Ecodesign – co powinniÅ›my wiedzieć?
Już we wrzeÅ›niu przyszÅ‚ego roku wejdzie w życie Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie ekoprojektu i etykietowania. Prawo wprowadzone przez UE bÄ™dzie jednakowo stosowane w 30 krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EEA). Jednym z nadrzÄ™dnych celów dyrektywy jest wprowadzenie wymogu minimalnej sprawnoÅ›ci oraz maksymalnego poziomu NOx i – w tylko przypadku pomp ciepÅ‚a – poziomu haÅ‚asu produktów wprowadzonych do sprzedaży. W konsekwencji produkty o mniejszej sprawnoÅ›ci bÄ™dÄ… sukcesywnie wykluczane. Instalatorzy, co jeszcze powinniÅ›my wiedzieć w zwiÄ…zku z dyrektywÄ… UE?
Etykietowanie
Wedle dyrektywy, która ma wejść w życie we wrześniu przyszłego roku, wprowadzone zostaną klasy energetyczne. Ich zadaniem jest dostarczenie użytkownikom prawdziwych, identyfikowalnych i porównywalnych danych o zużyciu energii, wydajności i innych istotnych parametrach. Celem etykietowania jest zachęcanie konsumentów do zakupu produktów o wyższej sprawności. W związku z wprowadzeniem klas energetycznych, najwyżej klasyfikowane będą układy kogeneracyjne o najwyższych współczynnikach efektywności. Nieco niżej klasyfikowane będą kotły kondensacyjne (także te z silnikami Stirlinga), a także powietrzne pompy ciepła. W duchu dyrektywy najlepsze wydają się być rozwiązana hybrydowe, np. łączące kocioł gazowy z pompą ciepła powietrze/woda oraz kotły gazowe z generatorem prądu (HybrisPower).
Klasy energetyczne
Zestawienie klas energetycznych bÄ™dzie opierać siÄ™ na sezonowym współczynniku efektywnoÅ›ci energetycznej urzÄ…dzenia – stosunku energii wykorzystanej do zużytej energii pierwotnej. Dla tradycyjnych kotłów gazowych i olejowych zostaÅ‚a wprowadzona skala od A do G. Wyższe klasy obejmujÄ…: urzÄ…dzenia kogeneracji i gazowe pompy ciepÅ‚a (klasa A+), pompy ciepÅ‚a typu powietrze/woda (A++), a także sprężarkowe pompy ciepÅ‚a i ukÅ‚ady kogeneracyjne (klasa A+++, najwyższa). Możemy spodziewać siÄ™ dużych zmian w preferencjach grzewczych klientów. Dlatego warto już dziÅ› siÄ™ do nich przygotować.