Jakość powietrza w Polsce i Europie: dwutlenek azotu

Przez Monika
W Klienci indywidualni
10 stycznia, 2017
1 komentarz
1836 Views

Głównym źródłem występującego w powietrzu dwutlenku azotu jest ruch uliczny. Dlatego też najwyższy jego poziom rejestruje się w dużych miastach, gdzie pojazdów jest więcej niż w mniejszych miejscowościach czy na wsiach. Związek ten pochodzi także, choć w mniejszym stopniu, z domowych kotłowni i przewodów kominowych.

blogProblemem jest tu niska emisja. Dwutlenek azotu zalega na niedużej wysokości, skąd ma łatwy dostęp do ludzkiego organizmu. Niekorzystnie wpływa na narządy układu oddechowego i zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji, zwłaszcza płuc. Podrażnia także spojówki oraz powoduje objawy astmatyczne.

Zarówno twórcy Dyrektywy CAFE, jak i specjaliści z WHO są właściwie zgodni w kwestii norm, jakie wprowadzono w celu ograniczenia emisji dwutlenku azotu. Średnioroczne stężenie tej substancji nie powinno przekraczać 40 μg/m3. Wprowadzono także dopuszczalną granicę stężenia godzinowego NO₂, które wynosi 200 μg/m3, jednak według Dyrektywy CAFE przekroczenie tej normy nie powinno utrzymywać się dłużej niż 18 dni w ciągu roku. WHO z kolei w ogóle nie dopuszcza możliwości przekroczenia poziomu szkodliwego związku. W 2015 roku najbardziej zanieczyszczone dwutlenkiem azotu było powietrze nad Londynem. Przy jednej z tamtejszych stacji metra stężenie wyniosło wówczas 88 μg/m3. Tam też zanotowano przekroczenie normy godzinowej, które trwało 1391 h. W Polsce z kolei najbardziej narażonymi na emisję NO₂ jest obszar Górnego Śląska, Krakowa, Warszawy oraz Wrocławia. W 2014 roku dopuszczalne normy były na tych obszarach najczęściej przekraczane. Poziom tej substancji wzrasta także przy dużych węzłach komunikacyjnych, gdzie duża liczba przemieszczających się pojazdów znacznie podnosi jej poziom.  Polska jednak na tle krajów zachodnioeuropejskich wypada zaskakująco dobrze. Spośród 46 stref aż w 42 stężenie dwutlenku azotu mieściło się w normie.

1 komentarz do “Jakość powietrza w Polsce i Europie: dwutlenek azotu”

  1. Doskonale opisany temat. Ciekawi mnie więcej informacji na ten temat. Pozdrawiam autora.

komentarze z facebooka: