Uważaj na nieuczciwych sprzedawców pomp ciepła – jak nie stracić pieniędzy?

Przez Adam
W Klienci indywidualni
7 września, 2023
0 komentarzy
934 Views

Możliwość uzyskania atrakcyjnego dofinansowania na zakup pompy ciepła zachęca oszustów do sprzedawania wadliwych urządzeń. Jak nie zostać wprowadzonym w błąd i nie dać się oszukać?

oszustwo na pompę ciepła

Jak czytamy w artykule „Uważaj na te pompy ciepła. Są drogie i słabej jakości” opublikowanym na portalu globenergia.pl rosnąca popularność pomp ciepła coraz częściej wykorzystywana jest przez nieuczciwych sprzedawców, którzy sprzedają wadliwe urządzenia po zawyżonej stawce.

To niestety nie jedyny nieuczciwy proceder. Kilka miesięcy temu głośno było bowiem o nierzetelnych sprzedawcach oferujących nieistniejące pompy ciepła – pisaliśmy o tym tutaj.

Obecnie, ze względu m.in. na atrakcyjne dofinansowanie z Programu Czyste Powietrze wciąż rośnie popyt na pompy ciepła. Wykorzystują to oszuści, którzy oferują wadliwe produkty po wygórowanych cenach, często nawet z pełnym pokryciem kosztów z dotacji. Wprowadzanie w błąd dotyczy również firm reklamujących się jako „polskie”, które w rzeczywistości importują pompy z Azji.

Jak się okazuje, jakość niektórych pomp ciepła wyprodukowanych w Azji jest niewystarczająca, a ich parametry techniczne nie zawsze są badane w akredytowanych laboratoriach. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) ma zamiar się tym zająć, a Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) rozważa wprowadzenie nowych kryteriów dla Programu Czyste Powietrze, aby ukrócić ten niedozwolony proceder.

Jak zminimalizować ryzyko zakupu wadliwej pompy ciepła?

Skorzystaj z naszych wskazówek, aby zwiększyć swoje szanse na dokonanie świadomego i bezpiecznego wyboru oraz na uniknięcie ryzyka zakupu wadliwego produktu.

  • – Zanim podejmiesz decyzję, gruntownie sprawdź ofertę rynkową oraz opinie innych użytkowników o różnych dostępnych modelach i producentach pomp ciepła.
  • Korzystaj z usług renomowanych i sprawdzonych firm, które działają na rynku od wielu lat i mają dobre opinie. Akredytowanych instalatorów pomp ciepła marek De Dietrich i Baxi znajdziesz w naszej bazie.
  • – Upewnij się, że wybrana pompa ciepła posiada wszystkie niezbędne certyfikaty i została przetestowana w akredytowanych laboratoriach. Producent chętnie dzieli się takimi informacjami, znajdziesz je więc na jego stronie internetowej.
  • – Sprawdź, czy deklarowane parametry techniczne produktu są realne i czy zgadzają się z niezależnymi testami i opiniami ekspertów.
  • – Zanim wybierzesz określony model urządzenia, warto skonsultować się z niezależnym ekspertem w dziedzinie pomp ciepła.
  • – Bądź ostrożny – jeżeli oferta wydaje się zbyt atrakcyjna, zwłaszcza jeśli dotyczy to produktów objętych dofinansowaniem, zachowaj czujność. Nieuczciwi sprzedawcy często zawyżają ceny, licząc na pokrycie ich z dotacji.
  • – Dokładnie przeanalizuj umowę zakupu i ewentualne klauzule dotyczące gwarancji, serwisu i zwrotów.
  • – Upewnij się, że otrzymasz wszystkie niezbędne dokumenty potwierdzające zakup, gwarancję i certyfikaty jakości.
  • – Jeżeli to możliwe, unikaj płacenia pełnej kwoty z góry. Zastosuj się do zasad bezpiecznych transakcji, takich jak płatności etapowe lub przez zaufane platformy płatnicze.
  • – Pamiętaj, że w przypadku zakupów przez internet masz prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni, co może być dodatkowym zabezpieczeniem.

Źródło: Globenergia.pl

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: