Konsekwencje wprowadzenia ErP

Przez Adam
W ErP
26 sierpnia, 2014
1 komentarz
3870 Views

We wrześniu 2015 roku w 30 krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego zacznie obowiązywać Dyrektywa Europejska ErP. Ustanawia ona wymóg minimalnej sprawności, maksymalnego poziomu emisji tlenków azotu oraz poziomu emitowanego hałasu przez wprowadzane do sprzedaży urządzenia związane z produkcją energii.

Konsekwencją Ekoprojektu będzie brak możliwości wprowadzenia do obrotu:

– wszystkich gazowych kotłów niekondensacyjnych o mocy poniżej 400 kW (za wyjÄ…tkiem kotłów zdefiniowanych w grupie B11),

– kotłów kondensacyjnych, pomp ciepÅ‚a, zespołów kogeneracyjnych o mocy poniżej 50 kW, wszelkiego rodzaju podgrzewaczy, sÅ‚użących do akumulowania ciepÅ‚ej wody grzewczej i użytkowej oraz urzÄ…dzeÅ„ grzewczych wyposażonych w pompy obiegowe poza klasÄ… A – o ile sprawność tych urzÄ…dzeÅ„ bÄ™dzie mniejsza od tej, która w Dyrektywie zostaÅ‚a wskazana jako graniczna.

ErP nakÅ‚ada na producentów obowiÄ…zek etykietowania wszystkich urzÄ…dzeÅ„ zwiÄ…zanych z produkcjÄ… energii o mocach poniżej 70kW oraz podgrzewaczy wody. DziÄ™ki temu użytkownicy – wzorem branży AGD i RTV – otrzymajÄ… prawdziwe, identyfikowalne i porównywalne dane o zużyciu energii pierwotnej, wydajnoÅ›ci i innych istotnych parametrach. W efekcie tych dziaÅ‚aÅ„ konsumenci majÄ… wybierać najlepsze dla siebie rozwiÄ…zania grzewcze.

Na temat ErP pisałem już wcześniej. Zapraszam do lektury!

1 komentarz do “Konsekwencje wprowadzenia ErP”

  1. […] temat ErP pisaliÅ›my już niejednokrotnie na blogu, m.in. TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ. Zapraszam do zapoznania siÄ™ z tekstami o […]

komentarze z facebooka: