Dom pasywny a energooszczędny – czym się różnią?

Przez Adam
W Instalatorzy
28 lipca, 2015
7 komentarzy
8802 Views

Pytanie postawione w tytule to jedno z najczęstszych, które padają z ust klientów, kiedy rozmawiamy o ekologicznych i energooszczędnych rozwiązaniach. Dziś wyjaśnię, czym różni się dom pasywny od energooszczędnego.

 Klienci są coraz bardziej świadomi i wiedzą, że stawiając na odpowiednie rozwiązania już na etapie budowy domu, będą mogli sporo zaoszczędzić w przyszłość. Często wahają się, czy postawić dom pasywny czy energooszczędny.

blogMówiąc najprościej – każdy dom pasywny jest domem energooszczędnym, ale nie każdy dom energooszczędny jest pasywny.

Dom energooszczędny powinien mieć jak najprostszą bryłę i jak najmniej załamań. Najwięcej przeszkleń, czyli największe okna, np. balkonowe czy tarasowe powinny znaleźć się od strony południowej.

Dom energooszczędny powinien być ogrzewany energooszczędnymi źródłami ciepła, do których zaliczają się systemy solarne, pompy ciepła, ale też kotły kondensacyjne.

W przypadku energooszczędności kluczowa jest izolacja, która nie pozwoli wydostać się ciepłu na zewnątrz. Przyjęło się, że warstwa termoizolacji ścian wykonana z wełny mineralnej lub płyt styropianowych powinna wynosić minimum 20 cm, a dachu 30 cm, co pozwala uzyskać średni współczynnik przenikania ciepła przegród zewnętrznych nieprzekraczający 0,2 W/(mkw K). Również okna i drzwi powinny mieć odpowiednie parametry termoizolacyjne.

 

Przy budowie domu pasywnego poprzeczka ustawiona jest jeszcze wyżej. Bryła budynku musi być oparta na planie prostokąta, a dach powinien być co najwyżej dwuspadowy. Cała południowa ściana musi być przeszklona, aby pozyskiwać, jak najwięcej ciepła. Ściany, dach, okna i drzwi powinny charakteryzować się jeszcze większą termoizolacyjnością niż w przypadku domu energooszczędnego. Warstwa izolacji powinna wynosić 30 cm dla ścian i 50 cm dla dachu, co da średni współczynnik przenikania ciepła U przegród zewnętrznych nie większy niż 0,12 W/(mkw K).

Najważniejsza różnica między domem energooszczędnym a pasywnym to ta, że w przypadku domu pasywnego nie mamy tzw. aktywnej instalacji grzewczej, a zamiast niej wykorzystuje się wentylację mechaniczną, ciepło z promieniowania słonecznego i ciepło, które wydzielają domownicy.

7 komentarzy do “Dom pasywny a energooszczędny – czym się różnią?”

 1. W przypadku budowy domu energooszczędnego czy pasywnego warto pomyśleć o wentylacji, a w szczególności o wentylacji powietrza, gdyż w takim budownictwie stosuje się rekuperatory. Jest to urządzenie, którego głównym zadaniem jest zaoszczędzenie ciepła, jednocześnie dostarczając do domu świeże powietrze.

 2. Paulina pisze:

  Artykuł świetnie wyjaśnia różnicę. Niestety często w internecie mylono pojęcia, dlatego ciężko mi było zrozumieć czym jest dom pasywny. Interesuję się tematem, ponieważ chcielibyśmy z mężem wybudować dom pasywny, jednak wymagania jakie musi spełniać znacznie przekraczają nasz budżet. Po wstępnych rozmowach z http://www.varma.pl/budynki-niskoenergetyczne-pasywne/ zdecydowaliśmy się na energooszczędny dom.

 3. Krzysztof pisze:

  Świetnie zostało wyjaśnione dwie istotne kwestie. Jednak zabrakło mi w tym artykule informacji o jakich domach tutaj można mówić. Chyba dobrym przykładem są tzw. domu modułowe i prefabrykowane. Nie dość, że takie domy powstają dość szybko to na dodatek są zdecydowanie tańsze w budowanie niż domy budowane tradycyjną metodą. Warto myślę, na to zwrócić również uwagę ;).

 4. Premia pisze:

  Bardzo dobry tekst, który rozróżnia oba pojęcia, dzięki czemu pewne kwestie stają się jaśniejsze, a dla osób, które myślą o budowie domu, z pewnością jest to bardzo istotne. Z podobnych artykułów trafiłam jeszcze na taki http://noy.pl/decydujesz-sie-na-dom-energooszczedny-pasywny-ale-jaka-technologie-wybrac/ tu także poruszono temat różnic, a także tematykę związaną z tym, jaką technologię budowlaną wybrać.

 5. Filip pisze:

  Dlaczego domy pasywne muszą być budowane na planie prostokąta? Żadna dobudówka nie wchodzi w grę? Rozumiem.. trzeba unikać skosów, ale czy to jest aż tak wymagane?

 6. Magda pisze:

  Witam, bardzo przydatne, bo zauważyłem, że ostatnio wiele osób myli te pojęcia. Ostatnio również czytałam na https://blogobudownictwiepl.blogspot.com/2016/10/gdy-chcesz-wybudowac-dom-energooszczedny.html co jest ważne, aby taki dom energooszczedny wybudować.

 7. Alicja pisze:

  Bardzo przydatny tekst. Krótko i na temat 🙂 A co najważniejsze terminologia w końcu rozróżniona – nie będzie już z tym problemów w przyszłości.

komentarze z facebooka: