także do podgrzania wody, należy do niego dokupić podgrzewacz pojemnościowy. Szczególnie wartym uwagi rodzajem kotłów są kotły kondensacyjne (również jedno- lub dwufunkcyjne) – proste w obsłudze, a właściwie bezobsługowe urządzenia, których działanie opiera się na zjawisku kondensacji.

 maison_3D_2Podgrzewacze

Niezależne od centralnego ogrzewania podgrzewacze ciepłej wody dzielą się na przepływowe i pojemnościowe, a pod względem rodzaju zasilania – elektryczne i gazowe. Najłatwiejsze w montażu i najwygodniejsze w użyciu są elektryczne podgrzewacze pojemnościowe. Dzięki temu, że gromadzą większą ilość gorącej wody, są w stanie zapewnić strumień o stałej temperaturze i ciśnieniu.

 Kolektory

Kolektorów solarnych zwykle używa się jako źródeł wsparcia dla wytwarzania cieplej wody użytkowej. Energia wykorzystywana jest do podgrzania wody w podgrzewaczach o znacznej pojemności, aby pod koniec dnia wykorzystać ciepłą wodę podgrzaną nawet powyżej temperatury 55 st. Więcej o podgrzewaczach pisałam już na blogu, w tekście: „Czy instalacja podgrzewaczy solarnych jest opłacalna”.

 Pompy ciepła dla c.w.u.

Dzięki pompom ciepła możemy cieszyć się ciepłą wodą niezależnie od tego, czy świeci słońce czy przez dłuższy czas jest kiepska pogoda. Konstrukcje te wyposażone są standardowo w zbiornik o pojemności 200 lub 300 litrów. Dodatkowo zabudowana jest wężownica, którą można podłączyć do alternatywnych generatorów ciepła np. Kotła lub baterii kolektorów solarnych. Dodatkowym zabezpieczeniem jest zamontowana grzałka elektryczna, która w skrajnych sytuacjach zabezpieczy produkcję ciepłej wody.

Jak widać rozwiązań, które dostarczają ciepłą wodę, jest naprawdę bardzo dużo.  W kolejnych wpisach na blogu wspólnie z Adamem postaramy się dokładnie opisać każde z nich.

2 komentarze do “Źródła ciepłej wody użytkowej w naszym domu”

  1. Lida pisze:

    Ja sobie muszę podgrzewacz w kuchni zamontować. Bo mi się nie opłaca wszystkiego rozkopywać i skuwać, żeby doprowadzić ciepłą wodę.

  2. […] wpis jest kontynuacją rozpoczętego trzy tygodnie temu cyklu o źródłach ciepłej wody użytkowej. Napiszę kilka słów o tym, jak można podgrzać ciepłą wodę użytkową za pomocą kotła […]

komentarze z facebooka: