Wymiana pieca węglowego na gazowy – o tym należy pamiętać

Przez Monika
W Kotły kondensacyjne
4 lutego, 2022
0 komentarzy
2241 Views

Wymiana pieca węglowego na gazowy – o tym należy pamiętać

Rezygnacja z nieefektywnego źródła ciepła zawsze jest dobrym pomysłem. W sytuacji, gdy starym urządzeniem jest piec węglowy, jest często koniecznością. Coraz więcej samorządów wprowadza uchwały antysmogowe, które zabraniają ogrzewać węglem lub przynajmniej nakładają duże ograniczenia co do efektywności urządzeń grzewczych. Stojąc przed koniecznością lub chęcią rezygnacji z ogrzewania węglem, można zdecydować się na jedno z wielu dostępnych rozwiązań. Kocioł gazowy, pompa ciepła, kolektory słoneczne – możliwości jest naprawde sporo. Ostateczna decyzja będzie zależeć przede wszystkim od możliwości, jakie są w przypadku danej nieruchomości i indywidualnych preferencji inwestora 

Wymiana kotła węglowego na gazowy – jakie urządzenie wybrać? 

Jednym z możliwych wyborów podczas renowacji systemu ogrzewania będzie kocioł kondensacyjny. Jest on dużo bardziej efektywny od tradycyjnego kotła gazowego, dzięki wykorzystaniu zjawiska kondensacji i odzyskaniu ciepła utajonego znajdującego się w spalinach. Więcej informacji o kotłach kondensacyjnych można znaleźć w artykule: Nowoczesne kotły gazowe – urządzenia nowej generacji. Dzięki zastosowanej technologii i wielu nowoczesnym rozwiązaniom związanym m.in. ze sterowaniem pracą urządzenia pozwalają one cieszyć się ekonomicznym ogrzewaniem i wygodą, co z pewnością docenią osoby, które przez wiele lat musiały obsługiwać kocioł węglowy. Dużym ułatwieniem będzie już sam brak konieczności przechowywania węgla, przenoszenia go i dokładania do pieca. Gdy dołożymy do tego sterowanie pogodowe i pokojowe, dzięki którym gazowy kocioł kondensacyjny sam dostosowuje swoją pracę do panujących warunków, okaże się, że taka zmiana może być prawdziwym przełomem. 

Najważniejsze przy zmianie ogrzewania na gazowe będzie odpowiednie dobranie mocy nowego urządzenia. Powinien zrobić to doświadczony fachowiec, analizując funkcję, jaką ma pełnić kocioł (czy ma jedynie ogrzewać budynek czy służyć też do podgrzania ciepłej wody użytkowej), dane projektowe z czasu budowy, przewidywane straty ciepła w budynku, stan izolacji i wiele innych aspektów. Zupełnie inaczej będzie wyglądał dobór urządzenia w budynku, w którym wymienione zostaje jedynie źródło ciepła, a inaczej w sytuacji pełnej termomodernizacji. 

Analizując dostępne opcje przy zmianie ogrzewania na gazowe, warto zastanowić się nad własnymi preferencjami i przemyśleć między innymi, jaka ilość ciepłej wody użytkowej będzie potrzebna dla uzyskania komfortu. Pozwoli to podjąć decyzję, czy lepszym rozwiązaniem będzie kocioł dwufunkcyjny czy jednofunkcyjny z zasobnikiem, a jeśli ten drugi, to jaka pojemność zasobnika będzie odpowiednia. 

Niektórzy zastanawiają się, czy kocioł kondensacyjny może funkcjonować z tradycyjnymi grzejnikami, bo słyszeli, że najlepiej zastosować ogrzewanie płaszczyznowe – podłogowe lub ścienne. Prawdą jest, że największą sprawność działania kotła uzyska się w połączeniu z ogrzewaniem niskotemperaturowym, ale jak najbardziej możliwe jest włączenie kotła w istniejącą instalację z grzejnikami. Nie ma potrzeby przeprowadzać całkowitego remontu instalacji, by przeprowadzić wymianę pieca węglowego na gazowy. 

Wymiana pieca węglowego na gazowy – pozwolenie – czy trzeba je mieć? 

Wymiana kotła na węgiel na urządzenie gazowe będzie najłatwiejsza, gdy nasza nieruchomość jest podłączona do gazu. Wówczas wystarczy spełnić jedynie wymogi związane z rozbudową wewnętrznej instalacji gazowej. Do tego niezbędny jest projekt instalacji i uzyskanie pozwolenia. Projekt powinien wykonać projektant, który ma odpowiednie uprawnienia. Gdy będzie on gotowy, należy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę, a po jego uzyskaniu przeprowadzić niezbędne prace. 

Co istotne, istnieją pewne określone wymagania względem pomieszczenia, w którym ma znaleźć się kocioł gazowy. Popularnie określa się je mianem kotłowni, jednak kocioł może wisieć w kuchni lub łazience. Zresztą rezygnacja z kotłowni i przeznaczenie tego pomieszczenia na inne cele jest jedną z zalet zdemontowania kotła węglowego. W przypadku kotłów kondensacyjnych wystarczy, aby pomieszczenie z kotłem miało kubaturę nie mniejszą niż 6,5 m3. Dla urządzeń z otwartą komorą spalania pomieszczenie powinno być większe i mieć kubaturę 8 m3. Co istotne – określa się kubaturę pomieszczeń, a nie ich powierzchnię. Niemniej – w Warunkach Technicznych, czyli przepisach regulujących kwestię instalacji gazowych i pomieszczeń, w których montowany jest kocioł, są określone także inne aspekty, np. minimalną wysokość kotłowni, sposób podłączenia do komina, wentylacji. 

Ponieważ zasady instalowania urządzeń gazowych są ściśle określone, planując wymianę kotła węglowego na gazowy, trzeba wziąć je pod uwagę i dokładnie przeanalizować. Oczywiście dużo prościej jest wymienić jeden kocioł gazowy na inny, nowszy, ale ze względu na późniejszą wygodę, komfort i przede wszystkim poszanowanie środowiska naturalnego, któremu węgiel zdecydowanie nie sprzyja, warto zdecydować się na zmianę źródła ciepła w swoim domu. Szczególnie, że obecnie ze względu na liczne programy dotacji jest to bardzo opłacalne. 

Zmiana ogrzewania na gazowe – jak sfinansować? 

Część osób zdecyduje się na sfinansowanie wymiany kotła węglowego na gazowy z własnych środków. Nie ma jednak takiej konieczności. W większości gmin funkcjonują programy pozwalające uzyskać na ten cel dofinansowanie. Najbardziej popularny jest program “Czyste Powietrze”. Ma on funkcjonować aż do 2029 roku, a środki, które w sumie zostaną przeznaczone na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków, wyniosą 103 miliardy złotych. 

Z dofinansowania w ramach “Czystego Powietrza” mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych. Warunkiem jest wymiana starego, nieefektywnego urządzenia na paliwo stałe na nowoczesne urządzenie grzewcze, które spełnia najwyższe normy. Wysokość dofinansowania jest uzależniona od zakresu prowadzonych prac w inwestycji oraz sytuacji finansowej beneficjenta. W zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym można skorzystać z podstawowego, podwyższonego lub najwyższego poziomu dofinansowania. O jakie środki można się starać z “Czystego Powietrza”, wymieniając stary piec węglowy na kocioł kondensacyjny? Na sam zakup kotła kondensacyjnego od 4 500 zł do 13 500 zł (w zależności od dochodu i wybranego urządzenia, maksymalnie 90% kosztów kwalifikowanych w najwyższym poziomie dofinansowania). Jeśli zakup kotła będzie połączony z koniecznością wykonania przyłączy gazowych będzie to od 6 750 zł do 13 500 zł (w zależności od dochodu). 

Wniosek można złożyć przez internet, korzystając z rządowego portalu gov.pl. Można także zrobić to osobiście w urzędzie. Wszystkie niezbędne informacje, jak przebiega procedura składania wniosku znajdują się na stronie internetowej dedykowanej programowi “Czyste “Powietrze”: www.czystepowietrze.gov.pl. W programie w przypadku podstawowego i podwyższonego programu dofinansowania można także skorzystać z tzw. ścieżki bankowej i uzyskać kredyt “Czyste Powietrze”. Wiele gmin stara się maksymalnie ułatwić mieszkańcom uzyskanie dofinansowania. Organizuje spotkania informacyjne, kampanie, konsultacje z doradcami. Chcąc uzyskać dofinansowanie na wymianę starego urządzenia grzewczego, warto zainteresować się “Czystym Powietrzem”. 

Co ciekawe, w najbliższych miesiącach ma ruszyć analogiczny program skierowany do właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych zatytułowany “Ciepłe Mieszkanie”. Gdy będą znane dokładne zasady i wysokości dopłat, na pewno o tym napiszemy. Z całą pewnością jest to krok w dobrą stronę, bo za emisję zanieczyszczeń do atmosfery odpowiadają przecież nie tylko “kopciuchy” w domach, ale też mieszkaniach. Udział tych drugich w generowaniu smogu jest w niektórych miastach i dzielnicach nawet wyższy. 

Oprócz programu “Czyste Powietrze” funkcjonuje także inny – STOP SMOG. Dotyczy on mieszkańców gmin, w których funkcjonują tzw. uchwały antysmogowe. A tych jest coraz więcej. Zakładają one albo zakaz stosowania kotłów pozaklasowych, albo wręcz zakaz palenia węglem i/lub drewnem. Gmin z uchwałami smogowymi będzie prawdopodobnie z roku na rok coraz więcej, więc obowiązek, a nie tylko możliwość wymiany kotła węglowego na gazowy będzie dotyczyć coraz większej liczby obywateli. 

Inną formą wsparcia poza programami dotacyjnymi jest ulga termomodernizacyjna. Polega ona na odliczeniu od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na termomodernizację. Mogą z niej skorzystać podatnicy, którzy są właścicielami i współwłaścicielami domów jednorodzinnych. W odpowiednich przepisach określono dokładnie, jakie koszty podlegają odliczeniu. Są wśród nich kotły gazowe, przyłącza i różne usługi niezbędne przy prowadzeniu prac, jak np. montaż. Odliczyć można maksymalnie 53 000 zł. Ulgę termomodernizacyjną można połączyć z programem “Czyste Powietrze”. 

Wymiana kotła węglowego na gazowy z urządzeniami De Dietrich

Szeroka oferta kotłów kondensacyjnych marki De Dietrich pozwala dobrać urządzenie do swoich potrzeb, w zależności od potrzebnej mocy czy dodatkowych funkcji. Co ważne wszystkie kotły kondensacyjne De Dietrich zostały wpisane na specjalną listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), co oznacza, że spełniają wyśrubowane normy, którymi muszą się charakteryzować urządzenia, na które można otrzymać dotację w programie “Czyste Powietrze”. 

Jednym z ciekawszych urządzeń marki De Dietrich, na które można wymienić kocioł na wegiel, jest Lumea MPX. Jego niewielkie wymiary pozwolą na oszczędność miejsca i sprawią, że instalacja będzie prosta i wygodna. Kocioł jest dostępny w zakresie mocy od 3,7 do 26,1 kW. Można zakupić go w wersji dwufunkcyjnej lub z podłączonym do kotła zasobnikiem na ciepłą wodę użytkową. Szeroki zakres modulacji 1:7 zapewnia większą sprawność urządzenia i bardziej ekologiczne działanie, a nowoczesny system GAC (Gas Adaptive Control) sprawia, że niezależnie od jakości gazu w danej chwili, praca kotła będzie stabilna. 

Wymiana kotła węglowego na gazowy to duże przedsięwzięcie, wymagające dobrego przygotowania. Jednak efekt, jaki można taką modernizacją osiągnąć, jest zdecydowanie wart zachodu. Szczególnie, że w dzisiejszych czasach będzie wiązać się z niewielkim kosztem dzięki możliwości otrzymania wysokiego dofinansowania na zakup urządzenia i przeprowadzenie prac remontowych. 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: