Pompa ciepła do wody – przegląd najlepszych rozwiązań

Przez Monika
W Pompy ciepła
26 lipca, 2022
0 komentarzy
1069 Views

Ciepła woda użytkowa to niezbędny zasób w codziennym życiu. W naszym kręgu kulturowym nie traktujemy jej jako udogodnienia tylko jak coś zupełnie naturalnego. Tymczasem, aby powstała ciepła woda użytkowa, której używamy głównie do celów higienicznych, musi istnieć urządzenie, które ją przygotuje. Każdy będzie miał inne kryteria wyboru rozwiązania, które zagwarantuje ciepłą wodę użytkową w domu. Bardzo istotny jest z pewnością komfort użytkowania c.w.u oraz koszt całej inwestycji i comiesięcznych rachunków. 

Czym jest komfort? To podstawowe warunki, jakie musi spełnić korzystanie z ciepłej wody, aby można było uznać je za wystarczająco wygodne, przyjemne, bezproblemowe. Jest to między innymi odpowiednia temperatura wody oraz ilość dostępnej od ręki wody wtedy, gdy jest ona potrzebna. Sprzyjające komfortowemu korzystaniu z ciepłej wody są również takie opcje sterowania urządzeniem, które pozwalają regulować ustawienia zgodnie z aktualnymi preferencjami. Dobrze, gdyby sterowanie było intuicyjne i zwyczajnie łatwe dla przeciętnego użytkownika. Najbardziej skomplikowanym aspektem w wyborze urządzenia do c.w.u. są finanse. Najlepiej byłoby wybrać takie źródło ciepła, które będzie jednocześnie w przystępnej cenie i nie będzie generować wysokich kosztów w codziennej eksploatacji i w serwisie. 

Podgrzewanie wody użytkowej jako jedna z funkcji pompy ciepła

Pompa ciepła może być nowoczesnym i ekonomicznym sposobem ogrzewania domu i metodą uzyskania ciepłej wody użytkowej. Stawiając na pompę gruntową można całkowicie uniezależnić się od warunków atmosferycznych przy pozyskaniu energii do podgrzewu c.w.u. Powietrzna pompa ciepła w najzimniejszych miesiącach będzie korzystała ze wsparcia hydraulicznego w postaci np. kotła gazowego lub elektrycznego w postaci grzałki. Koszt eksploatacji pompy ciepła jest przyjazny dla portfela. 

Istnieją dwa systemy wykorzystujące pracę pompy ciepła, których zadaniem jest podgrzanie ciepłej wody użytkowej. Pompa ciepła do grzania wody jako samodzielne urządzenie i pompa ciepła do wody, która odpowiada jednocześnie za ogrzewanie pomieszczeń. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje zalety. 

W przypadku pompy ciepła odpowiadającej za c.o. i c.w.u. należy oczywiście zestawić ją z odpowiednio dużym zasobnikiem na ciepłą wodę. To, jak będzie on duży, jest uzależnione przede wszystkim od dwóch kwestii – tego jak duży jest dom, jaka jest odległość między urządzeniem i różnymi punktami poboru wody, ile tych punktów jest w całym mieszkaniu, jaka jest liczba mieszkańców i ich styl życia. Wielkość zasobnika będzie więc uzależniona od zapotrzebowania mieszkańców domu na ciepłą wodę. Pompa ciepła do wody to także konieczność odpowiedniego dobrania mocy urządzenia. Zwykle praca pompy ciepła skupia się na podgrzaniu wody, gdy nie ma potrzeby, aby w danej chwili pompa pracowała na zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. W zaawansowanym zasobniku woda jest przechowywana, a jej temperatura jest utrzymywana – jednak gdy spadnie poniżej ustalonego progu, urządzenie automatycznie przełączy się z funkcji grzania na podgrzewanie wody użytkowej. 

Przeciętna pompa do grzania wody, której zadaniem jest także ogrzanie domu, będzie w stanie zapewnić temperaturę wody na poziomie nawet 65 °C. Zaawansowane funkcje wymagają od pompy odpowiednio zaawansowanych możliwości sterowania pracą pompy ciepła – aby korzystając z podgrzewania wody, nie tracić na komforcie cieplnym i na odwrót. 

Przy standardowej wielkości zużycia c.w.u. wybór jednostki  obsługującej zarówno c.o. jak i instalację c.w.u. jest korzystniejszy. Jeśli jednak w domu występuje zwiększone pobór wody i jej zużycie jest ponadnormatywne (powodem może być na przykład wyjątkowo liczna rodzina lub zastosowane technologie jak duża wanna z hydromasażem), można postawić na jedno z dwóch rozwiązań. Albo inwestycja w jedną pompęo zwiększonej mocy, która w pełni pokrycje potrzeby użytkowników związane z ogrzewaniem i ciepłą wodą, lub instalacja dwóch oddzielnych jednostek i zapewnienie wody poprzez niezależną pompę. 

Pompa ciepła do wody – dedykowane urządzenie

Pompa ciepła dedykowana do c.w.u. pozwoli zatroszczyć się o naprawdę wysoki komfort c.w.u. Jeśli więc ta kwestia jest priorytetowa, warto postawić na termodynamiczny podgrzewacz wody, który energię do pracy czerpie z powietrza wewnętrznego lub z zewnątrz. Jest to także idealne rozwiązanie w przypadku modernizacji ogrzewania i wymiany nieefektywnego źródła ciepła na przykład na kocioł kondensacyjny i dodatkowo na pompę ciepła, gdy nie ma możliwości, aby odnawialne źródła energii generowały ciepło potrzebne również do ogrzania budynku. 

Są to urządzenia praktycznie bezobsługowe, pozwalają podgrzać wodę nawet do 65°C przy całkowitej kontroli nad zapotrzebowaniem – nie ma potrzeby, aby urządzenie przełączało się z trybu c.o. na tryb c.w.u. Urządzenia te są łatwe i szybkie w montażu, więc nie wymagają rozległych remontów. Ich długa  żywotność sprawia, że koszty serwisu, naprawy i wymiany są znikome. Termodynamiczne podgrzewacze wody mają zasobniki o pojemności nawet ponad 300 litrów, a mimo to są dość kompaktowe – składają się tylko z jednego modułu. Są oczywiście urządzenia z mniejszą pojemnością zasobnika – można wybrać opcję w pełni dostosowaną do potrzeb konkretnej rodziny.

Termodynamiczne podgrzewacze do c.w.u. działają oczywiście zgodnie z zasadą powietrznej pompy ciepła. Pompa ciepła do wody pracuje zatem w oparciu o odzysk energii cieplnej zgromadzonej w powietrzu. Po jej transformacji do wyższej temperatury ciepło przekazywane jest do c.w.u. celem jej podgrzania. Jest to rozwiązanie oparte o odnawialne źródła energii, tylko okresowo wykorzystujące grzałkę elektryczną. Dzieje się tak w momentach szczytowego zapotrzebowania na ciepłą wodę – grzałka pozwala zapewnić odpowiednio wysoką moc w przypadku ponadwymiarowego zużycia c.w.u. 

Kiedy sprawdzi się pompa ciepła do wody?

Pompa ciepła do wody użytkowej sprawdzi się przede wszystkim przy modernizacji źródeł ciepła. Klasyczna pompa ciepła do grzenia wody i ogrzewania zastąpi z powodzeniem stary, nieefektywny kocioł. W domach, w których jest dostęp go gazu ziemnego warto zdecydować się na kocioł kondensacyjny, uzupełniając układ o termodynamiczny podgrzewacz wody.

Pompa ciepła do wody jest dobrym rozwiązaniem nie tylko przy modernizacji, ale wszędzie tam, gdzie do ogrzewania używa się kotła na paliwo stałe lub kotła olejowego. Sprawdzi się szczególnie późną wiosną, latem i wczesną jesienią, gdy ogrzewanie domu nie jest konieczne. 

Termodynamiczny podgrzewacz, który uniezależnia pracę związaną z ogrzewaniem od podgrzewania wody będzie dobrym wyborem wszędzie tam, gdzie zużycie wody jest stale bądź okresowo bardzo wysokie. 

Pompa ciepła do grzania wody De Dietrich i Baxi

Ostatnio nową pompę ciepła Auriga, zaproponowała także marka Baxi należąca do grupy BDR Thermea. Auriga to pierwsze urządzenie z segmentu pomp ciepła w ofercie marki Baxi. Jest to pompa powietrze/woda typu monoblok, zapewniająca ogrzewanie, chłodzenie i wytwarzanie ciepłej wody użytkowej. Nowy szereg obejmuje 5 modeli od 5 do 16 kW, w wersji z zasilaniem jednofazowym lub trójfazowym.

Pompa ciepła dzięki sprężarce inwerterowej DC gwarantuje maksymalną efektywność energetyczną i pracę w szerokim zakresie temperatur zewnętrznych: grzanie od -25°C, a chłodzenie aż do +46°C. Auriga ma mocną pompę obiegową, dzięki której sprawdza się nawet w najbardziej wymagających instalacjach. Pompa ciepła ze względu na dostępne moce może pracować w nowych budynkach jak również modernizowanych. Pompę ciepła Auriga można w łatwy sposób połączyć w jeden system z instalacją solarną, kotłem lub grzałką elektryczną, co pozwoli na jeszcze większy komfort i większą oszczędność. Pompa ciepła pracuje cicho dzięki specjalnie wykonanej konstrukcji komory chłodniczej i izolacji sprężarki. Dodatkowo użytkownik ma do wyboru z poziomu regulatora dwa tryby pracy ograniczające hałas.

Zaawansowany panel sterowania pozwala zarządzać ogrzewaniem i chłodzeniem przy wykorzystaniu aż 16 krzywych pogodowych, a także sterować zasobnikiem c.w.u., zintegrowanym kotłem, wspomagającą grzałką elektryczną oraz umożliwia integrację z instalacją solarną i zarządzanie pompą cyrkulacyjną c.w.u. Pompa ciepła posiada także funkcję dezynfekcji termicznej, tryb cichy z 2 ustawianymi poziomami ciszy oraz tryb wakacyjny wraz z zabezpieczeniem przeciw zamarznięciu. Dzięki zastosowaniu protokołu Modbus Aurigę można połączyć z systemem zarządzania budynkiem (BMS). 

Pompa ciepła Auriga jest dostępna w sprzedaży z wyposażeniem dodatkowym, jak regulacja, wiszący zasobnik buforowy, grzałka czy zawór przełączający c.o./c.w.u., a także w pakietach z podgrzewaczem c.w.u.

Elensio to termodynamiczny podgrzewacz wody, czyli pompa ciepła do grzania wody, która pozwala przygotować i magazynować do 338 litrów wody o temperaturze 40 °C. Urządzenie pracuje oszczędnie i ekologicznie dzięki naturalnemu czynnikowi chłodniczemu R290. Przy współczynniku COP wynoszącym do 3,48 Elensio dostarcza 3,48 kWh energii grzewczej na 1 kWh zużytej energii. Jest cichy i kompaktowy, dzięki bardzo małej wysokości i emisji zaledwie 49dB[A]. 

W celu wytworzenia c.w.u., można wybrać jeden z pięciu trybów pracy. Zalecany jest tryb Programowanie, który umożliwia zaprogramowanie okresów wytwarzania c.w.u. odpowiednio do potrzeb użytkownika i zapewnienie optymalnego zużycia energii. 

Najnowocześniejsza technologia zapewnia jakość i długi okres użytkowania. Anoda tytanowa dodatkowo chroni zasobnik. Zastosowany wymiennik ciepła ma bardzo wysoką wydajność. Podgrzewacz wyprodukowano w całości we Francji. 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: