Czym ogrzewać domy drewniane?

Przez Adam
W Instalatorzy
15 maja, 2023
0 komentarzy
339 Views

Ekspert De Dietrich podpowiada, na jakiego typu urządzenia postawić oraz co wziąć pod uwagę wybierając źródło ciepła i gorącej wody do domu drewnianego.

dom drewniany

Domy drewniane mogą być ogrzewane dowolnym źródłem ciepła. Jednak trzeba mieć na uwadze, że np. domy wykonane z bala, mimo że są stylowe, to zapewniają ograniczoną szczelność powietrzną i cieplną. Natomiast konstrukcje szkieletowe czy prefabrykowane są jednymi z najlepszych, więc śmiało mogą konkurować z budownictwem murowanym zapewniając przy tym niskie koszty użytkowania.

Rola projektanta instalacji grzewczej polega na zapewnieniu odpowiedniej ilości energii w każdym z pomieszczeń każdego rodzaju budownictwa. Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja grzejnikowa, podłogowa lub mieszana (coraz rzadziej stosowana ze względu na koszty inwestycyjne) ma zapewnić użytkownikom odpowiedni komfort termiczny.

W domach nowo wybudowanych coraz powszechniej wybierane są rozwiązania podłogowe ze względu na niskie temperatury zasilania (woda grzewcza wychodząca z kotłowni). Temperatury rzędu 30 st.C i niższe zapewniają wydajną pracę pompy ciepła, a także najniższe zużycie energii. Obecnie najczęściej wybieranymi rozwiązaniami pomp ciepła są systemy typu powietrze-woda z grzałką elektryczną, która uruchamia się, gdy temperatura spada.

Natomiast w przypadku budynków modernizowanych, w których zastosowanie podłogówki nie jest możliwe, w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić jakiej temperatury wymaga nasza domowa instalacja. Jeżeli jest to 40 – 50 st.C to nadal możemy wykorzystać pompę ciepła.

Jeżeli sercem naszej kotłowni jest w miarę nowy kocioł olejowy lub kocioł gazowy, dobrym rozwiązaniem jest ich pozostawienie. Zarówno dostępna automatyka, jak i rozwiązania hydrauliczne umożliwiają ich wykorzystanie jako źródło szczytowe – co jest tańsze w użytkowaniu niż grzałka elektryczna. Także istniejący kominek dla wprawnego instalatora nie jest przeszkodą.

Wypowiedzi na łamach Katalogu Domów Drewnianych udzielił Łukasz Olszewski, Menedżer ds. szkoleń OZE.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: