Kotły od podstaw

Przez Monika
W Klienci indywidualni
12 czerwca, 2014
3 komentarze
10679 Views

Dużo czytam na tematy techniczne. Pojawiają się terminy i pojęcia, które nie zawsze są oczywiste. Przygotowałam więc bazę przydatnych pojęć, dzięki którym poruszanie się po branżowych stronach dotyczących ogrzewania będzie o wiele prostsze. Zacznijmy od podstaw, czyli od definicji kotłów różnego typu.

Innovens MCA, naścienny gazowy kocioł kondensacyjny

Innovens MCA, naścienny gazowy kocioł kondensacyjny

Kocioł dwufunkcyjny, jak sama nazwa wskazuje, posiada dwie funkcje. Pierwszą z nich jest wytwarzanie ciepła, a drugą podgrzewanie wody użytkowej (c.w.u.), przepływowo za pośrednictwem zamontowanego wymiennika płytowego. Taki rodzaj kotła sprawdzi się w niedużych domach czy mieszkaniach. By korzystanie z kotła dwufunkcyjnego było w pełni komfortowe należy go zainstalować blisko punktów poboru ciepłej wody np. w kuchni lub łazience.

Kocioł jednofunkcyjny wytwarza ciepło dla centralnego ogrzewania. By kocioł służył również do podgrzewania wody użytkowej należy dokupić podgrzewacz pojemnościowy do c.w.u. Kocioł kondensacyjny, w pakiecie z podgrzewaczem pojemnościowym, jest przede wszystkim dedykowany osobom, które w swoich domach posiadają co najmniej dwie łazienki. Ten rodzaj kotła jest w stanie sprostać większym wymaganiom grzewczym w porównaniu do kotła dwufunkcyjnego.

Kocioł kondensacyjny cechuje się niezawodnością oraz prostym użytkowaniem – praktycznie bezobługowym. Nazwa kotła pochodzi od zachodzącego w nim zjawiska kondensacji, które wykrapla parę wodną zawartą w spalinach. Dzięki temu możemy uzyskać dodatkową ilość ciepła, która odpowiednio wykorzystana pozwoli na obniżenie kosztów ogrzewania. Kocioł kondensacyjny służy do ogrzewania oraz do wytwarzania ciepłej wody użytkowej. Ten rodzaj kotła gazowego posiada zamkniętą komorę spalania, dzięki czemu nie musimy się obawiać o przedostanie się spalin do pomieszczenia kotłowni.

Kocioł z palnikiem modulowanym to urządzenie, które potrafi dostosować swoją moc do aktualnego zapotrzebowania na ciepło. Optymalizuje również moc przy funkcji wytwarzania ciepłej wody użytkowej. Funkcja modulacyjna wpływa na koszty eksploatacyjne oraz komfort użytkowania.

Gazowe naścienne kotły grzewcze to najczęściej spotykane urządzenia. Występują z otwartą i zamkniętą komorą spalania (turbo), jako jedno- i dwufunkcyjne oraz z zabudowanym podgrzewaczem, standardowe lub kondensacyjne.

Kocioł turbo to rodzaj kotła gazowego z zamkniętą komorą spalania, jaki szczególnie sprawdzi się w domach, w których nie ma miejsca na kotłownie. Powietrze do spalania dostarczane jest zazwyczaj szachtem kominowym, w którym również zamontowana jest wkładka odprowadzająca spaliny. Unikamy w ten sposób wymogu dostarczania powietrza z zewnątrz do pomieszczenia, w którym został kocioł.
Ten rodzaj kotła instaluje się zazwyczaj w kuchni lub w łazience. Kocioł turbo zapewnia wysoki komfort użytkowania i bezpieczeństwo. Jest on mniej wydajny niż kocioł kondensacyjny.

Kocioł niskotemperaturowy – jest to gama kotłów gazowych i olejowych, których temperatura zasilania jest niższa od 100 °C.

Więcej na temat poszczególnych kotłów znajdziecie TUTAJ. Zapraszam!

3 komentarze do “Kotły od podstaw”

 1. Walsc pisze:

  Krótkie i zrozumiałe przybliżenie poszczególnych kotłów. Pozdrawiamy.

 2. Mari67 pisze:

  Dzień dobry

  Jestem zainteresowany zakupem kotła firmy De Dietrich, konkretnie chodzi o ten model :https://www.technika-grzewcza-sklep.pl/sklep/produkt/innovens-mca-25.html

  Czy mógłbym prosić o opinię na temat w/w

 3. […] O różnicach między różnymi typami kotłów pisałam już jakiś czas temu na blogu w tekście „Kotły od podstaw”. Przypomnę więc tylko, że do wyboru mamy m.in. kotły dwufunkcyjne – najlepsze do niedużych […]

komentarze z facebooka: