Na co powinieneś zwrócić uwagę zanim kupisz pompę ciepła? Sprawdź 6 elementów!

Przez Monika
W Instalatorzy
8 maja, 2023
0 komentarzy
282 Views

Ekspert BDR Thermea podpowiada czym, oprócz podstawowych parametrów, kierować się przy wyborze pompy ciepła. Na jakie wyposażenie dodatkowe pompy ciepła warto zwracać uwagę?

pompa ciepła baxi

W 2022 roku pompy ciepła odpowiadały za 1/3 sprzedanych urządzeń grzewczych. Stają się więc rozwiązaniem coraz powszechniej stosowanym – czy za ich popularnością nadąża jednak fachowa wiedza instalatorów i inwestorów? Skupiając się na wyglądzie pompy i analizie jej podstawowych parametrów, nie zapominajmy przy tym o pozostałych elementach instalacyjnych, które umożliwią optymalną pracę całego systemu.

Grzałki wspierające lub kocioł

Większość powietrznych pomp ciepła, w odróżnieniu od gruntowych, wymaga wsparcia szczytowego źródła ciepła. Może nim być kocioł gazowy, olejowy lub pelletowy. Zapytajmy instalatora o możliwości jego podłączenia. Na rynku istnieją pompy ciepła wyprodukowane przez m.in. De Dietrich, które mogą sterować i przyjmować ciepło z takich urządzeń. Jeżeli nie mamy takiej możliwości – wybierzmy rozwiązanie z grzałką elektryczną.

Bufor c.o.

Regulacja instalacji jest w pełni wystarczająca z poziomu pompy ciepła. Taki układ pozwala na pełny odbiór ciepła. Niestety często jest ograniczony przez urządzenia regulacyjne np. termostaty grzejników lub podłogówki co może powodować zjawisko taktowania – częstego załączania i wyłączania pompy ciepła. Aby je zminimalizować należy zastosować bufory o pojemności rzędu 15l/kW mocy pompy. W celu wsparcia odszraniania warto zastosować bufor rzędu 50 l.

Zasobnik c.w.u.

Na szczęście coraz rzadziej spotyka się inwestycje, w których zasobnik klasy kotłowej próbuje współpracować z pompą ciepła. Zasobniki wymagają bowiem odpowiednich parametrów – powierzchnia wężownicy powinna wynosić 0,2 m2 na kW mocy pompy.

Anoda tytanowa TAS

Zasobniki c.w.u. mogą być wykonane ze stali nierdzewnej, jednak większość użytkowników wybiera rozwiązanie emaliowane, które jest tańsze. Wymaga to dodatkowego zabezpieczenia przed korozją w postaci anody magnezowej. Szybkość zużywania się anody zależy od jakości wody. Rozwiązaniem lepszym jest anoda tytanowa, która podłączona do prądu, zapewnia ochronę zasobnika przez wiele lat.

Czujnik pogodowy

System grzewczy posiadający informacje o temperaturze zewnętrznej przygotowuje wodę do grzejników i/lub podłogówki zapewniając najlepsze warunki pracy urządzenia i komfort użytkowania.

Zabezpieczenie pompy ciepła typu monoblok

Jeżeli zdecydujemy się na urządzenie w technologii monoblokowej musimy mieć świadomość, że nasza woda grzewcza wychodzi na zewnątrz budynku i w trakcie zaniku dostaw prądu może zamarznąć niszcząc urządzenie. Zabezpieczeniem przed tym są zawory zrzutowe, glikol lub inne dodatki niezamarzające oraz system oparty na UPS. W porozumieniu z przedstawicielem producenta i instalatorem należy wybrać jedno z tych rozwiązań.

Wypowiedzi, która we fragmentach ukazała się na łamach magazynu branżowego Budujemy Dom, udzielił Łukasz Olszewski, Menedżer ds. szkoleń OZE w De Dietrich.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: