Głośność pracy pompy ciepła – jak wyciszyć pompę ciepła?

Przez Adam
W Klienci indywidualni
22 maja, 2024
0 komentarzy
88 Views

Pomimo wielu zalet pomp ciepła, jednym z często poruszanych problemów jest generowany przez nie hałas, który może wpływać na komfort życia i pracy w ich otoczeniu. Te dźwięki mogą być szczególnie uciążliwe w nocy. W skrajnych przypadkach mogą nawet prowadzić do konfliktów z sąsiadami. Sprawdzamy czy i jak można zredukować hałas generowany przez pompy ciepła.

hałas źródło freepik
Obraz autorstwa valuavitaly na Freepik

Czy pompa ciepła jest głośna?

Pompy ciepła będące coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w systemach ogrzewania i chłodzenia, generują hałas o różnej intensywności. Typowy poziom hałasu dla standardowych pomp ciepła waha się od około 40 do 60 decybeli na poziomie metra od źródła dźwięku. Dla porównania, szept to 20-30 dB, szmery w domu to 40 dB, poziom hałasu w typowym biurze wynosi około 50 dB, natomiast włączony odkurzacz to średnio 60 dB. Wartość powyżej 70 decybeli jest już odbierana jako głośna i może przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. Przykładowo, 90 dB to słyszalny hałas panujący na ruchliwej ulicy.

Co jest źródłem hałasu w pompie ciepła?

  • Sprężarka – to zazwyczaj główny winowajca, ponieważ podczas pracy generuje znaczne wibracje.
  • Wentylatory – służą do wymiany ciepła, ich praca jest związana z ciągłym ruchem i obiegiem powietrza, co także generuje hałas.
  • Obieg płynów chłodniczych – ruch płynów pod ciśnieniem przez rury i zawory może także wywoływać dźwięki, które w zależności od konstrukcji, mogą być słyszalne z różnym natężeniem.

Ocena poziomu hałasu w pompie ciepła nie ogranicza się jedynie do subiektywnego odbioru. Istnieją międzynarodowe normy oraz krajowe przepisy, które określają maksymalne dopuszczalne poziomy hałasu dla urządzeń użytkowych. Przekroczenie tych norm może skutkować nie tylko obniżeniem komfortu użytkowania, ale również koniecznością dostosowania instalacji do obowiązujących przepisów.

Dlatego, analizując hałas generowany przez pompy ciepła, nie można ograniczać się tylko do danych producenta, ale również należy uwzględnić sposób instalacji, lokalizację oraz otoczenie, w którym urządzenie jest eksploatowane. Te czynniki mogą znacząco wpływać na postrzegany poziom hałasu, co jest istotne dla optymalnego i zgodnego z normami użytkowania.

Pompa ciepła – hałas. Jakie są normy i przepisy dotyczące hałasu?

W Unii Europejskiej regulacje dotyczące hałasu są częścią szerszych przepisów dotyczących ochrony środowiska i mogą być włączone do przepisów o hałasie środowiskowym. W Polsce możemy je sprawdzić w rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku, zgodnie z którym właściciele nieruchomości na terenach zabudowy jednorodzinnej zobowiązani są do zachowania hałasu na granicy działki nie przekraczającego 50 dB w dzień i 40 dB w nocy.

Przepisy te mają bezpośredni wpływ na projektowanie i instalację pomp ciepła. Producenci muszą projektować urządzenia tak, aby spełniały określone normy hałasu, co często prowadzi do wdrażania zaawansowanych technologii wyciszających i redukujących „buczenie pompy ciepła”, takich jak specjalne obudowy czy technologie tłumienia wibracji. Instalatorzy, z kolei, muszą zadbać o odpowiednie umiejscowienie jednostki poza budynkiem i zastosowanie technik izolacji akustycznej.

pompa ciepła Modena

Jakie parametry określają głośność pompy ciepła?

Głośność pompy ciepła określana jest najczęściej przez dwa parametry, które pozwalają ocenić, jak duże będą emitowane przez nią hałasy:

  • Poziom ciśnienia akustycznego – dB(A) – jest to najbardziej podstawowy i bezpośredni sposób mierzenia hałasu pompy ciepła. Ten parametr pokazuje intensywność dźwięku w konkretnym miejscu i jest zwykle podawany przez producentów w specyfikacjach technicznych. Mierzy się go w czasie pracy pompy ciepła uwzględniając przy tym charakterystykę częstotliwościową typu A (jest to charakterystyka ucha ludzkiego). Poziom hałasu podany w jednostce dB(A) to wartość, którą usłyszymy przebywając w pobliżu pracującej pompy.
  • Poziom mocy akustycznej – (dB) – ten parametr mierzy całkowitą energię dźwiękową wyemitowaną przez urządzenie w warunkach laboratoryjnych. Jego wartość nie zależy bezpośrednio od odległości od źródła dźwięku, przez co lepiej odzwierciedla całkowity hałas generowany przez pompę. Co istotne, poziom mocy akustycznej można obniżać np. na noc w zależności od aktualnych potrzeb.

Zarówno wartość poziomu ciśnienia akustycznego, jak i poziomu mocy akustycznej znajdziemy w instrukcji montażu lub w karcie produktu.

Jak wyciszyć pompę ciepła?

Rozwój technologii i rosnąca świadomość ekologiczna użytkowników skłoniły producentów pomp ciepła do intensywnych prac nad redukcją hałasu emitowanego przez te urządzenia. Dzięki temu na rynku dostępne są modele, które mogą być określane mianem „najcichszych”, oferując nie tylko efektywność energetyczną, ale także zwiększony komfort akustyczny.

Istnieje wiele sprawdzonych metod, które zapewniają wyciszenie pompy ciepła, zarówno na etapie projektowania instalacji, jak i poprzez wprowadzenie modyfikacji w już istniejących systemach.

Hałasująca pompa ciepła – oto najpopularniejsze sposoby na wygłuszenie pompy ciepła:

  • – jeśli pompa ciepła nie posiada obudowy dźwiękochłonnej to aby wygłuszyć pracę sprężarki, można ją zamontować na amortyzatorach antywibracyjnych;
  • zastosowanie barier akustycznych – bariery dźwiękochłonne mogą być instalowane wokół pompy ciepła, aby izolować hałas. Istotne jest, aby dobrze dobrać materiały (materiały o wysokiej masie i porowatości mogą efektywnie tłumić dźwięki) oraz odpowiednio zaprojektować konstrukcję (bariery powinny być dostosowane do kierunków, z których najbardziej rozchodzi się dźwięk);
  • umiejscowienie pompy ciepła z dala od okien i miejsc wypoczynku (zapewnia to mniejsze przenikanie hałasu do wnętrz) oraz wykorzystanie naturalnych barier (umiejscowienie pompy za budynkami lub naturalną roślinnością, która może działać jako bariery dźwiękowe);
  • regularne przeglądy i konserwacja, co pozwoli upewnić się, że wszystkie komponenty pompy ciepła działają optymalnie i nie przyczyniają się do nadmiernego hałasu. Wymiana zużytych części i odpowiednie smarowanie mogą znacząco obniżyć poziom generowanego dźwięku.

Czy istnieje cicha pompa ciepła? Najcichsze pompy ciepła marek De Dietrich i Baxi

Pompy ciepła marek De Dietrich i Baxi, dzięki zastosowaniu technologii inwerterowej, mogą płynnie regulować moc, przez co są znacznie cichsze w działaniu. Jaka jest najcichsza pompa ciepła z portfolio BDR Thermea?

Przykładem cichych pomp ciepła są modele typu split – Strateo R32 od De Dietrich czy Platinum BC Smart R32 od Baxi, których ­komfortową pracę zapewnia wyjątkowo cicha jednostka wewnętrzna z mocą akustyczną poniżej 36 dB(A). Moc akustyczna gruntowej pompy ciepła GSHP jest również niska i wynosi 49 dB(A) dla urządzenia o mocy 5,7 kW.

Natomiast pompy ciepła typu monoblok, czyli Modena od De Dietrich i Auriga A od Baxi posiadają tryb cichy z dwoma ustawianymi poziomami ciszy. Ich moc akustyczna podczas normalnej pracy kształtuje się na poziomie 55 – 68 dB(A) w zależności od wielkości urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

komentarze z facebooka: