Jak optymalizować pracę pompy ciepła? Pomoże inteligentne sterowanie systemem grzewczym

Przez Monika
W Instalatorzy
1 czerwca, 2023
0 komentarzy
962 Views

Zastosowanie rozwiązań opartych na nowoczesnej technologii pozwala na skuteczne zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych związanych z ogrzewaniem domu oraz podgrzewaniem wody użytkowej. Aby pompa ciepła pracowała wydajniej, a koszty ogrzewania były odpowiednio zoptymalizowane, warto postawić na inteligentne sterowanie.

Sterowniki służą do automatycznego sterowania pracą pompy ciepła oraz instalacji c.o. Umożliwiają komunikację pompy ciepła z innym źródłem ciepła, a także z innymi urządzeniami, które znajdują się w domu, jak rekuperator, kocioł gazowy, instalacja solarna czy instalacja fotowoltaiczna.

Pierwsze sterowniki pomp ciepła miały prosty wygląd, niewielki wyświetlacz oraz przyciski. Oferowały podstawowe, nieco ograniczone funkcje. Obecnie mają nowoczesny design, dotykowy wyświetlacz, a przede wszystkim dają do dyspozycji większy zakres przydatnych, intuicyjnych w obsłudze funkcjonalności.

Co więcej, zazwyczaj standardem już jest, że sterowniki posiadają także moduły internetowe do zdalnej obsługi, które pozwalają na bieżący podgląd parametrów pracy pompy ciepła oraz na dostęp do ustawień (co jest przydatne zarówno dla użytkownika, jak i instalatora oraz serwisanta) przez przeglądarkę internetową oraz aplikację na telefon. Dzięki temu można na bieżąco zbierać dane z pracy urządzenia i na temat zużycia energii, a co za tym idzie także optymalizować wybrane parametry.

Jakie funkcje realizują sterowniki pomp ciepła?

Nowoczesne sterowniki pomp ciepła pozwalają na sterowanie domowym systemem ogrzewania poprzez sterowanie pracą pompy, sprężarki, grzałki, wentylatora czy pompy dodatkowego źródła ciepła. Dzięki nim mamy m.in. do dyspozycji kilka różnych opcji ustawiania temperatury w pomieszczeniach oraz temperatury ciepłej wody użytkowej. Można ją ustawić w zależności od temperatury panującej na zewnątrz, pory dnia lub nocy, a także konkretnego miejsca w domu. Umożliwiają nam to m.in. takie funkcje dostępne w sterownikach, jak ustawienie krzywych grzewczych, harmonogramu godzinowego czy regulacji na poziomie centralnym lub miejscowym.

Jednym z podstawowych parametrów dostępnych w sterowniku jest stała temperatura zadana, która oznacza, że temperatura wewnątrz ustawiana jest niezależnie od tej panującej na zewnątrz. W praktyce oznacza to, że użytkownik samodzielnie musi zmieniać ten parametr i dostosowywać temperaturę wnętrza do zmieniających się warunków na zewnątrz. Może to być dość uciążliwe, zwłaszcza, że zapotrzebowanie na określoną temperaturę w pomieszczeniu zmienia się dość dynamicznie.

Obecnie standardem w sterownikach są krzywe grzewcze, które zmieniają się automatycznie w zależności od temperatury panującej na zewnątrz. W tym przypadku sterownik „myśli” więc za użytkownika, samodzielnie dostosowując temperaturę wnętrza do warunków atmosferycznych. Jest to rozwiązanie, które obecnie stosowane jest najchętniej i najczęściej.

Co więcej, w sterownikach mogą być też krzywe grzewcze wstępnie zdefiniowane – osobno dla średniotemperaturowego i niskotemperaturowego ogrzewania.

Sterownik, w zależności od typu pompy ciepła, może być wbudowany w obudowie lub funkcjonować jako osobne urządzenie (regulator) do zamontowania na ścianie. Przejmuje on wówczas regulację systemu górnego i dolnego źródła.

Auriga A, pompa ciepła marki Baxi oraz Modena od De Dietrich sprzedawane są w zestawie z panelem zdalnego sterowania służącym do zarządzania rożnymi konfiguracjami instalacji. Służy on do zarządzania ogrzewaniem i chłodzeniem za pomocą 32 krzywych pogodowych, pompą cyrkulacyjną c.w.u., zasobnikiem c.w.u. oraz zintegrowanym kotłem i wspomagającą grzałką elektryczną. Posiada także funkcję dezynfekcji termicznej, tryb eco z podwójną nastawą wartości zadanej, tryb cichy z dwoma ustawianymi poziomami czy tryb urlopowy.

Termostat i pompa ciepła

Standardem jest także współpraca urządzeń grzewczych z termostatem. Termostat pokojowy może działać w różnych miejscach – może np. wyłączać cały system ogrzewania czy być połączony jedynie z danymi obiegami. Przykładowo, w przypadku domu piętrowego można zastosować osobny termostat do obsługi parteru i osobny dla piętra, ale równie dobrze termostat może działać miejscowo, czyli wyłączać jedynie dane pomieszczenie.

Aby w pełni kontrolować temperaturę w budynku warto go zastosować. Jednak należy przy tym mieć na uwadze, że powoduje on częstsze załączenia pompy ciepła i wymaga wyższych temperatur zasilania, dlatego że budynek ogrzewany jest okresowo. Optymalnym rozwiązaniem jest ustawienie pracy pompy ciepła według zadanej temperatury zasilania, ale z regulacją miejscową np. za pośrednictwem termostatu w określonych pokojach. Wpłynie to na stabilną pracę pompy ciepła i pozwoli na pracę na najniższych temperaturach zasilania ogrzewania.

Regulatory pozwalają na bardziej wydajną i jednocześnie oszczędniejszą pracę systemu grzewczego. Umożliwiają takie sterowanie układem, aby dopasować się do indywidualnych preferencji domowników. Regulatory automatyzują działanie pompy ciepła, przez co zwiększają komfort korzystania z instalacji c.o., ale także przyczyniają się do zapewnienia niższych rachunków za ogrzewanie.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: