Zmiany w programie Prosument

Przez Monika
W Klienci indywidualni
11 sierpnia, 2015
1 komentarz
3107 Views

Dziś mam wyjątkowo dobrą wiadomość. Od 31 lipca zmieniły się zasady programu Prosument, dzięki któremu można uzyskać dofinansowanie na zakup i montaż instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii. Jakie to zmiany? Do tej pory, aby skorzystać z dofinansowania, trzeba było zdecydować się na jednoczesną instalację urządzeń produkujących ciepło oraz prąd. Teraz zniesiono ten obowiązek.

Kaliko TWH_zdjecie aranzacyjne. Fot. De DietrichDo tej pory, aby skorzystać z dotacji w ramach programu Prosument, trzeba było zdecydować się albo na mikrokogenerację, albo zainstalować na przykład pompę ciepła i oddzielnie instalację fotowoltaiczną. Jedno i drugie rozwiązanie było i bardziej kłopotliwe, i droższe od zastosowania jedynie instalacji grzewczej, która dla przeciętnego użytkownika jest zupełnie wystarczająca.

Po zmianach w programie Prosument wystarczy, aby dofinansowana inwestycja była instalacją odnawialnych źródeł energii. Chodzi o źródła ciepła opalane biomasą, pompy ciepła i kolektory słoneczne. Nadal dofinansowywane będą oczywiście systemy fotowoltaiczne, małe elektrownie wiatrowe i mikrokogeneracja.

O jak wysokie dofinansowanie można się starać? W przypadku zakupu i instalacji kotłów na biomasę, pomp ciepła i kolektorów o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt. można uzyskać dofinansowanie w wysokości 20 % kosztów kwalifikowanych do końca 2016 r., potem zaś – 15 %. Zgodnie z zasadami programu maksymalna wysokość kosztów kwalifikowanych zakupu i montażu tych instalacji nie może przekroczyć 100 tys. zł (w przypadku budynku mieszkalnego dla osoby fizycznej). Maksymalne jednostkowe koszty kwalifikowane dla każdego rodzaju instalacji są dokładnie opisane w zasadach programu na stronie internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Warto się z nimi zapoznać przed decyzją o ubieganiu się o dofinansowanie i wyborem konkretnego

1 komentarz do “Zmiany w programie Prosument”

  1. […] ze zmianami w programie Prosument, o których pisała Monika, zwiększy się wachlarz urządzeń, na które Klienci będą mogli uzyskać dofinansowanie, bez […]

komentarze z facebooka: