Mistrzowie Instalacji: Kocioł gazowy MCR3 – funkcja komfortu ciepłej wody użytkowej

Przez Adam
W Instalatorzy
19 kwietnia, 2024
0 komentarzy
71 Views

W kolejnym odcinku z serii Mistrzowie Instalacji nasz ekspert – Maciej Syropolski – opowiada o tzw. funkcji komfortu ciepłej wody użytkowej.

Maciej Syropolski, Manager ds. Szkoleń BDR Thermea Poland, na przykładzie kotła gazowego MCR3 tłumaczy, jakie korzyści oferuje funkcja komfortu ciepłej wody użytkowej oraz jak ją aktywować i dezaktywować przy użyciu regulatora iSense oraz termostatu Smart TC.

Funkcja komfortu ciepłej wody użytkowej – wady i zalety

Funkcja komfortu ciepłej wody użytkowej, często nazywana też funkcją „hot start” lub „komfort ciepłej wody”, jest technologią stosowaną w nowoczesnych systemach grzewczych, takich jak kotły kondensacyjne czy systemy grzewcze z pompami ciepła. Jej głównym celem jest zapewnienie szybkiego dostępu do ciepłej wody w kranach bez konieczności oczekiwania na nią.

Funkcja komfortu ciepłej wody użytkowej polega na utrzymywaniu wody w instalacji grzewczej w podwyższonej temperaturze, co umożliwia niemal natychmiastowe dostarczenie ciepłej wody użytkowej po odkręceniu kranu. Jest to szczególnie przydatne w budynkach, gdzie instalacje wodne są rozbudowane i odległość od źródła ciepła (np. kotła) do punktów poboru wody jest znaczna.

Zalety funkcji komfortu ciepłej wody użytkowej:

Natychmiastowy dostęp do ciepłej wody – użytkownik nie musi czekać na ciepłą wodę, co jest sporym udogodnieniem, szczególnie w dużych domach.

Zwiększony komfort użytkowania – zapewnia ciągły dostęp do ciepłej wody, co jest wygodne w codziennym użytkowaniu.

Oszczędność wody – redukuje ilość marnowanej wody, która jest wypuszczana podczas oczekiwania na osiągnięcie odpowiedniej temperatury.

Wady funkcji komfortu ciepłej wody użytkowej:

Wyższe zużycie energii – utrzymywanie ciepłej wody w rurach wymaga dodatkowej energii, co może prowadzić do zwiększenia zużycia gazu lub prądu.

Potencjalne straty ciepła – jeśli system rur nie jest odpowiednio izolowany, utrzymanie wody w wyższej temperaturze może prowadzić do strat cieplnych.

Wyższe koszty eksploatacyjne – związane z wyższym zużyciem energii i potencjalnymi kosztami dodatkowej izolacji instalacji.

***

Pozostałe filmy z serii Mistrzowie Instalacji obejrzycie tutaj – KLIK.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: