Konsekwencje wprowadzenia ErP

Przez Adam
W ErP
26 sierpnia, 2014
1 komentarz
2464 Views

We wrześniu 2015 roku w 30 krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego zacznie obowiązywać Dyrektywa Europejska ErP. Ustanawia ona wymóg minimalnej sprawności, maksymalnego poziomu emisji tlenków azotu oraz poziomu emitowanego hałasu przez wprowadzane do sprzedaży urządzenia związane z produkcją energii.

Konsekwencją Ekoprojektu będzie brak możliwości wprowadzenia do obrotu:

– wszystkich gazowych kotłów niekondensacyjnych o mocy poniżej 400 kW (za wyjątkiem kotłów zdefiniowanych w grupie B11),

– kotłów kondensacyjnych, pomp ciepła, zespołów kogeneracyjnych o mocy poniżej 50 kW, wszelkiego rodzaju podgrzewaczy, służących do akumulowania ciepłej wody grzewczej i użytkowej oraz urządzeń grzewczych wyposażonych w pompy obiegowe poza klasą A – o ile sprawność tych urządzeń będzie mniejsza od tej, która w Dyrektywie została wskazana jako graniczna.

ErP nakłada na producentów obowiązek etykietowania wszystkich urządzeń związanych z produkcją energii o mocach poniżej 70kW oraz podgrzewaczy wody. Dzięki temu użytkownicy – wzorem branży AGD i RTV – otrzymają prawdziwe, identyfikowalne i porównywalne dane o zużyciu energii pierwotnej, wydajności i innych istotnych parametrach. W efekcie tych działań konsumenci mają wybierać najlepsze dla siebie rozwiązania grzewcze.

Na temat ErP pisałem już wcześniej. Zapraszam do lektury!

1 komentarz do “Konsekwencje wprowadzenia ErP”

  1. […] temat ErP pisaliśmy już niejednokrotnie na blogu, m.in. TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ. Zapraszam do zapoznania się z tekstami o […]

komentarze z facebooka: