Antysmogowy chodnik

Przez Monika
W Klienci indywidualni
11 grudnia, 2018
0 komentarzy
1715 Views

Niezwykła ścieżka oczyszczająca powietrze powstała w stolicy naszego kraju,  Warszawie. Chodnik pochłania szkodliwe pyły i spaliny, dzięki czemu jakość powietrza w jego pobliżu jest zauważalnie lepsza.

chodnikChoć trudno to sobie wyobrazić, no bo jak chodnik ma pochłaniać pyły i spaliny, to jednak jest to możliwe. Taki niecodzienny projekt został właśnie wykonany przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie.

Jak to działa?

Skoro już taka ścieżka powstała, to z pewnością każdy zadaje sobie pytanie: w jaki sposób to funkcjonuje? Już wyjaśniamy. W prezentowanym przypadku specjalna mieszanka betonu o właściwościach fotokatalitycznych pod wpływem słońca rozkłada szkodliwe dla człowieka cząstki NOx pochodzące ze spalin samochodowych na neutralne związki azotu. W tej formie azot jest całkowicie nieszkodliwy dla środowiska.

Przed wykonaniem ścieżki przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie antysmogowy beton był testowany przez 9 miesięcy w warunkach laboratoryjnych. W czasie prowadzonych badań laboratoryjnych redukcja NOx dochodziła do 70%. Testy były także prowadzone w ruchu miejskim przy różnym natężeniu ruchu samochodowego. Pozytywne wyniki sprawiły, że postanowiono położyć chodnik na warszawskiej Woli. Powstały chodnik ma powierzchnię 350 m2. Prowadzone pomiary wskazały, że w miejscu gdzie znajduje się chodnik pochłaniający zanieczyszczenia, było o 30% mniejsze stężenie dwutlenku azotu niż na obszarze, gdzie nie było antysmogowego betonu.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: