Kolektory słoneczne – praktyczne wskazówki dla inwestora cz.1

Przez Adam
W Instalatorzy
13 lipca, 2017
1 komentarz
2090 Views

Kolektory słoneczne to wiele korzyści, ale też sporo niewiadomych. Przybliżamy więc kilka aspektów ich działania i dajemy garstkę cennych rad.

Panele - miniaturaNr. 1 Oszczędności

Kolektory słoneczne działają przy użyciu minimalnej ilości energii elektrycznej. Jest ona potrzebna jedynie do zasilania pompy obiegowej oraz sterownika. W przypadku 4-5 osobowej rodziny roczne zapotrzebowanie na energię do podgrzania wody to około 3000 kWh. Instalacja o łącznej powierzchni czynnej 4-4,5 m2 pozwoli na ekonomiczne podgrzanie wody w podgrzewaczu o pojemności 300 l. W efekcie rozwiązanie to zaspokoi roczne potrzeby na c.w.u. przeciętnej rodziny w ok. 50-60%. Pod uwagę brane się także okresy wczesnej wiosny, późnej jesieni oraz zimy, kiedy to z powodu mniejszego nasłonecznienia wydajność kolektorów jest niższa. W miesiącach letnich kolektory słoneczne mogą zaspokajać potrzeby na c.w.u nawet w 100%. Wszystko zależy oczywiście od warunków pogodowych oraz wielkości instalacji.

Nr. 2 Współpraca z innymi systemami grzewczymi

Instalacje stworzone z kolektorów słonecznych najczęściej montowane są jako systemy do podgrzewania c.w.u. Nie ma jednak problemu, aby rozwiązanie to połączyć z innymi urządzeniami, tj. kotłami kondensacyjnymi czy pompami ciepła. W ten sposób ograniczamy zużycie energii, możemy się nawet uniezależnić od dostawców wybierając jedynie OZE.

Nr. 3 Kolektory płaskie czy próżniowo-rurowe

Decydując się na kolektory słoneczne, do wyboru mamy dwa rodzaje tych urządzeń. Pierwsze z nich, kolektory płaskie, doskonale sprawdzą się w instalacjach pracujących w okresie wiosennym i letnim. To właśnie w tym czasie są najbardziej wydajne. Jest to dobre rozwiązanie także wówczas, kiedy oprócz podgrzewania c.w.u. mamy do ogrzania jeszcze wodę w basenie. Do jej ogrzania mogą posłużyć nadwyżki energii z kolektorów powstałe w czasie dużego nasłonecznienia. Dużą zaletą kolektorów płaskich jest ponadto możliwość odprowadzania nadmiaru ciepła przez obudowę.

Na kolektor rurowo-próżniowy warto zdecydować się, jeśli chcemy wspomagać nim centralne ogrzewanie oraz zaoszczędzić na kosztach ogrzewania c.w.u. w okresach jesienno-zimowych. Tego typu kolektory w porównaniu do kolektorów płaskich, wykazują się większą efektywnością w miesiącach jesienno-zimowych. Taka charakterystyka związana jest z ich budową – próżna stanowi świetną izolację cieplną, a tym samym zapobiega utracie promieniowania pochłoniętego przez kolektor.

 

1 komentarz do “Kolektory słoneczne – praktyczne wskazówki dla inwestora cz.1”

  1. Błażej pisze:

    Ja posiadam kolektory słoneczne kompatybilne do pompy ciepła. Takie rozwiązanie się świetnie sprawdza w domach, których celem jest oszczędzanie energii.

komentarze z facebooka: