Jakie urządzenia zapewnią optymalny zład wody w systemach c.o. z pompą ciepła?

Przez Adam
W Instalatorzy
24 czerwca, 2023
0 komentarzy
1169 Views

Do czego potrzebny jest zład wody w instalacji grzewczej z pompą ciepła? Jakie zasobniki buforowe do gromadzenia wody marki De Dietrich i Baxi warto zastosować, a kiedy można je pominąć? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

podgrzewacz aquavie

Co to jest zład wody?

Zład wody to całkowita ilość wody krążąca w instalacji grzewczej. Natomiast zład wody na potrzeby pompy ciepła ma zapewnić efektywne jej działanie, co w praktyce oznacza dostarczenie odpowiedniej ilości wody, aby mogła uzyskać jak najlepszą wydajność.

Zazwyczaj zład wody określany jest przed producenta danego urządzenia, jednak ogólna zasada mówi, że na 1 kW mocy pompy ciepła zazwyczaj przypada 10 litrów wody. Im większa moc pompy, tym wymagany minimalny zład wody jest większy. Wyjątkiem są inwerterowe pompy ciepła – im wystarczy mniejszy zład – od 30 do 50 litrów. Dla przykładu, minimalny zład wody dla inwerterowej pompy ciepła typu powietrze-woda o mocy 10 kW to 50 litrów, co oznacza, że jest to minimalna ilość wody, która ma być dostępna na jej potrzeby w każdym momencie.

Do czego pompa ciepła potrzebuje zład wody?

Zład wody ma zapewnić poprawną pracę pompy ciepła oraz odmrażanie wymiennika jednostki zewnętrznej, który podczas jej działania pokrywa się lodem (jest to całkowicie normalne zjawisko). Odpowiedni zład wody gwarantuje szybkie i wydajne odmrażanie, aby pompa mogła wrócić do poprawnej pracy.

grzejnik

Czy grzejniki lub podłogówka są w stanie zapewnić minimalny zład wody?

Grzejniki zazwyczaj instaluje się z buforem ciepła, ponieważ jako odbiorniki ciepła, mają małą pojemność wodną, a co za tym idzie, także cieplną. Dlatego też nie zmagazynują one odpowiedniej ilości energii na potrzeby pompy ciepła.

Natomiast podłogówka charakteryzuje się dużą powierzchnią wymiany, może więc zmieścić znaczną ilość wody krążącej w instalacji ogrzewania podłogowego, a tym samym zapewnić odpowiedni zład wody.

Kiedy przydają się zasobniki buforowe?

We wcześniejszym artykule opisaliśmy już funkcje zasobnika buforowego. Przypomnijmy, zasobniki buforowe przeznaczone są do gromadzenia, przechowywania i przekazywania nadmiaru ciepłej wody grzewczej uzyskanej z różnych źródeł ciepła: kotłów c.o., kolektorów słonecznych oraz pomp ciepła. Stanowią zabezpieczenie instalacji centralnego ogrzewania, ponieważ przejmują różnicę pomiędzy mocą cieplną urządzenia, a mocą oddawaną do układu grzewczego. Zapewniają więc należyty zład wody w instalacji.

Zasobnik buforowy można podłączyć równolegle (wtedy pełni także rolę sprzęgła hydraulicznego) lub szeregowo, zarówno do instalacji grzejnikowej, podłogówki, jak i układu mieszanego.

W układzie równoległym pojemność bufora nie powinna być mniejsza od minimalnego zładu wody, który musi być zapewniony dla danej pompy ciepła. Trzeba mieć na uwadze, że w tym układzie bufor generuje stratę części energii, dlatego aby ją zniwelować, trzeba zrównoważyć przepływy zarówno po stronie pompy ciepła, jak i instalacji grzewczej. Poza tym, aby zainstalować bufor musimy wygospodarować dla niego dodatkowe miejsce.

Innym rozwiązaniem jest podłączenie bufora szeregowo, co sprawdza się przy ogrzewaniu podłogowym ze sterowaniem. W przypadku tego układu trzeba jednak dodatkowo zamontować zawór nadmiarowo-upustowy, który otworzy się, gdy zamknięte zostaną głowice termostatyczne, co zapewni swobodny przepływ.

BTW zasobnik buforowy

Kiedy nie trzeba stosować zasobnika buforowego?

W sytuacji, gdy mamy układ ogrzewania podłogowego zasilanego bezpośrednio, czyli bez stosowania jakiegokolwiek sterowania, możemy pominąć stosowanie bufora. Możliwe jest to w domu nowo budowanym o niewielkiej powierzchni. Podobnie jest w sytuacji, gdy w nowym budownictwie chcemy zastosować podłogówkę z częściowym sterowaniem.

Co istotne, w doborze zasobnika buforowego nie przewymiarowujmy zładu wody. Przewymiarowany zład wody generuje wyższe koszty związane z większym poborem prądu służącym do ogrzania zwiększonej ilości wody. Natomiast gdy pompa ciepła jest przewymiarowana to większy bufor ciepła może pomóc, ponieważ ułatwi pracę sprężarce. Trzeba jednak dążyć do tego, aby zład wody nie był przewymiarowany.

Zbiorniki buforowe i zasobniki c.w.u. w ofercie De Dietrich i Baxi

Choć dobrze dobrana pompa ciepła nie potrzebuje bufora, to montaż zbiornika buforowego pomaga w zapewnieniu odpowiedniego poziomu wody w instalacji, a to wpływa na jej stabilną pracę i wydłużenie żywotności. W ofercie marki De Dietrich znajdziemy wiszące zasobniki buforowe wody grzewczej BTW o pojemności od 80 do 150 litrów i zasobniki BT o wielkości od 220 do 500 litrów. Natomiast Baxi posiada w sprzedaży zasobniki BTWB o pojemnościach 80, 120, 150 litrów i BTB mieszczące 220, 300, 500 litrów wody. Woda magazynowana w zasobniku buforowym może być następnie stosowana do ogrzewania budynku lub dostarczania wody użytkowej.

Do przygotowywania ciepłej wody użytkowej dedykowane są także podgrzewacze c.w.u. Pisaliśmy już o tym, czym są, jak działają i w jakich sytuacjach znajdują zastosowanie podgrzewacze c.w.u. W portfolio De Dietrich znajdziemy szeroki wybór podgrzewaczy c.w.u. od 100 do 2000 litrów, natomiast u Baxi podgrzewacze mają pojemność od 150 do 500 litrów.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: