Czy instalacja podgrzewaczy solarnych jest opłacalna?

Przez Monika
W Klienci indywidualni
5 czerwca, 2014
2 komentarze
8789 Views

Przeglądając dyskusje na forach, zauważyłam, że duża liczba użytkowników, która chce się zdecydować na zakup kolektorów słonecznych, zastanawia się nad ich wydajnością. Najczęściej wątpliwości dotyczą okresów przejściowych i zimy, kiedy słońca jest mało.

Schemat działania instalacji solarnej

By zminimalizować te obawy, postanowiłam przyjrzeć się bliżej podgrzewaczom do kolektorów solarnych, które również w okresach niekorzystnych dla solarów uzupełniają nasze zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową, korzystając z zamontowanego wsparcia. Czy są opłacalne?

Instalacja solarna, której głównym zadaniem jest zapewnienie nam c.w.u., może wytworzyć do 60% potrzebnej w tym celu energii. Pozostałe 40% musi pochodzić z innego źródła. Żeby uzupełnić ten ubytek, warto rozważyć zainstalowanie podgrzewacza solarnego, który w słoneczne dni będzie magazynować energię, niezbędną do wytworzenia c.w.u., a w pochmurne – nie pozwoli nam się martwić o brak ciepłej wody.

Jeśli – z różnych powodów – kocioł jest zbędnym urządzeniem, warto rozważyć podgrzewacz solarny ze wsparciem elektrycznym w postaci grzałki elektrycznej, której praca jest optymalizowana przez regulator solarny.

INISOL wraz z podgrzewaczem solarnym BESL

INISOL wraz z podgrzewaczem solarnym BESL

Jednym z podgrzewaczy solarnych dostępnych na rynku, który szczególnie zwrócił moją uwagę (podczas poszukiwania odpowiedniego przykładu dla tego posta) jest BESL marki De Dietrich. Różne zasobniki – o pojemności 200, 300 i 400 l sprawiają, że możemy go skonfigurować pod własne zapotrzebowania na ciepło.

Użyte do jego produkcji materiały m.in. bezfreonowa pianka poliuretanowa, a także dodatkowe wyposażenie (anoda magnezowa przeciwkorozyjna) gwarantują jego długą i bezawaryjną żywotność.

Cóż można więcej chcieć jak nie wysokiej jakości i funkcjonalności? Chyba tylko wielu słonecznych dni w lecie.

2 komentarze do “Czy instalacja podgrzewaczy solarnych jest opłacalna?”

  1. Szymon pisze:

    Z mojego doświadczenia wynika, że montaż kolektorów słonecznych ma sens w obiektach o dużym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę i bez dostępu do sieci gazowej.
    Mając do dyspozycji sieć gazową i kocioł kondensacyjny miesięczne zużycie gazu dla 4 osobowej rodziny wynosi około 25-28m3. Ile to kosztuje łatwo policzyć.

  2. Robert pisze:

    W obiektach jednorodzinnych Jest uzasadniona jedynie przy wykorzystaniu dotacji na poziomie 50% lub w obiektach o duzym zapotrzebowaniu na wode jak basen, hotele, szpitale.

komentarze z facebooka: