Więcej chodników oczyszczających powietrze

Przez Monika
W Klienci indywidualni
Kwiecień 30, 2019
0 komentarzy
175 Views

W stolicy naszego kraju powstaną kolejne antysmogowe chodniki. Modernizację przejdzie pięć ciągów pieszych, a koszt budowy przekroczy 5 mln zł.

chodnikNiebawem w Warszawie rozpocznie się remont pięciu ciągów pieszych. W informacji nie byłoby nic niezwykłego gdyby nie fakt, że nowe chodniki będą oczyszczały powietrze pochłaniając m.in. dwutlenek azotu. Do podjęcia decyzji przyczyniły się pozytywne wyniki badań skuteczności nawierzchni.

 

Modernizacji zostaną poddane:

– al. Lotników na odcinku od al. Wilanowskiej do ul. Puławskiej (ponad 5300 m2),

– al. Wojska Polskiego na odcinku od ul. Popiełuszki do pl. Inwalidów (6000 m2), 

– al. Solidarności na odcinku od ul. Bielańskiej do Nowy Przejazd (450 m2.),

– ciąg ulic Czecha – Sejmikowa na odcinku od ul. Kajki do ul. Wydawniczej (ponad 2000 m2),  

– ul. Zawodzie na odcinku od ul. Augustówka do ul. Kobylańskiej (1500 m2).

Koszt budowy antysmogowych chodników przekracza 5 mln zł.

To nie pierwsza taka inwestycja w Warszawie. Antysmogowy chodnik powstał w ramach eksperymentu przy rondzie Daszyńskiego – pisaliśmy o tym TUTAJ.

Technologia

Wykorzystany do budowy chodnika beton ma właściwości fotokatalityczne. Na dobrze nasłonecznionej powierzchni płyty redukują związki zagrażające zdrowiu, m.in. dwutlenku azotu, dzięki czemu rozkładane substancje stają się nieszkodliwe i wraz z wodą deszczową odprowadzane są do gleby. Inną istotną zaletą tego typu betonu są właściwości samooczyszczenia się (przez cały okres użytkowania). Ponadto koszty wykonania antysmogowego betonu są niewiele wyższe od standardowego – różnica wynosi zaledwie kilkanaście procent.

 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: