Co nowego w branży instalacyjno-grzewczej w II połowie 2023 r.?

Przez Adam
W Instalatorzy
27 listopada, 2023
0 komentarzy
212 Views

Czy kotły gazowe będą zakazane w krajach Unii Europejskiej? Jak tę kwestię rozwiąże Wielka Brytania? Co oznacza „polityka zachęt” wydaniu francuskim? Jak Niemcy chcą realizować nową politykę dotyczącą pomp ciepła? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiadamy w naszym artykule.

instalator
źródło: pl.freepik.com

EHPA chce większego wsparcia dla branży grzewczej

Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) zaapelowało o bardziej konsekwentne wsparcie rządowe po tym, jak wstępne dane sprzedaży na rok 2023 wskazują na niepokojący spadek. Specjaliści EHPA ostrzegają, że bez silniejszych i bardziej konsekwentnych polityk, cele energetyczne UE dotyczące 60 milionów nowych pomp ciepła do 2030 roku mogą nie zostać osiągnięte.

Po wyjątkowej sprzedaży w 2022 roku, pierwsze dane sprzedażowe na rok 2023 wskazują na niepokojący spadek. Dla przykładu, we Włoszech sprzedaż pomiędzy pierwszymi połowami 2022 i 2023 roku spadła o 34%. W Finlandii spadek wyniósł 17%. W Polsce był to spadek o 6%, ale obecny trend po drugim kwartale pokazuje spadek sprzedaży na poziomie 20-30% w porównaniu do 2022 roku.

Zebrane dane sprzedażowe dotyczą pomp ciepła sprzedanych instalatorom i dystrybutorom, a nie ilości otrzymanej przez użytkowników końcowych. W niektórych przypadkach, pompy ciepła zamówione w zeszłym roku przez dystrybutorów – które były liczone jako sprzedaż w 2022 roku – teraz są przechowywane w magazynach w oczekiwaniu na zamówienia użytkowników końcowych.

Zmieniająca się polityka na szczeblach krajowych

Przyczyn takiej sytuacji EHPA upatruje w zmieniających się kierunkach polityki rządowej w wielu krajach europejskich, szczególnie dotyczących dotacji i wsparcia dla zakupów pomp ciepła. Chodzi zwłaszcza o ceny gazu, które już spadły, podczas gdy ceny energii elektrycznej pozostają wysokie. Zadaniem EHPA stosunek cen energii elektrycznej do gazu musi być mniejszy.

We Włoszech, jak informuje EHPA, kwalifikacje do programu wsparcia zostały drastycznie zaostrzone, a sam program stał się mniej opłacalny – co doprowadziło nawet do anulowania projektów.

W Finlandii, gdzie sprzedaż była wysoka w porównaniu z krajami nieskandynawskimi, zmiana jest przypisywana normalizacji rynku, po szoku związanym z wysoką ceną energii, wysokimi stopami procentowymi, niepewnością gospodarczą i spowolnieniem nowych projektów budowlanych.

W Polsce zmienne ceny energii, wysoka cena energii elektrycznej (która jest cztery razy wyższa niż cena gazu), problemy z łańcuchem dostaw i brak konsekwentnej polityki rządowej wpływają na sprzedaż, która była niższa w drugim kwartale w porównaniu z pierwszym kwartałem 2023 roku. Według EHPA, obecnie tańszą opcją okazuje się ogrzewanie domu paliwami kopalnymi niż pompą ciepła.

źródło: https://www.coolingpost.com/world-news/call-for-more-support-as-heat-pump-sales-decline/

Kotły gazowe nie są zakazane w nowej dyrektywie europejskiej

Na koniec września br. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej opublikował długo oczekiwaną rewizję Dyrektywy dotyczącej Efektywności Energetycznej Budynków, która zakłada, że administracje publiczne krajów UE będą działały na rzecz zwiększania efektywności energetycznej budynków.  W tym celu zaleca zastąpienie najbardziej zanieczyszczających urządzeń grzewczych przez inne o lepszej wydajności, ale w żadnym wypadku nie zakazuje się używania kotłów, niezależnie od rodzaju ich paliwa.

Zgodnie z tą rewizją, kraje członkowskie Unii Europejskiej będą musiały zagwarantować redukcję zużycia energii o co najmniej 11,7% do 2030 roku.

źródło: https://www.interempresas.net/Climatizacion/Articulos/491733-Las-calderas-de-gas-no-se-prohiben-en-la-nueva-Directiva-europea-aclaran-desde-Agremia.html

źródło: pl.freepik.com

Francja – planowanie ekologiczne po nowemu

Pod koniec września br. prezydent Francji, Emmanuel Macron przedstawił projekt planowania ekologicznego. Jego celem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych we Francji o 55% do 2030 roku w porównaniu do 1990 roku. Cel ma być osiągnięty poprzez politykę zachęt, a nie zakazów np. używania kotłów gazowych.

Francja chce postawić na pompy ciepła – w tym celu ich produkcja ma zostać potrojona do 2027 roku (do 1 miliona urządzeń). Aby pompy ciepła mogły zostać zainstalowane przez wykwalifikowanych specjalistów, planuje się także przeszkolenie 30 000 instalatorów.

Jednocześnie przewiduje się większe wsparcie finansowe dla sektora OZE, aby udało się wyprodukować zakładaną ilość urządzeń, a także zwiększenie środków przeznaczonych dla użytkowników końcowych, tak, aby koszt zakupu pompy ciepła porównywalny był z kosztem kotła gazowego.

źródła: https://www.genieclimatique.fr/tendances/21453/emmanuel-macron-veut-mettre-les-bouchees-trip oraz https://www.genieclimatique.fr/tendances/21439/abandon-de-l-interdiction-des-chaudieres-a-ga

Niemcy – OZE mają stać się standardem

Niemiecki Bundestag we wrześniu br. uchwalił nowelizację Ustawy o Energii Budynków (GEG). Ustawa ta, zgodnie z wolą rządu federalnego, stanowi punkt wyjścia do przejścia na ogrzewanie z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. GEG ma zapoczątkować kompleksową modernizację dostaw ciepła w Niemczech. Celem jest wprowadzenie większej ilości ciepła z sieci oraz wydajniejszej, oszczędniejszej i bardziej przyjaznej dla klimatu technologii grzewczej, aby po latach stagnacji polityka ciepłownicza w Niemczech mogła wkroczyć na przyszłościowy kurs. W ten sposób odnawialne źródła energii w sektorze budowlanym mają stać się standardem.

Wyznaczono przy tym okresy przejściowe i regulacje dla przypadków trudnych oraz dofinansowanie do wymiany ogrzewania do 70%. Właściciele mają wolność wyboru między różnymi technologiami przy przejściu na odnawialne źródła energii. Istniejące kotły olejowe i gazowe nie są objęte tymi przepisami i mogą nadal być używane.

Aby umożliwić właścicielom znalezienie dla siebie najodpowiedniejszego rozwiązania, przez okres przejściowy, czyli pięciu lat, można jeszcze instalować ogrzewanie, które nie spełnia wymogu 65% energii odnawialnej.

źródło: https://www.si-shk.de/bundestag-beschliesst-geg-novelle-193132/

źródło: pl.freepik.com

Wielka Brytania – kotły gazowe nadal w użyciu

Pod koniec września br., premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak zaproponował złagodzenie wycofywania kotłów gazowych, jednocześnie zwiększając dostępną dotację w ramach programu modernizacji kotłów.

Premier Wielkiej Brytanii opóźnił zakaz wprowadzania nowych systemów grzewczych na paliwa kopalne dla domów poza siecią gazową do 2035 roku i zasugerował wyjątki dla niektórych gospodarstw domowych i rodzajów nieruchomości. Poinformował także o podniesieniu dostępnej dotacji w ramach programu modernizacji kotłów z 5000 funtów do 7500 funtów.

źródło: https://www.coolingpost.com/uk-news/uk-government-relaxes-boiler-phase-out-plans/

Jednocześnie w Wielkiej Brytanii zostanie uruchomiony pierwszy w kraju, dedykowany staż w dziedzinie niskoemisyjnego ogrzewania po potwierdzeniu przez rząd finansowania programu. Program stażowy ma na celu przygotowanie nowej generacji pracowników do pomocy w osiągnięciu celu rządu brytyjskiego dotyczącego instalacji 600 000 pomp ciepła rocznie do 2028 roku. Szacuje się, że do końca dekady potrzebnych będzie 57 000 wykwalifikowanych instalatorów pomp ciepła.

źródło: https://www.coolingpost.com/uk-news/heat-pump-apprenticeship-receives-government-funding/

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: