Zasobnik buforowy i jego funkcje

Przez Adam
W Instalatorzy
3 lipca, 2019
0 komentarzy
511 Views

Zasobnik buforowy to zbiornik, w którym magazynowana jest woda zasilająca ogrzewanie domu. Jakie są jego funkcje?

Podgrzewacz SR150SNPierwszą jego funkcją jest zwiększenie zładu instalacji, czyli ilości wody w niej zawartej. Większa ilość wody oznacza w praktyce zmniejszenie ilości cykli pracy sprężarki w pompie ciepła. Czynnik ten jest kluczowy dla jej żywotności, ponieważ częste uruchamianie i wyłączanie powoduje szybsze zużywanie się sprężarki. Samo zwiększenie zładu nie zawsze jest konieczne, a bezwładność cieplna ogrzewania podłogowego zwykle jest wystarczająca i nie wymaga stosowania zasobnika buforowego. 

Aby możliwe było skorzystanie z rozbudowanej automatyki obsługującej kilka stref grzewczych w budynku, niezbędne jest zastosowanie sprzęgła hydraulicznego zapewniającego poprawną pracę urządzenia. Tę drugą funkcję realizuje właśnie zasobnik buforowy. Do właściwej pracy pompa ciepła potrzebuje określonego przepływu wody przez wymiennik. Chcąc zamknąć wszystkie strefy grzewcze w budynku w instalacji bez sprzęgła hydraulicznego, doprowadzimy do zatrzymania przepływu i włączenia zabezpieczenia pompy ciepła. W instalacji wyposażonej w zasobnik buforowy zamknięcie stref spowoduje zatrzymanie odbioru ciepła z zasobnika. W tym momencie przepływ przez wymiennik jest ciągły, a pompa ciepła wyłączy się po osiągnięciu ustalonej temperatury w zasobniku buforowym.

Kiedy warto go mieć?

Zasobnik buforowy będzie potrzebny, kiedy dom jest ogrzewany za pomocą tradycyjnych grzejników i został podzielony na kilka obiegów o różnej temperaturze wody grzewczej, np.: ogrzewanie podłogowe i grzejniki lub gdy do instalacji ogrzewania mamy podłączony również kocioł na paliwo stałe czy kominek z płaszczem wodnym. W przypadku domu energooszczędnego wyposażonego w ogrzewanie podłogowe, gdzie nie ma w planach zainstalowania dodatkowego źródła ciepła do centralnego ogrzewania, a pojemności wody w instalacji jest odpowiednia, nie ma konieczności stosowania zbiornika buforowego. Brak zbiornika przełoży się też na obniżenie kosztów inwestycji.

 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: