Ecodesign – co powinniśmy wiedzieć?

Przez Adam
W ErP
1 lipca, 2014
0 komentarzy
4898 Views

Już we wrześniu przyszłego roku wejdzie w życie Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie ekoprojektu i etykietowania. Prawo wprowadzone przez UE będzie jednakowo stosowane w 30 krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EEA). Jednym z nadrzędnych celów dyrektywy jest wprowadzenie wymogu minimalnej sprawności oraz maksymalnego poziomu NOx i – w tylko przypadku pomp ciepła – poziomu hałasu produktów wprowadzonych do sprzedaży. W konsekwencji produkty o mniejszej sprawności będą sukcesywnie wykluczane. Instalatorzy, co jeszcze powinniśmy wiedzieć w związku z dyrektywą UE?

Etykietowanie

Wedle dyrektywy, która ma wejść w życie we wrześniu przyszłego roku, wprowadzone zostaną klasy energetyczne. Ich zadaniem jest dostarczenie użytkownikom prawdziwych, identyfikowalnych i porównywalnych danych o zużyciu energii, wydajności i innych istotnych parametrach. Celem etykietowania jest zachęcanie konsumentów do zakupu produktów o wyższej sprawności. W związku z wprowadzeniem klas energetycznych, najwyżej klasyfikowane będą układy kogeneracyjne o najwyższych współczynnikach efektywności. Nieco niżej klasyfikowane będą kotły kondensacyjne (także te z silnikami Stirlinga), a także powietrzne pompy ciepła. W duchu dyrektywy najlepsze wydają się być rozwiązana hybrydowe, np. łączące kocioł gazowy z pompą ciepła powietrze/woda oraz kotły gazowe z generatorem prądu (HybrisPower).

Klasy energetyczne

Zestawienie klas energetycznych będzie opierać się na sezonowym współczynniku efektywności energetycznej urządzenia – stosunku energii wykorzystanej do zużytej energii pierwotnej. Dla tradycyjnych kotłów gazowych i olejowych została wprowadzona skala od A do G. Wyższe klasy obejmują: urządzenia kogeneracji i gazowe pompy ciepła (klasa A+), pompy ciepła typu powietrze/woda (A++), a także sprężarkowe pompy ciepła i układy kogeneracyjne (klasa A+++, najwyższa). Możemy spodziewać się dużych zmian w preferencjach grzewczych klientów. Dlatego warto już dziś się do nich przygotować.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: