Gazowy kocioł kondensacyjny – 5 powodów, dla których warto go kupić w 2023 roku

Przez Adam
W Kotły kondensacyjne
13 kwietnia, 2023
0 komentarzy
757 Views

Dlaczego mimo zawirowań na rynku paliw i znacznej podwyżki cen gazu opałowego, warto wybrać, podobnie jak 2-3 lata temu, kondensacyjny kocioł gazowy?

kocioł kondensacyjny Lumea MPX

Wydarzenia geopolityczne i makroekonomiczne, które miały miejsce w roku 2022, w znacznym stopniu wpłynęły na rynek urządzeń grzewczych w Polsce. Ekstraordynaryjne wahania na rynkach cen gazu, zatrzymanie importu gazu z Rosji oraz fala fake newsów dotyczących rychłego braku gazu i zakazu stosowania kotłów gazowych przez UE, sprawiły, że rozpędzony w ostatnich latach rynek sprzedaży kotłów kondensacyjnych na paliwa gazowe właśnie w 2022 roku zaliczył wyraźny spadek. Wiele osób zrezygnowało z zakupu kotła gazowego na rzecz innych źródeł ciepła, w tym przede wszystkim powietrznych pomp ciepła.

Wciąż brakuje specjalistów w branży pomp ciepła

W moim odczuciu bardzo dynamiczny rozwój rynku pomp ciepła w ostatnich dwóch latach może mieć jednak negatywne konsekwencje dla rozwoju branży, ponieważ wciąż brakuje specjalistów, kompetencji technicznych, wsparcia posprzedażowego czy dostępu do części zamiennych.

W rozkwitającej branży pomp ciepła wiele firm nastawionych jest przede wszystkim na szybki zysk, sprowadzając potężne ilości urządzeń pod nowymi brandami do polskich portów, bez zapewnienia odpowiednich struktur wsparcia posprzedażowego, a przeznaczając ogromne środki na marketing i system agresywnej sprzedaży typu door to door.

Kocioł gazowy to pewne i tanie rozwiązanie

Z punktu widzenia ekonomiki, kosztów eksploatacyjnych i inwestycyjnych, kocioł gazowy jest rozwiązaniem wciąż dużo tańszym. Oczywiście wykonanie przyłącza gazowego może podnieść koszty inwestycyjne, mimo to inwestycja w kocioł wciąż jest około pięciokrotnie niższa niż instalacja pompy ciepła z fotowoltaiką. Pamiętajmy, że nadal cena energii elektrycznej dla klientów indywidualnych rośnie szybciej niż paliwa gazowego, którego cena, po zawirowaniach wynikających z wojny za naszą granicą, ustabilizowała się na poziomie z sierpnia 2021 roku. Dlatego też jeśli rozważamy montaż pompy ciepła, to uzasadnienie ekonomiczne ma to jedynie w połączeniu z fotowoltaiką.

Mając to na uwadze, dla budynków wielorodzinnych, apartamentowców, bloków, kamienic lub wszędzie tam, gdzie nie jest możliwy montaż instalacji fotowoltaicznej, kocioł gazowy wciąż będzie zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem.

Nawet gdy nie mamy wydzielonej dużej kotłowni lub urządzenie grzewcze znajduje się w zabudowie czy w łazience, to nadal pompa ciepła nie będzie stanowiła alternatywy dla kotła dwufunkcyjnego, ponieważ wymaga ona co najmniej 200 litrowego zasobnika c.w.u., dla którego też trzeba znaleźć miejsce.

Obecnie pompy ciepła promuje się jako odnawialne źródła energii. Pamiętajmy jednak, że w Polsce energię elektryczną pozyskujemy przede wszystkim z węgla. Aby wyprodukować 1 kwh energii elektrycznej w polskiej elektrowni węglowej emitujemy do atmosfery ponad 800 g CO2. Taką „czystą” energią zasilamy „ekologiczne” pompy ciepła. Dopóki nie przeprowadzimy głębokich zmian w naszym mixie energetycznym, od elektrowni, po sieci przesyłowe, nie będziemy jako kraj przygotowani na elektryfikację, która jest planowana dla Europy: od samochodów, po urządzenia grzewcze. Obecnie jesteśmy na początku długiej, kilkunastoletniej drogi.

kosioł kondenscyjny De Dietrich MCR Home

Kocioł gazowy zapewnia skuteczną walkę ze smogiem

Mając na uwadze powyższe, uważam, że w perspektywie kilku najbliższych lat nie należy zapominać o kotłach gazowych i nadal trzeba je brać pod uwagę w wyborze głównego źródła ciepła. Pamiętajmy, że Polska wciąż jest w fazie przemiany energetycznej. Obecnie zamontowanych jest kilka milionów pozaklasowych urządzeń grzewczych na paliwa stałe, dlatego kocioł gazowy zarówno pod względem technicznym, jak i ekonomicznym wydaje być najprostszym sposobem na dokonanie transformacji źródła ciepła i skuteczną walkę z zapomnianym przez wielu zjawiskiem smogu.

Stały dostęp do serwisu i części zamiennych

Należy także pamiętać, że obecni producenci kotłów gazowych to przede wszystkim firmy pochodzące z Europy. Posiadające własne zaplecza naukowo-badawcze, produkujące wiele komponentów lokalnie, nie ma więc obawy o dostęp części zamiennych do kotłów gazowych.

Jeżeli chodzi o dostępność i jakość służb serwisowych, szacuje się, że w Polsce jest 4-5 razy więcej specjalistów/techników serwisujących i naprawiających urządzenia gazowe. W przypadku pomp ciepła nadal jesteśmy w fazie edukowania i pozyskiwania nowych specjalistów. Trzeba więc szczególnie uważać na „producentów”, którzy są de facto tylko importerami produktów doklejającymi jedynie plakietkę z nazwą marki własnej. Dlatego tak ważne jest, aby w ogólnej debacie kłaść nacisk na historię firmy i jej obecności na rynku polskim oraz na liczbę współpracujących z danym producentem sieci serwisowych oraz instalacyjnych.

Urządzenia hybrydowe to przyszłość

Myślę, że przyszłością rozwoju branży będą urządzenia hybrydowe, czyli połączenie kotła gazowego z pompą ciepła. Takie rozwiązanie w naszych warunkach klimatycznych, z kotłem jako szczytowe źródło ciepła, wydaje się zarówno z punktu technicznego, jak i ekonomicznego najlepszym dostępnym obecnie rozwiązaniem oraz daje poczucie bezpieczeństwa, dzięki dywersyfikacji źródeł ogrzewania.

Autorem wypowiedzi, która we fragmentach została opublikowana w „Buduj Energooszczędnie” jest Jakub Jagielski, Manager Działu WSP NOZE/Product Manager BDR Thermea Poland.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: