Pompy ciepła powietrze-woda vs. powietrze-powietrze – wady i zalety obu rozwiązań

Przez Adam
W Instalatorzy
14 września, 2023
0 komentarzy
323 Views

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i poszukiwania efektywnych rozwiązań energetycznych, pompy ciepła wciąż zyskują na znaczeniu. Często wybieranymi urządzeniami są pompa ciepła powietrze-woda oraz pompa ciepła powietrze-powietrze. Chociaż zasada ich działania jest podobna, różnice w praktycznym zastosowaniu mogą być znaczące. Podpowiadamy, jakie są zalety i wady obu rozwiązań.

Obraz autorstwa Freepik

Jak działa pompa ciepła powietrze-woda?

Głównym zadaniem pompy ciepła powietrze-woda jest przenoszenie ciepła z jednego miejsca do drugiego, w tym przypadku z powietrza na zewnątrz budynku do wody w systemie grzewczym wewnątrz budynku. Jak to się odbywa?

Najpierw wentylator zasysa powietrze z zewnątrz do urządzenia. Następnie, ciepło z tego powietrza „wychwytywane jest” przez czynnik chłodniczy, który krąży wewnątrz pompy. W kolejnym etapie podgrzany płyn chłodzący przepływa przez wymiennik ciepła, gdzie oddaje swoje ciepło do wody w systemie grzewczym domu. W efekcie, podgrzana woda jest pompowana do różnych części domu, na przykład do kaloryferów czy ogrzewania podłogowego, aby zapewnić komfortową temperaturę wewnątrz. Po oddaniu ciepła, cały proces zaczyna się od początku.

Dzięki temu mechanizmowi, pompa ciepła powietrze-woda jest w stanie efektywnie i ekologicznie ogrzewać i wytwarzać wodę użytkową oraz wodę w domowym systemie grzewczym, wykorzystując do tego głównie ciepło z zewnątrz.

Przykłady pomp ciepła powietrze-woda w ofercie De Dietrich i Baxi:

klimatyzacja clim up de dietrich

Pompa ciepła powietrze-powietrze – zasada działania

Pompa ciepła powietrze-powietrze przenosi ciepło z powietrza zewnętrznego do powietrza wewnątrz budynku.

Na początku wentylator w urządzeniu zasysa zewnętrzne powietrze. Po zassaniu, ciepło z tego powietrza jest „łapane” przez specjalny płyn chłodzący w pompie. Płyn ten ma zdolność do łatwego i efektywnego absorbowania ciepła. Następnie podgrzany płyn chłodzący przechodzi przez wymiennik ciepła wewnątrz domu, gdzie oddaje swoje ciepło do powietrza wewnątrz budynku. Po czym podgrzewane powietrze rozprowadzane jest po pomieszczeniach w domu przy użyciu systemu wentylacji lub kanałów. Pompa ciepła powietrze-powietrze działa więc jak ekologiczny i efektywny system ogrzewania, przenosząc ciepło z zewnątrz do środka, zamiast wytwarzać je od podstaw.

Przykład pompy ciepła powietrze-powietrze w ofercie De Dietrich:

Pompa ciepła powietrze-powietrze jako klimatyzacja

Pompa ciepła powietrze-powietrze działa na zasadzie odwróconego cyklu Carnota, który pozwala nie tylko ogrzewać, ale i chłodzić pomieszczenia. Kiedy pompa ciepła jest używana do chłodzenia, proces jest odwrotny w porównaniu do ogrzewania.

Na początku wentylator zewnętrznej jednostki pompy ciepła zasysa powietrze z otoczenia. Powietrze to trafia do urządzenia, gdzie jest sprężane i chłodzone przez specjalny czynnik chłodniczy. W wyniku tego procesu czynnik chłodniczy podnosi temperaturę, a powietrze pobrane z zewnętrz obniża ją.

Wychłodzone powietrze trafia do wnętrza budynku za pomocą wentylatora wewnętrznej jednostki. Powietrze w pomieszczeniu staje się zimniejsze, natomiast ciepło jest przekazywane z powrotem do czynnika chłodniczego. Czynnik chłodniczy ogrzewany jest przez powietrze z pomieszczenia, wraca do jednostki zewnętrznej, gdzie jest ponownie chłodzony, uwalnia ciepło na zewnątrz, a proces zaczyna się od nowa.

W efekcie pompa ciepła powietrze-powietrze działa jak klimatyzator, odbierając ciepło z pomieszczenia i wypuszczając je na zewnątrz, co prowadzi do obniżenia temperatury we wnętrzach.

Pompa ciepła powietrze-woda – zalety

Nowoczesne pompy ciepła powietrze-woda mają wiele zalet. Od ekonomicznych, po ekologiczne. Nie bez znaczenia jest także ich wszechstronność (sprawdzą się w nowych, jak i modernizowanych instalacjach grzewczych), prostota obsługi, a także możliwość zakupu z atrakcyjnym dofinansowaniem w ramach np. Programu Czyste Powietrze.

Jedną z głównych zalet pompy ciepła powietrze-woda jest jej uniwersalność. Nie służy ona tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale również do podgrzewania wody użytkowej. Oznacza to, że jednym urządzeniem możesz zarówno ogrzewać dom w zimie, jak i zapewnić ciepłą wodę do kranów czy prysznica. To sprawia, że jest to bardzo praktyczne i wszechstronne rozwiązanie dla różnych potrzeb domowych.

Pompy ciepła powietrze-woda są także znane ze swojej efektywności, nawet w niskich temperaturach. Technologia ta jest w stanie wykorzystać ciepło zawarte w otaczającym powietrzu, nawet jeśli jest ono stosunkowo zimne. Dzięki temu, pompy te są bardziej efektywne energetycznie niż wiele tradycyjnych systemów grzewczych, co może prowadzić do znaczących oszczędności w rachunkach za energię.

Kolejną zaletą jest łatwość z jaką można zintegrować pompę ciepła powietrze-woda z istniejącym systemem grzewczym. Jeżeli masz już w domu instalację centralnego ogrzewania, dodanie pompy ciepła często nie wymaga dużych zmian konstrukcyjnych. Może ona działać równolegle z innymi systemami, co jest szczególnie korzystne w przypadku modernizacji starszych budynków.

Pompa ciepła powietrze-woda – wady

Rozwiązanie z użyciem pompy ciepła powietrze-woda nie jest jednak pozbawione wad. Warto je znać, zanim zdecydujemy się na instalację, ponieważ nie są one idealnym rozwiązaniem dla każdego i w każdej sytuacji.

Jedną z głównych wad jest wysoki koszt inwestycji, ponieważ te urządzenia są generalnie droższe w zakupie i instalacji w porównaniu do niektórych tradycyjnych systemów grzewczych, takich jak kotły na gaz czy olej. Trzeba przy tym pamiętać, aby na jej instalację przeznaczyć odpowiednią przestrzeń. Zewnętrzna jednostka pompy ciepła zajmuje stosunkowo dużo miejsca. Dla osób z ograniczoną przestrzenią na zewnątrz budynku, może to stanowić problem.

Chociaż technologia wykorzystana w pompach ciepła jest uważana za niezawodną i bezawaryjną, to trzeba mieć świadomość, że pompy ciepła powietrze-woda, tak jak inne urządzenia grzewcze, wymagają regularnego serwisu i utrzymania, co również generuje dodatkowe koszty. A przy tym nie każdy serwisant będzie miał odpowiednie kwalifikacje do ich naprawy.

Pompa ciepła powietrze-powietrze – zalety

Ten typ pompy ciepła również ma aspekt ekologiczny, ponieważ wykorzystując powietrze, nie spala paliwa, a przez to nie emituje dwutlenku węgla. Jest to także ekonomiczny sposób ogrzewania, ponieważ pompy ciepła tego typu są bardzo efektywne energetycznie, co może znacząco obniżyć rachunki za energię w dłuższej perspektywie.

Pompa ciepła powietrze-powietrze może być używana zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia pomieszczeń, co sprawia, że jest to elastyczne rozwiązanie, z którego można korzystać przez cały rok. Co więcej, zazwyczaj jest też łatwa i szybka do zainstalowania.

Niektóre modele pozwalają na sterowanie strefowe, co oznacza, że możesz ogrzewać lub chłodzić tylko te pomieszczenia, w których tego potrzebujesz, zamiast całego domu, co może przynieść dodatkowe oszczędności.

W przeciwieństwie do pomp ciepła wykorzystujących grunt czy wodę, pompy powietrze-powietrze nie wymagają dostępu do zewnętrznego źródła wody, co może być zaletą w niektórych lokalizacjach. Nie wymagają także dużej przestrzeni do instalacji.

Oczywiście, jak każdy system, pompy ciepła powietrze-powietrze mają swoje wady, ale dla wielu ludzi zalety przewyższają potencjalne problemy.

Pompa ciepła powietrze-powietrze  – wady

Ten typ pomp ciepła nadaje się przede wszystkim do chłodzenia i ogrzewania pomieszczeń, a więc nie sprawdzi się do podgrzewania wody użytkowej.

Co więcej, zazwyczaj są one efektywne, jednak ich sprawność może spadać w bardzo niskich temperaturach, a to będzie wymagało użycia dodatkowego źródła ciepła. Pompy ciepła powietrze-powietrze doskonale sprawdzą się natomiast do dogrzewania pomieszczeń, zwłaszcza w sezonach przejściowych. Co więcej, latem zapewnią optymalną temperaturę we wnętrzu dzięki skutecznej funkcji chłodzenia.

Trzeba też pamiętać, że niektóre modele mogą być głośne podczas działania, co może być problemem, jeżeli są zainstalowane blisko pomieszczeń mieszkalnych. Jednostki zewnętrze zajmują także dość dużą przestrzeń i muszą być zainstalowane na zewnątrz budynku, co może być problemem w przypadku niewielkich posesji.

W przypadku tego rodzaju pomp ciepła mogą wystąpić też problemy z wilgotnością, ponieważ w trybie chłodzenia urządzenia mogą nie być tak efektywne w jej kontrolowaniu, jak tradycyjne klimatyzatory. Nie wszystkie pompy ciepła powietrze-powietrze mają także możliwość modulacji mocy, co może prowadzić do mniej precyzyjnej kontroli temperatury.

Obraz autorstwa senivpetro na Freepik

Dopasuj pompę ciepła do potrzeb

Jak widać, każda technologia ma swoje plusy i minusy, a decyzja o wyborze konkretnej pompy ciepła powinna być podjęta po uwzględnieniu wszystkich czynników, takich jak lokalne warunki pogodowe, dostępność przestrzeni, budżet i konkretne potrzeby.

Pompa ciepła powietrze-woda jest bardziej wszechstronna i lepiej sprawdza się w zróżnicowanych zastosowaniach, w tym w ogrzewaniu wody użytkowej. Natomiast pompa ciepła powietrze-powietrze jest łatwiejsza w instalacji i szybsza w działaniu, dobrze sobie radzi z ogrzewaniem i chłodzeniem pomieszczeń, ale ma pewne ograniczenia, zwłaszcza jeśli chodzi o podgrzewanie wody. Wybór pomiędzy tymi dwoma typami zależy więc od indywidualnych potrzeb i okoliczności, takich jak rozmiar i przeznaczenie obiektu, jak również budżet.

Pamiętajmy, że pompa ciepła jest inwestycją długoterminową, dlatego wybór między typem powietrze-woda a powietrze-powietrze powinien być dokładnie przemyślany. Oba rodzaje mają swoje miejsce w zrównoważonym systemie ogrzewania, warto jednak znać ich różnice, by móc dokonać świadomego wyboru.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: