Jak polskie miasta walczą z zanieczyszczonym powietrzem: Bielsko-Biała

Przez Monika
W Klienci indywidualni
14 lutego, 2017
0 komentarzy
1702 Views

Mimo że jakość powietrza w Polsce pozostawia wiele do życzenia, niektóre z polskich miast zrobiły już krok do czystszego powietrza i zadbały o zdrowie mieszkańców oraz dobro środowiska. W nowym cyklu opowiemy o tym, jak polskie miasta walczą ze smogiem. Zaczynamy od Bielska-Białej.

BB_logoDziałania zmierzające do poprawy stanu powietrza władze Bielska-Białej podjęły już w 2004 roku. Dziś, po niemal 15 latach pracy, w nie ma już w tym śląskim mieście żadnego budynku publicznego ogrzewanego węglem. Część z nich jest zasilana przez kolektory słoneczne. Pozwoliło to zmniejszyć emisję zanieczyszczeń pyłowo-gazowych, m.in. CO2 i pyłu zawieszonego PM10.

Podstawowym celem miasta była i nadal jest likwidacja urządzeń grzewczych starego typu, w szczególności pieców węglowych. Na ten cel z budżetu miasta i WFOŚiGW wydano już ponad 27 mln zł. Pieniądze przeznaczono na dotacje dla mieszkańców chcących zmienić sposób ogrzewania swoich domów. Również w 2017 roku mieszkańcy mogą ubiegać się o dopłatę na wymianę starych pieców w wysokości 7000 zł.

 

Miasto duży nacisk kładzie także na edukację w zakresie szkodliwości niskiej emisji spowodowanej korzystaniem z pieców starej generacji. Plan działań informacyjno-edukacyjnych został przez miasto zakrojony bardzo szeroko. Mieszkańcy Bielska-Białej mogą dowiedzieć się więcej na ten temat m.in. ze stworzonej specjalnie w tym celu strony internetowej www.miastodobrejenergii.pl lub z artykułów publikowanych w lokalnej prasie oraz informacji w radiu. Powstało także wiele filmów edukacyjno-informacyjnych i spotów promujących ekologię oraz korzystanie z bezpiecznych dla środowiska sposobów ogrzewania i produkcji c.w.u. Głównym punktem działań w celu ochrony powietrza jest w Bielsku-Białej Beskidzki Festiwal Dobrej Energii, który miasto organizuje co roku od 4 lat. W 2017 roku odbędzie się jego 5. edycja.

Bielsko-Biała jako pierwsze polskie miasto rozpoczęła działania związane z Planem Zrównoważonej Energii, co było związane z przystąpieniem do inicjatywy Convenant of Mayors w 2009 roku. Jeden z prowadzonych przez miasto projektów – “Bielsko-Biała chroni klimat” – został cztery lata temu uznany za najlepszy lokalny projekt w Europie.

 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: