Na co zwrócić uwagę przy wyborze kotła gazowego do zastosowań komercyjnych?

Przez Adam
W Instalatorzy
21 czerwca, 2023
0 komentarzy
433 Views

Wybór kotła gazowego do zastosowań komercyjnych to proces wymagający uwagi i analizy. Efektywność energetyczna, dobór mocy, kwestie bezpieczeństwa, dostępne funkcjonalności, aspekty ekologiczne, koszty eksploatacyjne, ale także renoma producenta i dostępna gwarancja – to wszystko powinno być brane pod uwagę, aby postawić na urządzenie, które nie tylko zapewni komfort cieplny, ale także oszczędności finansowe i korzyści dla środowiska.

kocioł gazowy C230 EVO

Efektywność energetyczna obniża koszty eksploatacyjne

Wybierając kocioł gazowy do zastosowań komercyjnych warto zwrócić uwagę na jego efektywność energetyczną. Oznacza ona zdolność wykorzystania energii zawartej w paliwach. Kocioł o wysokiej efektywności wykorzystuje energię z dostarczanego gazu do ogrzewania wody lub powietrza, minimalizując jednocześnie straty energii. Kotły kondensacyjne są jednymi z najbardziej efektywnych kotłów gazowych. Dzięki procesowi kondensacji wykorzystują energię zawartą w spalinach, co znacząco zwiększa ich wydajność.

Warto zauważyć, że efektywność energetyczna kotła gazowego jest określana przez współczynnik sprawności/ wydajności. Informuje on, jaki procent paliwa jest rzeczywiście wykorzystywany do generowania ciepła. Wysoki współczynnik sprawności oznacza, że ​​większa część gazu zmieniana jest na ciepło, co przekłada się na większe oszczędności. Przykładowo, kotły o współczynniku sprawności na poziomie 90% potrafią 90% energii przekształcić w ciepło, natomiast 10% oznacza stratę.

Wysoka efektywność energetyczna to korzyści dla środowiska

Kocioł gazowy o wysokiej efektywności energetycznej przynosi wiele korzyści, m.in. prowadzi do obniżenia kosztów eksploatacyjnych. Im wyższa efektywność energetyczna kotła, tym bardziej efektywny proces spalania gazu i mniejsze straty energii, a co za tym idzie, niższe koszty zużycia paliwa, co przekłada się na obniżenie rachunków za gaz. Przedsiębiorstwa mogą znacząco zaoszczędzić na kosztach eksploatacyjnych, zwłaszcza jeśli ich działalność wymaga dużej ilości energii potrzebnej do ogrzania budynku lub wody użytkowej.

Po drugie, kotły o wysokiej efektywności emitują mniej gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla czy związki azotu do atmosfery, dlatego ich staranny wybór ma także dobroczynny wpływ na środowisko.

Co wpływa na klasę efektywności energetycznej?

W przypadku kotłów gazowych zwykle określana jest sprawność sezonowa (SEASONAL EFFICIENCY – SE). Sprawność sezonowa kotła gazowego to wskaźnik, który określa wydajność energetyczną kotła w ciągu całego sezonu, w różnych warunkach pracy i okresach roku.

Sprawność sezonowa kotła gazowego jest określana na podstawie badań i testów przeprowadzanych zgodnie z normami, np. europejską normą EN 15502. Wynik wydajności sezonowej kotła gazowego jest wyrażany w procentach i przedstawia stosunek ilości wygenerowanego ciepła do zużycia paliwa przez cały sezon ogrzewania. Im wyższa wartość sprawności sezonowej, tym lepszą efektywność ma kocioł gazowy, a to oznacza mniejsze zużycie paliwa i niższe koszty ekonomiczne.

Warto mieć na uwadze, że wartość sprawności sezonowej może się różnić w zależności od modelu, mocy i warunków instalacyjnych. Dlatego ważne jest, aby przy wyborze kotła gazowego wziąć pod uwagę wartość sprawności sezonowej, a nie tylko pojedynczą wartość wydajności, aby podjąć bardziej obiektywną decyzję. Co ważne, wartość sezonowej efektywności energetycznej ma także odzwierciedlenie w klasie energetycznej urządzenia zawartej w etykiecie ERP.

Wielkość i moc kotła – dopasuj do potrzeb działalności

Na właściwy dobór wielkości i mocy kotła gazowego dla potrzeb komercyjnych wpływa określenie zapotrzebowania na ciepło w budynku, czyli sumy potrzebnego ciepła do ogrzewania oraz do podgrzewania wody użytkowej na podstawie danych technicznych budynku. W realizacjach komercyjnych instalowane są zazwyczaj kotły o większej mocy lub układy kaskadowe złożone z kilku kotłów. W portfolio De Dietrich i Baxi znajdziesz urządzenia grzewcze do zastosowań komercyjnych pracujące w zakresie mocy sięgającym od 8,9 kW do nawet 1303 kW.

Warto wybrać kocioł gazowy zapewniający rezerwę mocy w momencie podwyższonego zapotrzebowania na ciepło. Elastyczność systemu ogrzewania jest także przydatna w przypadku zwiększenia skali działalności czy też zmiany sposobu użytkowania budynku.

Bezpieczeństwo to priorytet

Ważną kwestią przy wyborze kotła gazowego w standardzie komercyjnym jest zapewnienie bezpieczeństwa pracy urządzenia oraz minimalizowanie ryzyka związanego z korzystaniem z niego. Aby zyskać pewność, że użytkowany kocioł gazowy jest w pełni bezpieczny, zwróć uwagę na dołączone do kotła certyfikaty i informacje o spełnianiu norm bezpieczeństwa, np. norm europejskich, takich jak CE.

Co więcej, nowoczesne kotły gazowe powinny być wyposażone w systemy bezpieczeństwa, takie jak czujniki obecności płomienia, czujniki czadu, zabezpieczenia przed przegrzaniem, ograniczniki ciśnienia i inne, co pomoże szybko reagować w razie wystąpienia błędów i usterek.

Zwróć także uwagę na długość gwarancji oferowanej przez producenta kotła. Dłuższy okres gwarancji zazwyczaj świadczy o lepszej jakości i niezawodności urządzeń.

Przed dokonaniem wyboru warto też sprawdzić koszty serwisu i części zamiennych dla danego modelu kotła gazowego. Jeśli serwis kotła i części zamienne są łatwo dostępne, zwiększysz szanse na bezproblemową eksploatację i zmniejszenie kosztów utrzymania.

Zadbaj o prawidłowy montaż i późniejszą obsługę urządzenia. Ważne jest, aby zastosować się do instrukcji producenta oraz lokalnych przepisów i norm dotyczących instalacji gazowych. A w późniejszym okresie zapewnienie regularnych przeglądów i konserwacji kotła gazowego, co umożliwi wykrycie i szybką naprawę ewentualnych usterek. Regularne monitorowanie parametrów pracy kotła gazowego, takich jak ciśnienie, temperatura czy emisja spalin, może pomóc w wykrywaniu problemów i zapobieganiu sytuacjom awaryjnym.

Innowacyjne funkcjonalności  

Kotły gazowe dla zastosowań użytkowych stale ewoluują, wprowadzając coraz to nowsze funkcje i rozwiązania technologiczne, które mają na celu poprawę ich wydajności i obsługi. Zaawansowane kotły gazowe wyposażone są w modulację mocy umożliwiającej dostosowanie wydajności do aktualnych potrzeb cieplnych budynku. Dzięki temu kotły mogą pracować nie tylko efektywnie, ale i oszczędnie.

Nowoczesne kotły gazowe często są wyposażone w systemy inteligentnego zarządzania, które automatycznie dostosowują parametry pracy do zmieniających się warunków. Przykładowo, zaawansowany algorytm może monitorować temperaturę zewnętrzną i na tej podstawie odpowiednio dostosować działanie urządzenia, aby zwiększyć wydajność oraz komfort. Natomiast zaawansowane systemy monitorowania i diagnostyki mogą kontrolować parametry pracy urządzenia oraz szybko wykrywać błędy i usterki. Dzięki temu na bieżąco można podjąć działanie naprawcze.

Niektóre kotły gazowe mogą być podłączone do sieci, co umożliwia ich zdalne sterowanie i kontrolę. Dzięki temu użytkownik może kontrolować parametry pracy urządzenia z dowolnego miejsca przy użyciu smartfonu lub komputera. Natomiast jeśli w budynku działa inteligentny system zarządzania energią, warto wybrać kocioł gazowy, który będzie z nim kompatybilny. Integracja kotła z inteligentnymi rozwiązaniami pozwoli na jeszcze lepszą kontrolę działania urządzeń i kosztów eksploatacji.

Perspektywa przyszłości – jak dostosować wybór kotła gazowego do rosnących potrzeb działalności komercyjnej?

Wybór odpowiedniego kotła gazowego dopasowanego do rzeczywistych potrzeb prowadzonej działalności ma kluczowe znaczenie. Niewłaściwie dobrany kocioł, zarówno pod względem mocy, jak i funkcjonalności, może nieefektywnie pracować, zużywając przy tym większe ilości paliwa.

W kontekście rosnących potrzeb działalności komercyjnej ważne jest, aby wybrać kocioł gazowy, który umożliwia skalowanie i dostosowanie systemu centralnego ogrzewania do rosnącej działalności komercyjnej, ale także posiada możliwość regulacji mocy, co pomoże dostosowywać jego wydajność do wzrostu zapotrzebowania na ciepło.

Wybieraj kotły gazowe o wysokiej wydajności, oparte o najnowocześniejsze rozwiązania – od możliwości sterowania, po technologie przyszłości, czyli kondensację i możliwość pracy przy wykorzystaniu paliwa wodorowego (H2 Ready), ponieważ kierunki polityki krajowej i unijnej są jednoznaczne – wspierane będą jedynie te urządzenia, które pracują z poszanowaniem klimatu i środowiska naturalnego.

Dokonaj także dokładnej analizy kosztów i zwrotu z inwestycji. Zanim wybierzesz kocioł gazowy, zwróć uwagę na potencjalny zwrot z inwestycji, a przy tym oszczędności energetyczne i finansowe, które dany kocioł może wygenerować.

Postaw na renomowanego producenta

Kotły gazowe do zastosowań komercyjnych powinny cechować się niezawodnością i wysoką efektywnością, aby korzystanie z nich było komfortowe i rentowne. Co więcej, jeśli wystąpi usterka, wsparcie techniczne i dostęp do części zamiennych powinien być natychmiastowy i bezproblemowy.

Wybierz wysokiej klasy urządzenia grzewcze marek De Dietrich i Baxi, które z łatwością można zamontować w miejscu, w którym nie będą zajmowały zbyt dużo przestrzeni. Kotły gazowe kondensacyjne z logotypem obu marek występują w wersji stojącej, wiszącej oraz naściennej, mogą być także montowane w systemach kaskadowych. W zależności od indywidualnego zapotrzebowania mogą pracować z gazem ziemnym lub propanem.

Na uwagę zasługują stojące gazowe kotły kondensacyjne od De Dietrich: Elidens C140 przeznaczony dla małych instalacji zbiorczych oraz na wymianę starszych urządzeń, z wysokim poziomem wyposażenia i regulacją DIEMATIC Evolution oraz C 230 EVO przystosowany do spalania gazu z 20% domieszką wodoru. A także naścienny gazowy kocioł kondensacyjny Evodens Pro AMC z konsolą sterowniczą DIEMATIC Evolution i z programowalną elektroniczną regulacją pogodową przystosowaną do konfiguracji układów kaskadowych. Natomiast z urządzeń marki Baxi warto sprawdzić kompaktowy, a przy tym wydajny, naścienny gazowy kocioł kondensacyjny LUNA DUO-TEC MP+ przeznaczony dla instalacji grzewczych średniej mocy.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: