Platforma kolejowa produkcji De Dietrich z 1888 r. zrekonstruowana!

Przez Adam
W Historia De Dietrich
18 stycznia, 2023
0 komentarzy
132 Views

Odbudowana platforma kolejowa dołączyła do eksponatów Izby Tradycji EKD-WKD w Grodzisku Mazowieckim.

Wagon został wyprodukowany przez zakłady De Dietrich, jedną z najpotężniejszych firm w branży metalurgicznej, której historia sięga aż 1684 r. Z tabliczki umieszczonej na wagonie można dowiedzieć się, że wagon pochodzi z 1888 r. z zakładu De Dietrich w Niederbronn-les-Bains.  Zapewne przed przyjazdem do Polski wagon należał do szwajcarskiego narodowego przewoźnika SBB-CFF, o czym świadczy sygnatura umieszczona na kołach – opowiada Łukasz Maliszewski, Starszy Technolog w Wydziale Napraw i Utrzymania Taboru Warszawskiej Kolei Dojazdowej (WKD).  Dzięki uprzejmości pracowników SBB Historic – Fundacji Dziedzictwa Historycznego SBB, dowiedzieliśmy się, że wagon powstały w 1888 roku, musiał być zamówiony przez jedną z prywatnych firm, która później przekształciła się w SBB. A skoro na maźnicach widnieje napis „SBB”, musiało to być w Szwajcarii jeszcze jakiś czas po 1902 roku (narodziny SBB) – dodaje Maliszewski.

Platforma kolejowa produkcji De Dietrich z 1888 r., która była wykorzystywana przy budowie linii Elektrycznej Kolei Dojazdowej (EKD) prawie 100 lat temu, została odnowiona, a jej zabudowa zrekonstruowana przez Wydział Napraw i Utrzymania Taboru WKD. – Na podstawie zdjęć z wypadku platformy z naszym taborem oraz informacji od emerytowanych pracowników i poprzedniego właściciela (przewoźnik SSB-CFF) udało nam się odbudować platformę – opowiada Łukasz Maliszewski z WKD.

Odbudowana platforma kolejowa dołączyła do eksponatów Izby Tradycji EKD-WKD w Grodzisku Mazowieckim.

Platforma kolejowa produkcji De Dietrich z 1888 r. – kiedyś i dziś

•  Tego typu wagony były wykorzystywane przy budowie linii EKD w latach 1926-27.

•  W marcu 1945 r. platforma w wyniku przestawiania lokomotywy w torach postojowych pod Opaczą zderzyła się z wagonem doczepnym EN80. W wypadku rannych zostało kilkunastu pasażerów, w tym dyrektor EKD – inż. Tadeusz Baniewicz.

•  Wyłączona z eksploatacji po kolizji platforma oczekiwała na próbę naprawy, w późniejszych latach zrezygnowano z tego pomysłu i pojazd miał być skasowany. Zajezdnia WKD 2005 r. (fot. M. Zaborski)

•  Platforma w latach 2009-2015 uratowana przez Naczelnika Wydziału Napraw i Utrzymania Taboru przed kasacją została przekazana do piaskowania i zabezpieczenia.

•  Lipiec 2022 r. W związku z pogarszającym się stanem technicznym platformy, Wydział Napraw i Utrzymania Taboru wychodzi z inicjatywą zabezpieczenia i rekonstrukcji zabudowy w/w platformy. Podstawą były materiały archiwalne z zasobów spółki, informacje uzyskane od emerytowanych pracowników EKD/WKD oraz SBB Historic.

•  Prace remontowe zostały zakończone w grudniu 2022 r.

Platforma wzbogaciła zbiory przyzakładowej Izby Tradycji EKD/WKD w zabytkowej hali przeglądowo-naprawczej Elektrycznej Kolei Dojazdowej i jest udostępniona wraz z innymi eksponatami dla zwiedzających.

Głównymi wykonawcami są:

Mirosław Kopeć – Starszy Rzemieślnik

Łukasz Maliszewski – Starszy Technolog

Platformę kolejową można oglądać w Izbie Tradycji EKD/WKD w siedzibie Warszawskiej Kolei w Grodzisku Mazowieckim.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: