Pompa ciepła i grzejniki

Przez Adam
W Instalatorzy
6 grudnia, 2018
1 komentarz
3773 Views

Pompa ciepła to urządzenie, które można zastosować zarówno w obiekcie nowo budowanym, jak i modernizowanym. Należy jednak pamiętać, że korzyści płynące z jej zastosowania będą większe, jeśli do współpracy wykorzysta się odpowiednie rozwiązanie instalacji wewnętrznej.

GSHP_psyEkonomiczne i praktycznie bezobsługowe pompy ciepła stanowią obecnie idealną alternatywę dla kotłów na olej czy gaz. Decydując się na to rozwiązanie często pojawia się pytanie, czy pompa ciepła może współpracować z grzejnikami?

I tutaj co do zasady nie ma przeciwwskazań, aby pompa ciepła współpracowała z grzejnikami. Takie rozwiązanie dla systemu grzewczego nie jest jednak najkorzystniejsze. Związane jest to z faktem, że nowoczesne niskotemperaturowe systemy grzewcze wymagają niższej temperatury wody zasilającej instalację niż tradycyjne systemy wysokotemperaturowe. Z tego względu charakteryzują się znaczną oszczędnością energii cieplnej niezbędnej do ogrzewania domu, a więc i niższymi kosztami eksploatacyjnymi. Aby system grzewczy oparty o pompę ciepła pracował efektywnie, konieczne będzie połączenie go z ogrzewaniem o niskiej temperaturze emisji i dużej powierzchni grzania, takim jak ogrzewanie płaszczyznowe, podłogowe lub ścienne. Optymalna temperatura wody zasilająca instalację grzewczą z pompą ciepła jest w tym przypadku na poziomie 30–40°C.

 Tradycyjne wysokotemperaturowe instalacje grzewcze obliczane są na znacznie wyższą temperaturę wody zasilającej, ok. 60–75°C i dla takich parametrów dobierana jest wielkość grzejników. Pozostawienie starych grzejników ściennych można wziąć pod uwagę ewentualnie przy wymianie kotła na pompę ciepła, jednak w przypadku zasilania ich wodą o temperaturze mniejszej niż wymagana  nie zostanie zapewniona pełna kompensacja strat ciepła w pomieszczeniach. Obniżenie temperatury zasilania grzejników tradycyjnych można zrekompensować zwiększeniem ich powierzchni, jednak takie rozwiązanie traci sens. W niektórych przypadkach ich wielkość trzeba by było nawet potroić, co przy okazji jest mało estetyczne. Jeśli nie jest możliwe wykonanie ogrzewania płaszczyznowego, podłogowego lub ściennego, tradycyjne grzejniki warto wymienić na niskotemperaturowe.

1 komentarz do “Pompa ciepła i grzejniki”

  1. Janek pisze:

    Nie wiedziałem że taką instalację można wykonać. Zazwyczaj nikt nie wspomina o grzejnikach podczas dobierania pompy ciepła. Będę musiał pomyśleć nad modernizacją całego systemu.

komentarze z facebooka: