Kocioł gazowy kondensacyjny a tradycyjny kocioł gazowy – zalety
Różnice pomiędzy kotłami na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niewielkie, to w rzeczywistości mogą one mieć ogromny wpływ na efektywność energetyczną, koszty, a nawet bezpieczeństwo.

Jedną z najbardziej oczywistych zalet kotłów kondensacyjnych jest ich wyższa sprawność. Ich wyższa sprawność związana jest z odzyskiem ciepła z kondensującej pary wodnej zawartej w spalinach. Dzięki temu mogą osiągnąć sprawność nawet na poziomie 110%, w porównaniu do ok. 80-85% dla tradycyjnych kotłów. To przekłada się na niższe rachunki za gaz.
Kotły kondensacyjne są wyposażone w zamkniętą komorę spalania, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo ich użytkowania. Dzięki temu, nie są one zależne od wentylacji w pomieszczeniu. Minimalizuje to ryzyko wystąpienia poważnych problemów, takich jak ulatnianie się spalin czy niedobory tlenu.
Kolejnym atutem jest to, że kocioł z zamkniętą komorą nie wychładza pomieszczenia, w którym jest zainstalowany. Jest to szczególnie korzystne w przypadku pomieszczeń, które są wrażliwe na spadki temperatury, takie jak łazienki.
Co ważne, kotły kondensacyjne potrafią znacznie lepiej dopasowywać się do zmiennych warunków pogodowych. Kiedy nie ma zaś dużego mrozu nominalna moc kotła c.o. jest stanowczo za wysoka. Dlatego warto wybierać kotły kondensacyjne, które mają większy zakres modulacji mocy, co zapobiega np. zjawisku „taktowania” kotła. Ponadto kotły kondensacyjne posiadają kompaktowe wymiary i mogą być montowane na ścianie, co pozwala na oszczędność miejsca. Czyni je to idealnym rozwiązaniem dla mieszkań i domów, gdzie przestrzeń jest na wagę złota.
Natomiast dzięki wyższej sprawności energetycznej i lepiej kontrolowanemu, niż w starszych urządzeniach, procesowi spalania, kotły kondensacyjne emitują też mniej szkodliwych substancji do atmosfery.
Wypowiedzi eksperckiej na łamach magazynu Budujemy Dom udzielił Marek Rawicki, Menadżer ds. szkoleń.