Polski rynek pomp ciepła po 3. kwartałach 2023 r. – analiza PORT PC

Przez Adam
W Instalatorzy
18 grudnia, 2023
0 komentarzy
284 Views

Rok 2023 przyniósł zmienne nastroje na polskim rynku pomp ciepła. W kontekście dynamicznie zmieniającego się otoczenia rynkowego i politycznego, specjaliści PORT PC przeanalizowali, co przyniosły trzy kwartały 2023 roku dla branży pomp ciepła w Polsce i jakie perspektywy rysują się na przyszłość.

freepik.com
źródło: freepik.com

W porównaniu do rekordowego roku 2022, sprzedaż pomp ciepła typu powietrze-woda wykazuje tendencję spadkową, z 30% spadkiem w tym segmencie. Z kolei gruntowe pompy ciepła zanotowały wzrost sprzedaży o 23%, co świadczy o ich rosnącej popularności.

Jakie czynniki wpływają na kondycję branży?

Jak czytamy w analizie PORT PC, wiele czynników wpływa na rozwój polskiego rynku pomp ciepła, w tym sytuacja gospodarcza kraju oraz polityka energetyczna. Wysokie ceny energii elektrycznej w stosunku do innych paliw stanowią główny hamulec rozwoju rynku, mimo dostępności dotacji i ulg termomodernizacyjnych.

Dla użytkowników koszty inwestycji i eksploatacji stanowią kluczowe kryteria wyboru źródła ciepła. Obecne wysokie ceny energii elektrycznej w Polsce zniechęcają inwestorów do pomp ciepła, niezależnie od dostępnych dofinansowań.

Zdaniem specjalistów, Program „Czyste Powietrze”, pomimo promowania pomp ciepła, wymaga zmian, aby zapewnić zrównoważony rozwój rynku i ochronę interesów beneficjentów.

Jednak już w 2024 roku oczekuje się pozytywnego przełomu, w tym obniżenia cen energii i promocji OZE przez nową koalicję rządową oraz wsparcia polityki unijnej. Oczekiwany jest także kompleksowy plan Komisji Europejskiej dotyczący pomp ciepła.

Pierwsze sygnały już widać. Porozumienie Rady UE i Parlamentu Europejskiego z 7 grudnia 2023 roku ws. nowelizacji dyrektywy budynkowej (EPBD) stanowi ważny sygnał dla rynku i wieszczy koniec ery urządzeń grzewczych na paliwa kopalne. Wyznacza to jasną ścieżkę dla przyszłego rozwoju pomp ciepła.

Jakie są perspektywy rynku pomp ciepła 2024 roku?

Specjaliści PORT PC obserwują mieszane sygnały na rynku pomp ciepła w Polsce. Wyzwania związane z wysokimi kosztami energii i preferencjami inwestorów stoją obok pozytywnych zmian politycznych i regulacyjnych. Rozwój rynku w 2024 roku będzie zależał od wielu czynników, w tym od cen energii, polityki rządowej i wsparcia unijnego.

Jak zauważa PORT PC, jest to moment decydujący dla branży pomp ciepła w Polsce, z potencjałem na znaczący rozwój, pod warunkiem właściwego wsparcia i działań regulacyjnych.

Więcej przeczytasz na: https://portpc.pl/polski-rynek-pomp-ciepla-po-trzech-kwartalach-2023-r-jakie-sa-perspektywy-wzrostu/

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: